Новий бюджет України перекреслив минулі досягнення

Глава Директорату Асоціації франчайзингу України, віце-президент Асоціації інвесторів в Україні Андрій Кривонос зізнався виданню «Коментарі», що в прийнятому на цьому тижні парламентом держбюджеті-2021 чітко проглядаються маркери ручного розподілу коштів

"Абсурд, але знову варто говорити, що краще з таким бюджетом, ніж взагалі без бюджету.

Але бюджет 2021 виявляється ще гірше. Його параметри нагадують 2013 рік. Саме тоді, в 2010-2013 роках, через бюджет перерозподілялася майже половина ВВП: багато держпідприємств, комунальні підприємства, банки давали можливість центральній і місцевій владі перерозподілити в 2013 році в бюджеті 49% ВВП. Половина того, що виробляється в країні, потрапляє в бюджет, а далі струмочками розтікається іноді в кишені, іноді на "соціалку", іноді на створення нових Укравтоселопроектів...

І дефіцит держбюджету був на рівні 4,4% ВВП, влада корумпована, чиновники нічого не роблять, НБУ на короткому повідку викуповує держпапери у Нафтагаз і держбанків, чим прикриває реальний дефіцит і проводить приховану емісію. І все це на тлі абсолютної непрозорості фінансових потоків в країні.

Минуло 7 років - і заради того, щоб всім сподобатися, у нас знову в бюджетах 2020 та 2021 років закладено перерозподіл ВВП на рівні 49% і 45% відповідно, дефіцит - 7,5% ВВП та 5,5% ВВП.

Досягнення бюджетної реформи та децентралізації, які супроводжувалися підтримкою низького рівня бюджетного дефіциту і введенням трирічного бюджетного планування, залишилися в минулому.

Паралельно з цим бюджет 2021 року і дії центральної та місцевої влади рясніють витратами, які прямо приховують дефіцит: докапіталізація держбанків, держгарантії по кредитах Укравтодору, фінансування будівництва доріг через кредити Укрексімбанку (його, як раз, і докапіталізувати в цьому році). Це маркери ручного розподілу коштів.

Після декількох років стриманою бюджетної політики ми спостерігаємо зростання боргу і дефіциту, і при цьому продовжуємо чути про податкові пільги. Сам факт прийняття такого бюджету 2021 року перекреслює весь доробок, який був зроблений хоча і в складний час 2014-2019 років, але - був зроблений.

На жаль, на шальках терезів з "сподобатися" і "бути фінансово стриманими" не шукався баланс.

Єдиний порятунок в тому, що в 2014-2019 роках було багато зроблено в публічності бюджетного планування та витрат, що дозволяє відстежити шкідливі напрямки витрат".

Читайте также