Президентські вибори у США: що зміниться для України у разі перемоги Трампа або Байдена

Експерти вважають, що загальна політика США щодо України навряд чи зміниться, не залежно від того, хто стане наступним президентом Сполучених Штатах


Президентські вибори в США заплановані на 3 листопада 2020 року. Згідно з останнім опитуванням, за демократа Джо Байдена свій голос готові віддати 46% респондентів, у той час, як чинний глава Білого дому, республіканець Дональд Трамп набирає 40%, повідомляє Reuters. Експерти відзначають, що коронавірус COVID-19 не вплинув на кампанію Байдена, хоч і істотно загальмував її хід. У свою чергу, нинішній президент США перебуває в центрі боротьби з пандемією, що, ймовірно, призведе його до "електоральних втрат". Також стало відомо, що Демократична партія США перенесла через пандемію коронавірусу SARS-CoV-2 обрання свого кандидата на посаду президента. Але найбільші шанси, як і раніше, у колишнього віце-президента США Джо Байдена.

Експерти спрогнозували для видання "Коментарі", як на Україні позначиться потенційна перемога в президентських перегонах у США Дональда Трампа та Джо Байдена.

Президентські вибори у США: рейтинг Трампа залежить від стану економіки країни

"Враховуючи специфіку двоступеневої виборчої системи США, де переможцем виборів стає особа, яка набрала більшу кількість голосів колегії вибірників, поточний розрив у загальнонаціональній підтримки між республіканцем Трампом і демократом Байденом ще ні про що не говорить, – вважає експерт-міжнародник Олександр Мішин. – Тим більше, що рейтинг схвалення роботи Трампа в кінці березня 2020 року, за даними Gallup, досяг 49% – найвищий рівень схвалення за всі роки його президентства. Щоправда, це дещо нижче, ніж у колишніх президентів-республіканців, таких як Джордж Буш-молодший або Рональд Рейган".

Значний вплив на позиції Трампа буде надавати, за словами Мішина, стан економіки США, яка вже зіткнулася з коронавирусной пандемією, накладаються на і без того загальні негативні очікування американців.

"Тут може бути ряд сценаріїв, що впливають на вибір американського електорату, – говорить експерт. – Приміром, у випадку провалу команди Трампа з приборкання поточних викликів його можуть охрестити другим Гувером, і тоді він втратить крісло. Якщо ж менеджмент кризовою ситуацією буде вдалим, то за логікою "коней на переправі не міняють", його можуть і переобрати".

Говорячи про те, що вибори в США означають для України, Мішин зупинився на ряді моментів.

"З одного боку, українське керівництво декларує курс до пошуку двопартійної підтримки з боку американської адміністрації, – нагадує експерт. – Тобто, як і Ізраїлю, Україні не так важливо – демократ чи республіканець перебуває при владі в Білому домі. У теж час в умовах поточної політичної ситуації і особистісного чинника, в парі Байден-Трамп для України більш оптимальним виглядало б обрання президентом демократа Байдена. Для нього Україна цікавіша, ніж для Трампа, і він буде приділяти їй більше підтримки на відміну від його візаві. На користь цієї точки зору говорить факт численних візитів Байдена в Україну: на посаді віце-президента в період з 2009 по 2017 рр. він відвідував Київ 6 разів. У свою чергу, ні президент Трамп, ні його заступник Майк Пенс в Україні так і не побували за роки перебування при владі".

На думку Мішина, "українська політика" Трампа виглядає досить хаотичною і несе відбиток історії з невдалим імпічментом.

"В цілому у республіканців зараз взагалі відчувається дефіцит кадрів по Україні, – вважає експерт. – Так, американського посла в Києві немає вже майже рік. І навряд чи він буде призначений до моменту вступу нового президента на посаду, або переобрання чинного лідера США".

Президентські вибори в США: для України навряд чи щось зміниться

На думку політолога-міжнародника Георгія Кухалейшвілі, для України немає ідеальних розкладів на президентських виборах в США.

"Джо Байден хоч і засуджує агресію Росії, але є представником команди екс-президента Барака Обами, який утримувався від посилення антиросійських санкцій, так і не надав Україні летальна зброю, – зазначає експерт. – Все це зробили республіканці при Трампа. Українське питання не надто популярний для Байдена, оскільки зачіпає розслідування діяльності його сина. Нагадаю, що Хантера Байдена підозрюють у відмиванні грошей, коли він був членом правління української газової компанії Burisma Миколи Злочевського. Будучи віце-президентом Джо Байден міг покривати свого сина, коли наполіг, щоб на той момент президент України Петро Порошенко відправив генпрокурора Віктора Шокіна у відставку. Шокін як раз і підозрював Байдена-молодшого у злочині".

Також ймовірно, продовжує Кухалейшвілі, що президент Володимир Зеленський заробив репутацію союзника Дональда Трампа в Україні після того, як вирішив допомогти Трампу в пошуку компромату на його політичного опонента Байдена.

"Зеленський допоміг Трампу уникнути імпічменту, який готували для нього демократи, доводячи, що ніякого тиску і шантажу з боку американського президента не було, – підкреслює експерт. – Навряд чи у Байдена і його соратників буде бажання ворушити мутні води в Україні. Якщо ж Трампа оберуть на другий термін, то зовнішня політика США щодо українського питання буде залишатися незмінною. Штати не будуть активно підключатися до врегулювання конфлікту на сході України разом з Францією і Німеччиною".

Вигоду, на думку Кухалейшвілі, ми зможемо отримати лише в тому випадку, якщо адміністрація Трампа все-таки введе санкції щодо нафтового сектора Росії, щоб стабілізувати світові ціни на нафту в інтересах американських нафтових компаній.

"Заборона на придбання російської нафти в світі змусить Москву скоротити обсяги видобутку. Це призведе до скорочення надходження грошей в російську казну і посилить ефект санкцій, – пояснює експерт. – Втім, Росія і так несе економічні втрати від падіння цін на нафту марки Urals нижче собівартості".

Кухалейшвілі впевнений, що ні Трамп, ні Байден не стануть пом'якшувати або скасовувати антиросійські санкції до тих пір, поки Росія не виведе війська з Донбасу і не поверне Крим.

"Однак, обидва політики не стануть виділяти нашій країні великі суми грошей через проблеми корупції, – вважає експерт. – На жаль, рівень довіри до України досить низький – як у Трампа, так і у Байдена. Обидва політика розчарувалися в здатності нашої влади посилити ефективність у боротьбі з хабарництвом та непотизмом, ефективно керувати країною".

Президентські вибори в США: ставлення кандидатів до України

Байден в якості глави Білого дому був би кращим для України, ніж Трамп, вважає голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко

"Примирна риторика Трампа щодо РФ, його більш ніж дружній характер зустрічей з Путіним показали, що чинний президент США досить позитивно налаштований по відношенню до Росії. І якщо його оберуть на другий сік, проросійська риторика і дії, думаю, будуть посилюватися, – вважає Жовніренко. – Втім, багато чого буде залежати від того, як себе будуть вести ті ж Путін і Зеленський по відношенню до США в цілому і Трампу зокрема. Що до ставлення США до РФ при президентстві Байдена, то воно точно буде більш сприятливим для України. Байден налаштований до Путіна і його поведінки на міжнародній арені більш критично і жорстко, ніж Трамп. І тут Україна може розраховувати на ширшу підтримку, ніж зараз".

У той же час, підкреслює експерт, слід пам'ятати, що президента США має значно менше можливостей, ніж той же президент РФ або навіть Франції. Є ряд стримуючих механізмів, які не дозволяють главі Білого дому одноосібно приймати ті чи інші рішення.

"Також зазначу, що і Байден, і Трамп практично тотожні щодо ставлення до системі олігархократії, яка склалася в Україні. Вони приймає її до відома, закликають боротися з корупцією. Але якихось явних ставок на ті сили, які могли б повалити олігархічний лад в Україні, не робили, – каже Жовніренко. – І навряд чи будуть робити. Більш того, за розглядів, які були і продовжуються щодо сина Байдена (і які буде намагатися в процес виборчої кампанії "дотиснути" Трамп), показують, що з нашими олігархами можна домовлятися. І що американські політеліти цим намагаються користуватися... При цьому, хто б не став президентом, радикальних проривів у відносинах між Україною і США я не бачу. Може бути хіба що погіршення (при певних "проколах" з нашої сторони). А ось поліпшення – навряд чи".