Головна Новини Політика внутрішня політика Боротьба з рейдерством: експерти розповіли про нюанси нового закону
commentss НОВИНИ Всі новини

Боротьба з рейдерством: експерти розповіли про нюанси нового закону

Експерти зійшлися в думці, що питання рейдерства в Україні все ще актуальне, в тому числі і в агробізнесі

6 грудня 2019, 18:43 comments2084
Поділіться публікацією:
Боротьба з рейдерством: експерти розповіли про нюанси нового закону

Український парламент 5 грудня ухвалив в цілому проект закону №0858 про протидію рейдерству. Він, зокрема, передбачає захист майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, запобігання протиправному поглинанню та захопленню підприємств в аграрному секторі економіки.

Експерти розповіли виданню "Коментарі", наскільки цей закон стане реальною перешкодою для рейдерства, і реально перемогти це явище.

Надійність під питанням

Експерт з реформування правоохоронних органів, органів юстиції та судової гілки влади Українського інституту майбутнього Андрій Помазанов вважає, що навіть поверхневий аналіз тексту закону свідчить про відсутність його очевидних переваг у боротьбі з незаконним захопленням чужої землі.

"Серед потенційно негативних ризиків, які можуть виникнути на практиці при реєстрації прав та обтяжень (обмежень, які виникають на підставі закону або договору, і обмежують можливість володіння, користування або розпорядження цим майном – ред.) на землю, існує можливість залишитися без земельної ділянки фермеру, який через свою необачність чи незнання закону пропустив строк для проведення державної реєстрації права на свою землю".

За словами Помазанова, закон оперує такими оціночними категоріями понять, як "з вини заявника", що, в свою чергу, може стати інструментом маніпуляцій зовсім не на користь реального власника через зростання кількості "втрачених" або підроблених заяв, справ та інших документів.

Експерт додав, що завдяки введенню поняття "вимога нотаріального посвідчення угоди", фермери та власники земельних ділянок попередньо зможуть себе захистити від протиправного захоплення. Але залишається велике питання про надійність захисту власності такого роду обтяженнями.

"Держава давно має зупинити точкові законодавчі ініціативи і зосередитися на комплексному вирішенні таких питань, — говорить експерт УІМ. – Найбільш реальним шляхом подолання рейдерства і попередження порушення майнових прав громадян є прийняття загальнодержавної стратегії, а також напрацювання законодавчих змін, які остаточно дозволять Україні не повертатися до питання боротьби з рейдерством через його відсутність".

Надія на краще є

Адвокат, голова ГО "Антирейдерський центр" Дмитро Йовдій заявив нашому виданню, що проблема рейдерства в аграрній сфері на сьогоднішній день набула вражаючих масштабів.

"Протиправне захоплення земель, подвійна реєстрація договорів оренди земельних ділянок, шахрайське захоплення майна і врожаю сільськогосподарських підприємств, несумлінне переоформлення корпоративних прав підприємства — це, на жаль, реалії ведення бізнесу в аграрній сфері", — підкреслює Йовдій.

У той же час, юрист висловив оптимізм щодо прийняття закону.

"Є надія, що прийнятий законопроект захистить майнові інтереси сумлінних землевласників. Адже законом вдосконалено процедуру реєстрації договорів оренди земельних ділянок, запропоновано механізми запобігання зловживань з сільськогосподарськими землями", — додав він.

При цьому експерт підкреслює, що все залежить від того, наскільки сумлінно ці норми будуть застосовуватися профільними державними органами на практиці.

Потрібні гарантії

Політолог Максим Джигун звертає увагу на те, що навіть у сучасній Україні питання рейдерства залишається актуальною і вимагає використання додаткових механізмів захисту і протидії з боку держави, хоча вже давно б мав стати неприємним спогадом з 90-х.

"Незважаючи на те, що для пересічного громадянина ця проблема не виглядає настільки серйозною, в дійсності факти рейдерства щорічно позбавляють нашу країну потенційних доходів від ведення чесного бізнесу і мільярдів іноземних інвесторів, — підкреслює Джигун. — Адже для європейця, американця або японця, який хоче розвивати бізнес за кордоном, першою і найважливішою умовою вливань в ті чи інші проекти є гарантія повернення інвестицій. На жаль, поки такої впевненості щодо України – ні".

Бізнес іде на злочин

Експерт з питань політики і економіки Всеволод Степанюк вважає, що в країні, де закони не працюють, а держава є бізнесом, жоден закон не допоможе і не захистить від нечесних суддів, нотаріусів та правоохоронців.

"Всі рейдерські захвати, так чи інакше, відбувається з порушенням чинного законодавства, але випадки покарання їх учасників поодинокі, — підкреслює Степанюк. — Поки у нас держава — це бізнес, ніякий закон працювати не буде, оскільки немає такого злочину, на який не піде бізнес, якщо він бачить великий прибуток".

Як повідомляв сайт "Коментарі", раніше президент Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України про захист права власності".



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!