Ольга Коваль: ми повинні мати потужну систему виховання дітей, які не створюватимуть загрозу для інших в майбутньому
Розстріл в школі в Казані піднімає багато питань про безпеку дітей в школах. Незважаючи на забезпечення технічної безпеки, діти потребують психологічного та інформаційного захисту. Як забезпечити повну безпеку дітей в школі, та за її межами? Своєю думкою з «Коментарями» поділилася депутатка України Ольга Коваль.
Питання безпеки дітей – це не лише питання безпечного освітнього
середовища в школі. Це питання безпеки дітей в усій країні в цілому. І не лише
безпеки в сенсі втрати життя. Нагадаю, що в Україні мають місце такі явища як
"соціальне сирітство", "дитяча безпритульність", "дитяча бездоглядність",
"дитяча злочинність", "торгівля дітьми", "дитяча проституція", "сексуальна
експлуатація дитини", "дитяча порнографія", "дитяча наркоманія", "дитячий
алкоголізм", "дитячі аборти" тощо. І це, вочевидь, не повний перелік "дитячих"
проблем, в існуванні яких безапеляційно винні всі ми, дорослі (ну не діти ж,
правда?). Набирає обертів і таке явище як ігроманія (лудоманія) – залежність
дітей (і не лише дітей) від азартних і комп’ютерних ігор. Не варто наводити
статистичні дані по кожному з цих негативних явищ, оскільки лише факт їхньої
наявності та кількості в нашому українському суспільстві повинен викликати шок
у будь-якої нормальної людини. Ці явища є хворобами сьогоднішнього нашого
"дорослого" населення України, "захоплюючи" ні в чому не винних дітей і
назавжди забираючи у них їх щасливе дитинство.
Ми повинні мати потужну систему виховання людей, які не є і не будуть створювати (навмисне або з необережності) небезпека для інших людей. Причому, вони не будуть загрозою не тільки в школі, але і в магазині, в парку, на футбольному полі, в театрі або кафе, ні вдень, ні вночі. Вони не будуть загрозою не тому, що стоїть паркан, охоронець або відеоспостереження, а тому, що вони виховані і навчені не робити погано іншим, бути уважними до інших і допомагати іншим. І, на мій погляд, така "суб'єктивна" система "безпеки" набагато потужніша ніж заходи щодо забезпечення "матеріальної" безпеки. Отже, на мою думку, суспільство і держава повинні докладати максимум зусиль не стільки до того, щоб зробити неможливим реалізацію злочинного наміру, скільки до того, щоб зробити неможливим виникнення такого злочинного наміру в конкретно взятої людини, дитини, підлітка. Тому, мені здається, ми повинні посилити увагу до системи освіти, яка здатна за все ті роки, які кожна дитина знаходиться в системі, виховати, виправити, направити, скоригувати негативні ухили дитини і, принаймі, направити батьків разом з дитиною до психолога , якщо педагоги самі не можуть з різних причин впоратися з дитиною, але бачать якісь негативні нахили. Ще одне важливе питання - розміри безпечної території. Адже ми можемо і повинні зробити так, що у нас не буде наркоманів на території школи, а можемо і повинні зробити так, що у нас не буде наркоманії як явища в усій країні. Що дає нашим дітям більшу безпеку - перше чи друге? Ми можемо забезпечити безпеку дітей в школі, а можемо забезпечити безпеку дітей під час їх пересування як в школу, так і зі школи, як в магазин, так і в театр, музей або просто гуляння в парку, лісі, полі тощо.
У переважній більшості випадків підлітки не роблять такі страшні дії просто так. Завжди є той мотив, ті причини, які спонукають, підштовхують підлітка до відповідних дітей. Наприклад, буллінг інших дітей, негативне висловлювання або навіть дії до нього від вчителя, особливо в присутності інших дітей, проблеми в родині, дискримінація за майновою ознакою тощо. До речі, у всіх випадках такі дуже жорстокі розправи скоюють саме хлопчики, а не дівчата! Це також важливий момент, на який ми, політики, державні службовці, викладачі та батьки, повинні звернути особливу увагу. У нас зараз набирає обертів рух за "гендерну рівність", де дуже часто ми говоримо про дискримінацію жінок. Але чи не є відповідні агресивні дії хлопчиків явним доказом того, що певною прихованої дискримінації або прихованого насильства (в тому числі, в сім'ї, в школі, в колі друзів) відчувають часто саме хлопчики, особливо в перехідному віці? А відповідна агресія з їхнього боку стає РЕЗУЛЬТАТОМ певного упередженого чи негативного ставлення до них з боку однокласників, вчителів або батьків.
Вчені та психологи, які вивчали масові розстріли дітей в школах приходять до висновків про відсутність однозначних загальних причин виникнення таких задумів - в одних випадках це цькування (буллінг), в інших випадках порушення психіки (але знову ж таки, що стало причиною порушення психіки?) , в інших ситуаціях - бажання наслідувати і навіть перевершити аналогічні трагедії відбувалися в інших країнах або школах. І тут, очевидно, на кожну причину повинні бути вжиті адекватні, що попереджають, контрзаходи. Наприклад, якщо дійсно в багатьох аналогічних жахливих трагедіях підтверджується наявність ось цього бажання наслідувати і перевершити, то, очевидно, нам всім дорослим, які не хочуть смерті дітей, в тому числі своїх власних (і тут не має значення, в якій школі вони вчаться - в Україні або за кордоном), подумати над можливістю мінімізації (якщо не заборони) поширення інформації про такі випадки, зокрема через інтернет і інші засоби масової інформації.
Формування такого соціуму є найефективнішим шляхом формування безпечного середовища і не тільки освітнього. Отже, потрібно працювати з першопричинами, на випередження, але не шляхом встановлення все більших обмежень, камер, професійних охоронців і т.д., а через виховну, педагогічну роботу вчителів, батьків, однокласників. Сьогодні трагедія сталася з чужою дитиною, а завтра може статися з твоєю. Сьогодні твоя дитина завдає комусь страждання і ти, як батько / мати на це не звертаєш уваги, а завтра з твоєю дитиною розправляються ображені однокласники, або ображений однокласник розстрілює інших дітей. Тому і вчителі і батьки повинні завжди працювати як з тими, хто ображає, так і з тими, кого ображають.