Головна Новини Політика зовнішня політика Інтерв'ю Гордона з Гіркіним та Поклонською: причини і наслідки скандальних бесід
commentss НОВИНИ Всі новини

Інтерв'ю Гордона з Гіркіним та Поклонською: причини і наслідки скандальних бесід

Експерти проаналізували для порталу «Коментарі» резонансні інтерв'ю українського журналіста Дмитра Гордона з Ігорем Гіркіним (Стрєлковим) та Наталією Поклонською

19 травня 2020, 12:54 comments3970
Поділіться публікацією:
Інтерв'ю Гордона з Гіркіним та Поклонською: причини і наслідки скандальних бесід

Інтерв'ю журналіста Дмитра Гордона з фігурантом декількох кримінальних справ щодо війни на Донбасі, одним із обвинувачених у причетності до авіакатастрофи рейсу MH-17 влітку 2014 року, російським терористом Ігорем Гиркиним (Стрілецької) і так званим екс-прокурором Криму, депутат Держдуми РФ Наталією Поклонської викликало обурення в українському суспільстві. Сам Гордон запевняє, що інтерв'ю зроблені в співдружності з українськими спецслужбами. І нібито дані з доказами на базі цих інтерв'ю будуть використані на процесі в Гаазі як факти російської агресії про анексію Криму та окупації частини Донбасу. Експерти проаналізували ситуацію для порталу "Коментарі".

Інтерв'ю Гордона з Гиркиным і Поклонської: судові перспективи

Резонансні інтерв'ю Гордона дійсно могли б мати судову перспективу – за умови належної технічної підготовки в частині дотримання вимог до доказової бази для процесу в Гаазі. І тому оприлюднена позиція про погодження інтерв'ю з українськими спецслужбами має право на життя, вважає керівник Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.

"Але для себе я бачу кілька протиріч даної версії, – каже експерт. – По-перше, Україна вибрала дещо інший шлях відстоювання своїх інтересів – як в Міжнародному суді ООН, так і окружному суді Гааги. Згадайте історію з відставкою пані Зеркаль (заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції з 2014 по 2019 рік Олена Зеркаль), яка протягом останніх років успішно забезпечувала належне відстоювання національних інтересів України, але ішла в розріз з новою примирної політикою, яку впроваджував президент Зеленський. По-друге, дані інтерв'ю цілком і повністю слідують російським нарративам в частині оцінки як конфлікту в Криму і на Донбасі, так і передує подіям Революції Гідності".

Тому, з точки зору Ігоря Чаленко, вони несуть більшу шкоду з точки зору забезпечення української порядку в наступних переговорах у Нормандському форматі, діяльності Тристоронньої контактної групи, а також дипломатичній боротьбі щодо анексії Криму.

"Тобто, все цілком і повністю йде у фарватері багаторічної роботи російських спецслужб. Робилося це навмисно за змовою, або стало наслідком непродуманих – вже не має значення. Джин випущений з лампи", – резюмує керівник Центру аналізу та стратегій.

Інтерв'ю Гордона з Гиркиным і Поклонської: нові заяви

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко звертає увагу, що в інтерв'ю Гиркина, яке тривало майже чотири години, прозвучало лише декілька фраз, які він раніше не озвучував.

"Зокрема, це стосується розстрілів трьох конкретних українських активістів, відкрито виступили проти бойовиків. Однак, враховуючи схильність до хвастощів самого терориста, він заявляв чимало речей у своїх інтерв'ю і раніше. І їх можна було б використовувати для міжнародних судів, які сьогодні веде Україну проти Росії. Більше того, сам Гиркин сьогодні проходить обвинуваченим щонайменше по справі збитого Боїнга", – вважає Богдан Петренко.

На думку експерта, якщо це дійсно була спецоперація, то виникає дуже багато питань.

"Наприклад, ні з моральної, ні з правової точки зору не можна добувати дані, використовуючи насильство. А зґвалтованим в даному випадку було громадську думку в Україні, – вважає Богдан Петренко. – Яка доцільність була робити конкретне інтерв'ю, якщо можна було витягнути факти з інших інтерв'ю? Або зробити інтерв'ю виключно для окупованих територій... Або взагалі зробити інтерв'ю – і не запускати його в інформаційний простір. До того ж, завдання України не в тому, щоб знайти докази причетності окремих російських громадян до військових дій проти України, а в тому, щоб довести причетність держави Російська Федерація до окупації України. Тому актуальним для суден, якщо ми збираємося залучати до відповідальності Кремль, були б факти, озвучені офіційними особами РФ".

У підсумку, підкреслює замедиректора Українського інституту дослідження екстремізму, ми маємо, з одного боку зібрані окремі дані щодо людей, які на момент вчинення злочину проти України не перебували на офіційних посадах в РФ.

"Зібрані вони були у людей, схильних до публічного марнославству. Тому навряд чи можна вважати це великим досягненням, – каже Богдан Петренко. – І ще питання: чи буде ця інформація долучена до справ, які розглядаються в міжнародних судах".

З іншого боку, відбулося відкриття вікна Овертон, зазначає експерт. Тобто, створення можливостей для того, щоб в інформаційному просторі України почали з'являтися не просто проросійські меседжі, а самі бойовики. Ті, з ким Україна відмовляється вести переговори.

"Фактично – це їх інформаційне визнання як суб'єктів, – вважає Богдан Петренко. – А така легітимація – це перший крок до легалізації, тобто до юридичного визнання, зокрема керівників т. н. "ЛНДР" Пасічника і Пушилина. І поступового переведення переговорів з "Україна-Росія" на "Україна-ЛДНР". Тому ще велике питання, українські спецслужби стояли за цією "спецоперацією Гордона".

Інтерв'ю Гордона з Гиркиным і Поклонської: ознаки спецоперації

Експерт з питань сектора оборони і безпеки Олег Старих вважає, що в інтерв'ю Гордона з Гиркиным і Поклонської видно усі ознаки проведення спецоперації. І це, зазначає Старих, вже підтвердив заступник голови Офісу генерального прокурора Гюндуз Мамедов.

"Але кожен у цьому спецоперації переслідував свої цілі. А хто-то й кілька, – вважає Олег людей Похилого віку. – Серед переслідуваних Гордоном цілей – політичні. Перед місцевими виборами, а можливо і достроковими парламентськими і президентськими, він підвищує рейтинг партії колишнього голови військової розвідки і Служби безпеки України Ігоря Смешка "Сила і Честь", в діяльності якої бере найактивнішу участь. Паралельно дискредитує політопонентів, в тому числі "Європейську солідарність" Петра Порошенка, представники якої впали на Гордона із звинуваченнями. Між ними тепер йде змагання – хто найактивніший активіст і найкращий патріот. Плюс – Гордон накрутив рейтинги своїх інформаційних платформ. Які, знову ж таки, будуть активно використовуватися в майбутній виборчій кампанії".

При цьому, наголошує Олег Старих, той же Гиркин нічого реально важливого не сказав про трагедію МН17. Хіба що підкреслив, що "ополчення" до цього відношення не має.

"Тезу повторив неодноразово. Меседж в якійсь мірі лягає в канву звинувачень проти РФ в рамках міжнародних процесів. Адже якщо не "ополчення", то – кадрові російські військові, про що давно говорять різного роду розслідування. Але слів Гиркина – це точно не істина в останній інстанції. Тим більше, що він виводив Путіна з-під удару, запевняючи, що той нібито був проти введення російських військ і захоплення українських міст. Як і звинувачував українських воєначальників в тому, що ті фактично дозволили йому і взяти Слов'янськ, і вийти звідти. Так що – так, це інтерв'ю – це проведення спецоперації. Ось тільки питання, хто досяг своїх цілей. Адже той же Гиркин, пояснюючи свою згоду на інтерв'ю, не приховував, що переслідує певні цілі. Переслідували їх, мабуть, і ті, хто за ним стоїть. Як і ті, хто стоїть за Гордоном".

Ранее "Комментарии" писали, что 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!