В очікуванні 2020-го: експерти назвали мотив "реанімації" справи проти Садового
Експерти не виключають «зачистку» політичного поля в регіоні
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомила про підозру посадовим особам Львівської міської ради (включаючи мера Андрія Садового) по земельній справі 2015 року.
Представники САП інкримінують чиновникам зловживання владою або службовим становищем в інтересах третіх осіб за попередньою змовою, що спричинило тяжкі наслідки. Мова йде про зловживання під час операцій із земельними ділянками на території Рясно-Руської сільської ради Львівської області, що нібито завдало шкоди громадянам і державі на суму понад 93,5 млн гривень. Обвинувачення просить про заставу у розмірі 50 млн грн без утримання під вартою. Запобіжний захід має обирати Вищий антикорупційний суд.
Сам львівський мер запевняє, що в 2015 році місто Львів на відкритому інвестиційному конкурсі залучило інвестора - компанію CTP, яка заплатила за землю 54 млн грн.
Експерти розповіли виданню "Коментарі", які перспективи цього кримінального провадження і чому його реанімували саме зараз.
Помста і роздратування
Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала назвав три позиції, пов'язані з "ділом Садового".
"Перше. Враховуючи недовіру до правоохоронних органів та судової системи, будь-які нібито корупційні справи проти відомих політиків завжди можна трактувати як політичне переслідування. По-друге, враховуючи, що Львів і область були фактично єдиним регіоном, які не підтримали Зеленського на президентських, а "Слугу народу" - на парламентських виборах, ця справа може бути помстою Садовому. З метою поставити під місцеві вибори на його посаду лояльну до нової влади людину – і спробувати "взяти" регіон. Третина позиція. Будь-які заяви і підозри можуть бути сприйняті серйозно лише за умови реальної доказової бази", - підкреслює Бала.
На думку експерта, в сухому залишку все виглядає як певне політичне переслідування Садового, який своєю незалежною поведінкою дратував і попередню владу, і нову.
Перспективи є
Кандидат політичних наук, політолог Ігор Петренко вважає, що логіка "справи Садового" проглядається в контексті місцевих виборів, намічених на 2020 рік.
"Позиції Садового на місцях досить сильні. І в офіційного Києва є інтерес доводити призупинені або закриті раніше (з різних причин) справи до логічного завершення, оскільки можна привести у Львів людину, яка асоціюватиметься з новою владою. Мовляв: "Дивіться, раніше була корупція, вас обкрадали, була сміттєва криза. А тепер все буде інакше". У такому ракурсі перспективи у справи є", - сказав експерт.
Петренко вважає, що реанімацією старих справ і можливим порушенням нових команда Зеленського хоче провести "зачистку" на місцевому рівні, руйнуючи сформовані там "підвалини".
"Це не добре і не погано – це закони політичного жанру. Головне, щоб все було об'єктивно і за законом", - підкреслює політолог.
Владу слід політичній моді
Правознавець, експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Ігор Печенкін підкреслює, що згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, підозра має бути максимально конкретною, не викликати сумнівів, доказовою. Адже на її основі буде формуватися обвинувальний акт.
"Для того, щоб обговорювати питання про кваліфікованому підозри по КПК, потрібно знати певні кримінально-процесуальні складові. А саме: за якою статтею КК України воно пред'явлено. Якщо кваліфікація за кількома статтями і щодо кількох осіб - що пред'являється самому Садовому. Необхідно розуміти термін давності за статтями, в чому виражається шкода, причинний зв'язок між учасниками", - перераховує важливі моменти експерт.
Печенкін підкреслює, що модою останнього часу стало створювати певні заготовки для політичних конкурентів влади. Такі собі "скелети в шафі".
"Така згубна звичка у всіх сенсах, - підкреслює експерт. – Вона має нещадно критикуватися. Розслідувати, звинувачувати і, головне, беззастережно карати всіх винних, не зважаючи на їх положення і політичну позицію".
Як повідомляв сайт "Коментарі", Андрій Садовий заявив, що у нього немає таких коштів для внесення застави і він змушений або продавати майно, або просити людей про допомогу.