Україна задає тон в переговорах щодо Донбасу, а Росія виглядає мляво

Експерт-міжнародник Антон Кучухидзе прокоментував порталу «Коментарі» заяви про необхідність модернізувати Мінські угоди для більш продуктивних переговорів по Донбасу

"Модернізація Мінських угод вже сталася. Зовнішньополітична команда Зеленського ввела в переговорний процес так званих проукраїнських представників Донбасу. Це люди, які є внутрішньо переміщеними особами. Вони народилися, жили, працювали в непідконтрольних на даний момент частинах Донецької та Луганської областей. Але через вторгнення РФ їм довелося виїхати. Зеленському вдалося домогтися того, що роботу цих представників не блокували.

Введення проукраїнських представників ОРДЛО до переговорного процесу вирішило два питання: внутрішньополітичне (українці побачили, що немає ніякої "зради") і зовнішньополітичне (світ побачив, що Україна готова йти по шляху Мінських угод).

В цілому підхід офіційного Києва – правильний. Україна активна, вона задає тон, постійно продукує нові ініціативи. Російська сторона на цьому тлі виглядає мляво. І у наших західних партнерів, навіть у найбільших скептиків, не може бути претензій до України. Весь світ бачить, що ми хочемо реального вирішення конфлікту. Але не будь-якою ціною.

ОРДЛО не можуть бути представлені в переговорному процесі громадянами РФ або ж людьми, на чиїх руках кров. Поки не буде вирішено питання безпеки, ні про які політичні аспекти "Мінська" мови бути не може.

Відкритим залишається питання щодо передачі Україні контролю за кордоном. У грудні в Парижі президент Зеленський заявив, що не все в Мінських угодах прописано так, як влаштовує Україну. А там є пункт, що контроль за кордоном повертається Київу після виборів в ОРДЛО та надання цим територіям особливого статусу. Це, безумовно, складний пункт, який Зеленському дістався у спадок від попередників. Але, наголошую, зараз Україна дуже правильно себе веде. Динамічно.

Так, Мінський процес не ідеальний. Але в цьому треку є певні зрушення. У минулому році українська сторона почала виконувати те, що не виконувала попередня влада впродовж трьох років. Нарешті відбулося розведення сил і засобів (поки на трьох ділянках), почалися обміни утримуваними особами. Безумовно, багато питань ще потребують доопрацювання. І тут усе впирається в політичну волю РФ.

Що стосується політичної волі української влади, то вона чітко показала, що мирний порядок денний – не просто передвиборчий лозунг Зеленського, а реальна мета і завдання. Не для піару, а для досягнення реального миру.

Зрозуміло, що багато проблем по всіх напрямках в переговорному процесі. Але важливо зберігати правильний дух - і для внутрішнього електорату, і для західних партнерів, які нас підтримують і прив'язали до Мінських угод санкції проти РФ.

Народ, звичайно, хоче швидкого миру. Але так не буває. І з точки зору дипломатії Україна сьогодні все робить абсолютно правильно.

Можливо, будуть нові підходи, але лише в рамках існуючих домовленостей. Самі ж Мінські угоди, швидше за все, кардинально змінювати не будуть. Адже дані домовленості – це резолюція Радбезу ООН. А поки на цьому рівні розмов про новий документ немає".

Читайте также