Відставка Олександра Данилюка: експерти назвали можливі причини рішення секретаря РНБО

Данилюк написав заяву про відставку кілька днів тому

Сьогодні стало відомо, що секретар Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олександр Данилюк подав у відставку. За деякими даними, причиною став його конфлікт з Офісом президента, зокрема, з головою ОП Андрієм Богданом, а також бажання олігарха Ігоря Коломойського збільшити свій вплив на українську політику і отримати компенсацію за націоналізацію ПриватБанку.

Можливі причини відставки Олександра Данилюка виданню "Коментарі" назвали експерти.

Відставка Олександра Данилюка: кадрова криза

Політичний експерт Євген Магда вважає, що реальні причини відставки Данилюка в інформаційному просторі не прозвучать.

"Сам він не стане про них говорити, оскільки хоче так чи інакше продовжувати кар'єру в команді Володимира Зеленського. Члени команди президента не захочуть виносити сварок з хати, – пояснює експерт. – Але вже сьогодні можна сказати, що ця відставка, як мінімум, створює враження зміцнення позицій Ігоря Коломойського".

На думку Євгена Магди, з команди Зеленського йде чи не єдиний представник цієї команди, у якого був досить серйозний досвід роботи на держслужбі. І який не дістався "у спадок" від попередньої влади, як глава Мінфіну Оксана Макарова або міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

"Ми маємо справу з першою кадровою кризою в команді Зеленського. Думаю, що ця ситуація не є сприятливою і для президента, і для системи держуправління в цілому", – резюмує експерт.

Відставка Олександра Данилюка: піти, щоб залишитися

Аналітик, фахівець з політичного PR маркетингового агентства ToShoNado.Agency Андрій Попов не виключає, що Данилюк йде, щоб залишитися на якійсь іншій, менш резонансній, але зате більш профільній для нього посаді.

"Наприклад – на чолі НБУ, лобійованої ним же Служби фінрозслідувань або послом в Європі. Він все-таки фахівець з фінансів, а не оборони, і поза РНБО виглядав би більш органічно, – пояснює Попов. – Однак випадковості не випадкові – чому він йде саме зараз? Я б нагадав ситуацію з Трампом, його імпічментом і претензіями до Зеленського, що в його оточенні занадто багато людей, близьких до "поганого посла" Йованович. Данилюка ж ЗМІ традиційно відносять до умовного пулу "друзів Сороса" і "єврооптимістів", з якими у нинішньої американської адміністрації серйозний конфлікт. При цьому ПриватБанк не входить у сферу відповідальності РНБО, а значить головною причиною відставки бути не може, хоча це і не виключає чвар всередині Зе-команди".

Експерт підкреслює, що не здивується, якщо відновлення військової та фінансової допомоги Вашингтон пов'язував саме з відходом Данилюка.

"Як раніше він вже не допустив до влади Лещенко – також "еврооптиміста". Саме Данилюк повинен був отримувати американську допомогу в якості глави РНБО, що не могло сподобатися Трампу і республіканцям. Це явно обговорювалося в Нью-Йорку за закритими дверима, – продовжує Попов. – Але не думаю, що найближчий соратник Зеленського повністю піде з провладної команди. Його досвід і компетенції, а головне підтримка МВФ і європейців, напевно, знайдуть застосування в інших сферах, де він не буде муляти очі Трампу і Джуліані, але зможе проявити себе як фінансист".Олександр Данилюк подав у відставку. Відповідну заяву він написав на ім'я президента України Володимира Зеленського перед початком робочого візиту глави держави у США з метою участі у 74-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. Президент розгляне її після повернення в Київ.