Відставка Авакова: експерти прокоментували заяву міністра
Глава МВС Арсен Аваков, який зберіг свій пост вже в третьому уряді поспіль і при другому президенті, схоже, починає втрачати вплив. Можливе його позбавлення контролю за Нацгвардією, а також «потоків» від ігрового та іншого бізнесів, які мають намір легалізувати, послаблюють позиції міністра, вважають опитані виданням «Коментарі» експерти
Увечері 11 вересня в кількох Telegram-каналах з'явилися повідомлення (з посиланнями на власні джерела) про відставку міністра. Сам Аваков відреагував наступним чином: "У цього президента моя заява про відставку буде завжди на столі".
"Нова влада намагається послабити вплив Авакова"
"Дійсно, зараз йде досить серйозна боротьби зі сторони Арсена Авакова за збереження у владі, - говорить виконавчий директор в Центрі прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов. – У глави МВС були і є недоброзичливці, які намагалися і намагаються його посунути. Є ті, хто його відверто боїться, а тому намагається обмежити вплив Авакова. Але у нього, судячи з усього, є й досить впливові покровителі. Судячи з інтерв'ю олігарха Ігоря Коломойського, його повністю влаштовує Аваков на посаді міністра внутрішніх справ. Очевидно, що Коломойський замовив за нього слівце перед новим президентом і готовий це робити далі".
При цьому, підкреслює експерт, нова влада намагається послабити вплив Авакова, ініціювавши масштабне звільнення відданих йому людей. Зокрема, відбувається масштабне звільнення заступників у верхах правоохоронної структури. Швидше за все, на їх місця прийдуть кадри, орієнтовані на Зеленського. Або хоча б нейтральні.
"Ми також бачимо спроби обмежити вплив Авакова на фінансові потоки, позбавити Нацгвардії, йде процес роззброєння добробатов, - відзначає Леонов. – І коли міністр ослабне, цілком може бути порушене питання про його усунення з посади. Аваков це розуміє - і пручається. Якщо подивимося на його політичну історію, у нього немає постійних орієнтирів. Співпрацював у різний час з Ющенком, Тимошенко, Яценюком, Гройсманом. Тепер ось з командою Зеленського. В майбутньому може почати гру проти цієї команди. І спроби обмежити вплив Авакова виходять з того, що у Зеленського розуміють – рано чи пізно цей міністр може почати свою гру. До того ж, створення повноцінної вертикалі влади (чим зараз щосили зайняті представники "Слуги народу") неможливе без контролю над МВС. І Авакову як людині, який зарекомендував себе як непередбачуваний союзник, рано чи пізно доведеться піти. Швидше за все, зараз він вирішує таку задачу: побудувати таку ситуацію, при якій його відхід може нанести серйозної шкоди Зеленському".
Політексперт, кандидат політичних наук Олександр Палій вважає, що в разі відставки Аваков навряд чи почне війну проти Зеленського.
"Він дуже прагматичний і вступить в серйозну боротьбу тільки якщо будуть вірні шанси на перемогу. Тобто, Аваков буде перечікувати, можливо навіть за кордоном, і зміцнюватися, щоб використовувати майбутні шанси", - пояснює Палій.
"Повний розрив між Аваковим і представниками нової влади неможливий"
Політолог Андрій Золотарьов впевнений, що якщо Авакова все ж змусять піти, він напевне почне війну. Правда, неявную. Неоголошену. І не факт, що відразу.
"Зараз, коли рейтинг Зеленського 60-70%, воювати з найбільш популярним президентом України – собі дорожче. А ось готувати грунт, "партизанити" Аваков буде", - каже Золотарьов.
За його словами, повний розрив між Аваковим і представниками нової влади неможливий.
"Навіть якщо Він піде з поста міністра, його люди залишаться у фракції "Слуга народу". Разом з Коломойським вони провели помітну квоту в президентську партію, - підкреслює політолог. - Так що говорити про повному розриві не доводиться. Але і спроби обмежити його можливості Аваков не проковтне. Зараз буде така неявна фронда по відношенню до президента. До нового року - так точно. А далі все буде залежати від дій Зе-команди. Як довго вони зможуть протриматися на ефекті медового місяця, букетно-конфетом періоді з виборцями".
Експерт вважає, що заява Авакова про нібито написану ним заяву про відставку – це демарш, жест пахне політично шантажем.
"Щось на кшталт: піду - і ви втратите таку потужню фігуру в моєму обличчі. Хід серйозний, особливо на тлі розмов про те, що ультра-патріотичний сегмент явно незадоволений багатьма діями Зеленського. Якщо справа дійде до виконання політичної частини Мінських угод (амністія, особливий статус Донбасу), це може підірвати ситуацію, - припускає Золотарьов. – Хто тоді буде розбиратися з радикалами? Це і намагається донести до Зе-команди Аваков, домагаючись можливості призначати своїми заступниками кого хоче і не втратити контроль над Нацгвардією. У нього добре "упаковані" і Нацгвардія, і МВС, і частина "вулиці". Він володіє серйозними ресурсами, нагадуючи, що є не першим, але й не другою людиною в українкою структурі влади".