Головна Новини Політика зовнішня політика Білорусь+Росія: експерти проаналізували загрози зближення
commentss НОВИНИ Всі новини

Білорусь+Росія: експерти проаналізували загрози зближення

Політичний альянс РФ і Білорусі може нести певні загрози для України, вважають політологи

17 вересня 2019, 13:41 comments2418
Поділіться публікацією:
Білорусь+Росія: експерти проаналізували загрози зближення

Зростаюче зближення Білорусі з Росією небезпечне для України. Таку думку висловили експерти виданню "Коментарі".

"Білорусь — давній соратник Росії. У ці дні в РФ, в Нижегородської області, російські та білоруські військові проводять спільні навчання "Щит Союзу-2019". Відомо, що на полігони вже перекинули 12 тисяч військовослужбовців (чотири тисячі прибули з Білорусі) і близько тисячі одиниць озброєння і техніки. Також не секрет, що російська армія розглядає територію Білорусі мало не як свій полігон, — зазначає екс-спікер Генштабу ЗСУ, військовий експерт Влад Волошин. – І якщо співпраця цих країн буде зміцнюватися, нічим добрим для України це не закінчиться".

Як пояснює експерт, при ще більшому зближенні РФ та Білорусі, Україна фактично з трьох сторін оточена військами агресора.

"Для України це дуже тривожний дзвінок. Але ми готові, — підкреслює Волошин. – Розуміючи, що подібне зближення можливо, українські військові прораховують всі ризики і готові до несподіванок, які може піднести міцніючий російсько-білоруський союз".

Політтехнолог Денис Богуш підкреслює небезпеку створення на території Білорусі російських військових баз.

"Раніше російські військові заїжджали в Білорусь лише на навчання, а тепер є небезпека, що стануть там "на постій". Мало того, що у нас з російського боку кордону стоїть величезна армія країни-агресора, так тепер ще і з білоруської буде аналогічна загроза, — говорить Богуш. — Нагадаю також, що Білорусь традиційно підтримує Росію на Генасамблеї ООН. Приміром, днями вона серед інших близьких до РФ держав голосувала проти включення до порядку денного обговорення ситуації на Донбасі і в Криму. Питання все ж таки було включене (за висловилися 65 країн, проти – 17). Але дане голосування говорить само за себе".

Політика Лукашенка влаштовує Кремль

Політолог Андрій Окара вважає, що Білорусь в останні 25 років веде щодо Росії політику, яка умовно називається "газ в обмін на поцілунки".

"В Мінську добре розуміють, що потрібно Москві (політична інтеграція, підконтрольність Білорусі, щоб Білорусь була частиною того, що називають "російський світ"). І щоб не було того, що в Москві ідентифікують як "білоруський націоналізм". І такий пострадянський, неорадянський дискурс державного життя, який встановив Лукашенко, Кремль цілком влаштовує, — зазначає експерт. — Така Білорусь — ще більший осколок СРСР, ніж РФ. В Росії все ж таки є складна боротьба між імперською (до 1917 року) і радянської пам'яттю. У Білорусі такого немає".

За словами політолога, Москва дуже зацікавлений, щоб Білорусь не вступав ні в які Балто-Чорноморська проекти, НАТО, ЄС. І Мінськ, підкреслює експерт, успішно використовує дуже страхи Москви, вимагаючи за свою лояльність серйозні економічно преференції. На думку ряду економістів, за 20 років РФ дотувала Білорусь як мінімум на 120 млрд дол.

"При цьому в Білорусі дуже загострено розуміють, як легко втратити суверенітет – повторити, або не повторити долю Криму, — вважає Андрій Окара. — Ще пам'ятний досвід тепер вже колишнього посла РФ в Білорусі Бабича, який в черговий раз відчував білоруське терпіння. Тепер він нібито перекинутий на "український напрямок". І фактично одразу після цього ми бачимо прагнення до ще більшого з'єднанню РФ і Білорусі".

"Зменшення суверенітету Білорусі — велика загроза Україні"

З одного боку, продовжує експерт, все це може виявитися такою ж фікцією, як "союзна держава РФ і Білорусі", яка так і залишилося формальністю, а також багато іншіх інтеграційні проекти, які виникали, а потім кудись поділися. Можливі, наприклад, деякі інновації (що не мають у своїй підставі втрату Білоруссю економічного і політичного суверенітету).

Але є й інша сторона медалі. Що, якщо Росія все ж почне "поглинати" Білорусь?

"Для України применшення білоруського суверенітету, особливо в нинішніх умовах – це велика загроза. Якщо відбудеться фактична анексія Росією Білорусі, ми отримаємо не тільки масове скупчення російських (і проросійських – білоруських) військ на нашому кордоні. Адже є ще й економічні виклики, — говорить експерт. — Україна залежна від поставок нафтопродуктів, у тому числі через Білорусь. У РФ це розуміють — і постійно тиснуть на Мінськ в стилі "припиняйте такі поставки". Лукашенко поки не звертав таку торгівлю, відбиваючись від претензій Кремля. Але тепер українське керівництво має виходити з того, що подібної торгівлі (так само як інших видів економічних відносин з Білоруссю) може не бути взагалі".




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: "Комментарии"
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!