Кримський "заліт" Apple та 100 днів нової Ради: головні події тижня, що минає
Комітет виборців України підрахував, що за перші три місяці роботи дев'ять депутатів пропустили 90% голосувань, а корпорація Apple дала зрозуміти, що для неї Крим - це не Україна. Портал "Коментарі" виділив п'ятірку головних, на думку наших журналістів, подій тижня, що минає
Штурм Національного банку
Тиждень почався з протестів під стінами Національного банку України. Тисячі мітингувальників зібралися біля будівлі на вулиці Інститутській з вимогою відставки глави НБУ Якова Смолія та його заступника Катерини Рожкової. Спочатку мирна акція переросла у скандальну, коли активістам вдалося увірватися в будівлю. Щоправда, далі вестибюля Нацбанку активісти не просунулися.
До мітингу "Зупинимо корупцію в НБУ" приєдналися українські "жовті жилети" – представники металургійних підприємств з Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей. Працівники заводів заявляють, що найбільші металургійні підприємства, які наповнюють державний бюджет, знаходяться на грані закриття, а 20 тисяч людей можуть залишитися без робочих місць.
В результаті, мітингувальників витіснили з будівлі, пообіцявши в майбутню середу перед виїзним засіданням комітету НБУ зібрати вимоги людей.
Коментуючи подію, в Нацбанку заявили, що атаку на керівництво НБУ здійснює нібито Ігор Коломойський.
Путін і Зеленський на зв'язку
У понеділок, 25 грудня, президенти України і Росії Володимир Зеленський і Володимир Путін провели телефонну розмову.
Після розмови в Кремлі заявили, що лідери детально обговорили газову проблематику, включаючи питання продовження транзиту та відновлення прямих поставок російського газу в Україну. Крім того, за даними Кремля, під час розмови була здійснена домовленість про продовження контактів на різних рівнях.
За словами Зеленського, у ході розмови він, зокрема, вимагав від Володимира Путіна повернути все майно українських військових кораблів, яке там було.
"Ми обговорили з президентом Росії, щоб російська сторона повернула нам все, що було до цього. Хоча б наше", - сказав Володимир Зеленський.
"Газпром" vs "Нафтогаз": точка в судовому спорі
У середу, 27 листопада, суд у Швеції відмовив російському монополісту "Газпрому" в задоволенні апеляції на рішення арбітражного суду в спорі з НАК "Нафтогаз-Україна".
"Сьогоднішнє рішення означає, що суд відмовив у вимозі "Газпрому" та рішення арбітражного суду не може бути скасовано. Крім цього, суд не виявив процедурних порушень", – йдеться в повідомленні.
Варто нагадати, що 28 травня 2018 року "Газпром" направив до апеляційного суду округу Свеа заяву про повне скасування рішення Стокгольмського арбітражу щодо спору між "Газпромом" і "Нафтогазом України" за транзитним контрактом, оскільки в процес прийняття рішення про штраф у сумі 4,7 млрд дол. втрутилася стороння особа.
7 листопада 2017 року "Газпром" подав до Апеляційного суду округу Свеа заяву про оскарження окремого рішення арбітражного розгляду з "Нафтогаз Україна" за постачання та його часткове скасування.
28 лютого Стокгольмський арбітражний суд стягнув з "Газпрому" на користь "Нафтогазу" понад 4,6 млрд дол. за недопоставку транзитного газу. На сьогоднішній день загальна сума боргів "Газпрому" перед Україною складає 8,5 млрд дол.
Apple назвала Крим російським
В абсолютно несподіваний політичний скандал потрапила корпорація Apple. Пов'язаний він з тим, що компанія стала показувати Крим російською територією в своїх продуктах, зокрема, зміни торкнулися додатків "Карти" і "Погода". Про це сказав голова комітету Держдуми з безпеки і протидії корупції Василь Піскарьов.
Політик повідомив, що, вибираючи півострів і його міста в різних програмах, наприклад, у картах, користувачі будуть бачити цей регіон як російський. При цьому, для українських користувачів Apple Крим буде відображатися частиною України.
Глава Міністерства закордонних справ україни Вадим Пристайко звернувся до керівництва корпорації Apple: "Дозвольте мені пояснити у ваших термінах. Уявіть собі, що ви кричите, що ваш найлютіший ворог забрав ваші кращі ідеї і результати вашої багаторічної праці. А хтось неосвічений поруч з вами наплював на вашу біль. Ось, що відчуваємо ми, коли ви називаєте Крим російською землею".
Посольство України в США, в свою чергу, також звернуло увагу на кричущу лояльність до порушення Росією міжнародних кордонів і негайно зв'язалося з керівництвом Apple.
"Посольство України в США невідкладно звернулося до керівництва американської компанії Apple із закликом виправити неправильне позначення Криму як частини Росії в додатках компанії", - йдеться в повідомленні.
100 днів Верховної Ради
Комітет виборців України підбив підсумки 100 днів роботи Верховної Ради VIII скликання і з'ясував, що дев'ять депутатів пропустили 90% голосувань.
Так, всього з 29 серпня пройшло 1158 голосувань. У середньому, у 69% з цього числа взяв участь кожен народний депутат. Відзначається, що 96 народних депутатів були присутні на менш ніж половині голосувань ВРУ. Як злісні прогульники відзначилися дев'ять депутатів: вони не висловили свою думку під час 90% голосувань. З цих дев'яти сім – представники партії "Опозиційна платформа – За життя". Всього у 6% голосувань взяли участь Вадим Рабинович і Юрій Льовочкін (ОПЗЖ), показник 7% у Ігоря Абрамовича (ОПЗЖ), Юрія Солода (ОПЗЖ), Андрія Деркача (позафракційний). 8% голосувань на рахунку Вадима Столара (ОПЗЖ), Олександра Фельдмана (ОПЗЖ), число 9% - у Антона Яценко ("За майбутнє"), а 10% - Юрія Бойка (ОПЗЖ). При цьому, ці депутати були зареєстровані на більш 20-ти голосуваннях, але чомусь не брали участі в них.
За словами голови КВУ Олексія Кошеля, навряд чи фінансові штрафи за неучасть у голосуванні вплинуть на систематичних прогульників, тим більше, якщо вони є депутатами-мільйонерами.
Можна порадіти, що є серед парламентаріїв і відмінники. 18 нардепів взяли участь у 98-99% голосувань ВРУ. А кращим визначено Ватраса Володимира ("Слуга народу") – його рекорд становить участь у 99,6% голосувань.