Особливий статус Донбасу: шанси на його продовження оцінили українські експерти
Верховна Рада розгляне продовження особливого статусу для ОРДЛО. Ймовірність прийняття законопроекту оцінили експерти
Сьогодні, 12 грудня, на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради мають намір розглянути законопроект про особливий статус Донбасу ("Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей"), який пропонується продовжити на рік (як це робилося раніше). Експерти розповіли виданню "Коментарі", чи вдасться це продовження, а також - коли і в якому вигляді можуть прийняти цей закон (прийняття якого прописано в Мінських угодах) остаточно.
"Новий законопроект ще не готовий"
Важливо розуміти, що це не прийняття нового закону, а, по суті, пролонгація закону 2014 року, який був прийнятий строком на три роки, а потім (в 2017 і 2018 роках) Рада просто своїм голосуванням продовжувала його дію ще на рік, зазначає політичний експерт Денис Гороховський.
"Тому, враховуючи, що Україна повинна встигнути або пролонгувати цей закон або прийняти аналогічний до 31 грудня поточного року, щоб продовжувати виконувати умови Мінських угод, закон буде прийнятий однозначно, - упевнений експерт. - Вже сьогодні представники фракції "Слуга народу" (СН) почали говорити про якийсь новий законопроект, який буде відрізнятися від попередніх, але при цьому в ньому не буде передбачено ніяких змін до Конституції. Детальніше описати, чим запропонований законопроект буде відрізнятися від чинного закону, парламентарії не змогли".
Враховуючи, що законопроект ще не написаний і, відповідно, навіть не узгоджений з комітетами, то малоймовірно, що він буде розглянутий і проголосований у грудні, вважає Гороховський.
"Можливо, цей документ стане базою для закону, який парламент буде приймати в наступному році. Але прогнозувати події на рік в нинішніх умовах - справа вкрай невдячна", - резюмує політексперт.
"Особливий статус - умова нормандських домовленостей"
Керівник Фундації "Вища школа професійної політики" Олег Вострих також вважає, що ймовірність продовження дії закону про особливий статус Донбасу ще на рік має великі шанси бути прийнятим в сесійній залі Верховної Ради.
"Після зустрічі "нормандської четвірки" в Парижі і досить впевненого дебюту президента Зеленського, якому вдалося не тільки не програти, але і досить впевнено вести свою лінію на зустрічі, йому необхідно закріпити отриманий результат і досягти наступних поступок з боку Росії, - пояснює експерт. - А такою поступкою в даному випадку буде обмін усіх верифікованих утримуваних на всіх утримуваних до нового року. Якщо це відбудеться, це стане ще одним плюсом в скарбничку чинного президента. І дозволить йому далі впевненіше розгортати роботу на "газовому" напрямку з метою зниження ціни на газ і виконання в підсумку своїх обіцянок про зниження вартості газу для населення".
Але сьогодні Україні, зі свого боку, необхідно виконати одну з умов зустрічі – продовжити дію договору про особливий статус Донбасу, зазначає Вострих.
"І судячи з того, що профільний комітет вже в звичному для ВР турборежимі дав своє добро, ймовірність, що фракція "Слуга народу" і деякі депутати і групи зможуть впевнено набрати необхідні 226 голосів, досить велика, - говорить експерт. - Навіть при можливому бойкотуванні деякої частини фракції СН через внесений закон про заборону повернення приватизованих банків (читаємо "Приватбанк"), голоси в залі під куполом ВР найімовірніше будуть знайдені".
Не сумнівається в тому, що закон про особливий статус пролонгують у чинній редакції і політичний експерт Олександр Антонюк.
"Це не новий законопроект, а чинний, без змін, - зазначає експерт. – Так що проблем в його пролонгацією на рік (а саме про це йде мова) не буде. А про те, як треба обіграти "особливий статус", більш детально можна прочитати тут. Зокрема, варто надати окупованим територіям єдиний юридичний статус", вважає Антонюк.