Плюси і мінуси аграрних планів уряду України

Кабінет міністрів в цьому місяці прийняв ряд рішень, спрямованих на розвиток національного агропромислового комплексу. Заступник директора ProAgro Group, аналітик українського аграрного ринку Марія Колесник проаналізувала їх для видання «Коментарі»

"Вважаю позитивною заяву Дениса Шмигаля, що уряд починає уніфікувати нормативну базу для екологічно безпечного зрошення, поливу та водовідведення. Всі ми стали свідками, яких збитків зазнали аграрії через посуху. На півдні вона триває вже два роки, а в цьому сезоні фіксується і в центральних областях. Особливо недолік вологи вдарив по пізнім культурам. Так, наше агентство було змушене саме через вплив цього фактора знизити прогноз виробництва кукурудзи з майже 39 до 34 млн тонн зерна. Необхідність зрошення, особливо на півдні нашої країни, з урахуванням останніх кліматичних змін є вкрай актуальною. У той же час, це поки тільки заяви. А ось чи побачимо ми конкретні кроки в цьому напрямку - покаже вже наступний рік.

Що стосується зміни правил здешевлення кредитів для аграріїв, то, на мій погляд, тут є як позитивні, так і негативні аспекти. В цілому механізм здешевлення кредитів працює непогано - і аграрні компанії, які користуються кредитними ресурсами, завжди позитивно про нього відгукуються. Той факт, що прийнято рішення надати можливість суб'єктам агропромислового комплексу отримувати здешевлення кредитів в кількох банках, робить систему більш гнучкою, а значить і зручною. У той же час, розширення кола одержувачів такої підтримки і включення в неї переробних підприємств без збільшення обсягів бюджетних надходжень і при наявності дефіциту грошей - призведе до зловживань і перекосів.

Виникає питання, кого ми будемо відносити до переробних підприємств? Виробників олії, борошна або м'яса, тощо? Чи потребують вони такої ж підтримки, як агровиробники, які несуть на собі всі кліматичні та цінові ризики? Як на мене, це питання вкрай суперечливе. Воно розмиває обсяг підтримки саме для аграріїв.

З приводу прийняття рішень, спрямованих на стимулювання діяльності фермерських господарств, то прописано все вірно. А ось як буде працювати на практиці, час покаже. Сімейні ферми і молоді фермери отримують підтримку практично у всіх розвинених країнах, а значить такий крок, зроблений Україною, просуває нашу країну ближче до цивілізованого світу".

***

Раніше президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко розповів про заходи, які допоможуть вивести український АПК з кризи .

А заступник директора Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Ольга Ходаковська розповіла про проблеми, з якими стикаються підприємці, що мають відношення до аграрної сфери.

Читайте также