Головна Статті Політика Олександр Данилюк очолив РНБО: плюси і мінуси нового призначення Зеленського
commentss НОВИНИ Всі новини

Олександр Данилюк очолив РНБО: плюси і мінуси нового призначення Зеленського

На думку експертів, це означає, що РНБО буде тепер більше економічною, ніж силовою структурою.

1 червня 2019, 17:50
Поділіться публікацією:
Олександр Данилюк очолив РНБО: плюси і мінуси нового призначення Зеленського

Президент України Володимир Зеленський у вівторок, 28 травня призначив секретарем Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) колишнього міністра фінансів, 43-річного Олександра Данилюка. 

Олександр Данилюк: кар'єра фінансиста і політика

Олександр Данилюк народився в маленькому молдавському містечку Григоріополь. Незабаром сім'я переїхала в Україну і осіла в Києві. Саме тут майбутній глава РНБО закінчив у 1998 році Національний технічний університет (КПІ) за фахом інженер-електрик. Паралельно здобув вищу освіту у фінансовій сфері в Київському інституті інвестицій. Пізніше пройшов навчання ще й у Бізнес-школі університету Індіани (США), отримавши міжнародну ступінь MBA, яка відкриває двері у провідні транснаціональні корпорації.

Починав працювати брокером, а потім пішов кар'єрний ріст. Керував департаментом інвестиційного банкінгу в "Альфа Капітал", був молодшим інвестиційний менеджером в американському фонді Western NIS Enterprise Fund, працював у міжнародній консалтинговій фірмі McKinsey & Company в Лондоні і Москві, очолював інвестиційний фонд Rurik Investment в Лондоні та Люксембурзі.

Олександр Данилюк був призначений економічним радником прем'єр-міністра Юрія Єханурова, позаштатним радником президента Віктора Януковича. У 2010 році він переміг у конкурсі на посаду голови Координаційного центру з упровадження економічних реформ (структура по розробці і впровадженню реформ для поліпшення інвестиційного клімату, зміцнення принципу верховенства права та розвитку відносин України з Міжнародним валютним фондом).

При президентстві Петра Порошенка був його представником у Кабінеті міністрів, заступником глави Адміністрації президента, міністром фінансів в уряді Володимира Гройсмана. Але з Гройсманом вони не спрацювалися, і той в 2018 році домігся відставки Данилюка, який знову з'явився на політичній арені в 2019 році, вже як радник з міжнародної політики та економіки кандидата в президенти Володимира Зеленського.

Чутки про те, що саме Олександр Данилюк обійме посаду секретаря РНБО, ходили давно і наполегливо. Настільки, що екс-секретар РНБО Олександр Турчинов 27 травня опублікував пост, у якому нагадав, що 17 травня він звернувся до президента із заявою про звільнення, а 19 травня був підписаний відповідний указ. З тих пір, уточнив Турчинов, він не є секретарем РНБО.

Журналіст Петро Шуклінов пояснював: "Данилюк думає, як вчинити. Тому що секретар РНБО – це посада ні про що. Церемоніальна. Без важелів і повноважень".

За Олександром Турчиновим, який був серйозним політичним гравцем, стояв "Народний фронт" – найбільша фракція Ради. А за Данилюком, пояснює Шуклінов, "хіба що пара дипломатів, донори і західні друзі".

Але, судячи з указу, який з'явився 28 травня, Данилюк все ж прийняв рішення.

Блогер Карл Волох, коментуючи призначення Данилюка, нагадав, що офіційна причина його звільнення з посади міністра – зрив держоборонзамовлення і фінансування армії за 2017 бюджетний рік. "Сьогодні його призначили секретарем РНБО. Чого в цьому більше – наплювання, знущання чи саботажу?" – задається питанням Волох.

Олександр Данилюк: перші заяви

Ще до призначення Олександра Данилюка глава Адміністрації президента Андрій Богдан так пояснював це можливе кадрове рішення: "На мій погляд, це високий фахівець, який може провести необхідні реформи саме у сфері оборони, у сфері закупівель озброєння і в сфері саме менеджерських рішень, які там потрібні нові. Ми вважаємо, що Міністерство оборони і РНБО повинні очолювати не професійні військові, там повинні бути менеджери з достатньою довірою західних партнерів, з рівнем знань саме матеріального забезпечення армії і проведення максимально якісних змін саме технічного, збройного забезпечення нашої армії".

Олександр Данилюк вже після призначення (яке відбулося в день зустрічі президента і представників МВФ) підтвердив, що при ньому Рада нацбезпеки і оборони матиме економічний крен. Зокрема, він зазначив, що офіційний Київ домовився при активній співпраці з МВФ та іншими міжнародними інституціями за літо підготувати нову програму, яка дасть додатковий поштовх для розвитку України.

"Повністю збігаються позиції, тому що перші кроки – це рішення, спрямовані на боротьбу з корупцією, на перезапуск судової реформи, на переформатування правоохоронної системи. Це все те, що раніше МВФ майже нав'язував Україні, але не було бажання це робити. Зараз відчувається, що нова влада готова реально робити зміни, які важливі зараз для всіх українців, щоб у українців не було корупції, щоб економіка успішно розвивалася", – зазначив секретар РНБО. 

Також Данилюк підкреслив, що хоче зробити з РНБО "стратегічний майданчик щодо прийняття важливих рішень для держави". І додав, що РНБО зараз має вирішувати завдання не лише національної безпеки, а й займатися питаннями фінансової стабільності та енергетики.

Волонтер і блогер Мирослав Гай, коментуючи подібні заяви, припустив: у Зеленського вже знають, що доведуть економічне становище України до рівня "загроза національній безпеці".


Фінансовий експерт Олексій Кущ зазначає, що якщо в країнах західної демократії роблять політику (з певними застереженнями), то у нас роблять "бабло". "І тому, "токсичний" Данилюк, який побував "п'ятим підповзаючим реформ" при Януковичі і головним з фінансів при Порошенко, може стати і головним по "обороні" при Зеленському", – говорить Кущ про призначення Данилюка, пояснюючи, що "у корупційних, рентних типах економіки, посаду міністра фінансів – це свого роду "консільєрі" по обслуговуванню фінансово-промислових груп".

Олександр Данилюк: плюси і мінуси

"Мені здається, Данилюк прийшов не за профілем, – каже політексперт Тарас Загородній. – Він все ж фінансист, а РНБО координує діяльність правоохоронних органів, у тому числі в оборонній сфері, що важливо для нас. Той же Турчинов успішно займався ракетною програмою, зміцнюючи оборонний сектор. Чим займатиметься Данилюк – не особливо зрозуміло. Швидше за все, він – тимчасова фігура. Не вважаю, що він був хорошим міністром фінансів, і не вважаю, що стане хорошим секретарем РНБО. Ті ж Гриценко або Смешко більш органічно виглядали б на цьому місці".

Появу нових напрямків у діяльності РНБО прогнозує політолог Руслан Бортник.

"Схоже, РНБО в цьому політичному циклі буде не стільки силовим органом, скільки комунікаційної переговорним майданчиком між внутрішніми гравцями в Україні, між нашою владою і міжнародними партнерами, – зазначив Бортник в бесіді з Коментарями. – Ключовими завданнями РНБО стануть економічні (кредити, протистояння "Північному потоку-2", транзит газу через Україну, тощо). Тому бачимо на цій посаді Данилюка, у якого хороші зв'язки із західними партнерами, який більше розбирається в економіці, ніж в політиці. Думаю, РНБО стане відігравати набагато меншу роль в силовому блоці, ніж за минулої влади, коли він був активний, в тому числі, у репресивних діях (економічна блокада Криму і Донбасу, заборона телеканалів). Зміна функції РНБО призводить до того, що туди приходить штатська людина під політико-економічні завдання, а не під силові".

За словами виконавчого директора ЦППД "Пента" Олександра Леонова, поява в РНБО людини, далекої від проблем нацоборони, показує, що повертається стара практика, має місце при президентстві Віктора Ющенка і Віктора Януковича.

"Тоді РНБО ставав таким собі "кадровим відстійником". Людину, начебто відправляють на підвищення, але вона не має реальних важелів управління ситуацією, – зазначає експерт. – І самі заяви Данилюка про те, чим при ньому займатиметься РНБО, доводять, що він не розуміє ролі цієї структури, її функції. Особливо це відчуватиметься на тлі його попередника Турчинова, який був політичним важкоатлетом, входив до складу структур, що приймають стратегічні рішення на державному рівні".

Експерт з питань сектору оборони та безпеки, полковник СБУ у відставці Олег Стариков зазначає, що країна може забезпечити оборону лише при відповідних ресурсах.

"Завдання Данилюка розібратися, куди йшли ресурси, чи не було зловживань при їх розподілі, – говорить експерт. – Направити грошові потоки туди, де вони дійсно необхідні. Тут важливо призначити грамотних заступників, які допоможуть розібратися, що до чого. В ідеалі – залучити когось із командування збройних сил України, людину, яка розуміє що і чому ми повинні зміцнювати перш за все".

Олександр Данилюк: скандал в АП

У день свого призначення секретарем РНБО Олександр Данилюк заявив, що з ситуаційної кімнати Адміністрації президента зникли монітори і сервери з секретною інформацією.

У відео, яке він опублікував у Facebook, Данилюк демонструє голі стіни, підкреслюючи: "Це ситуативна кімната АП. Ось так вона зараз виглядає. Ще місяць тому вона виглядала зовсім інакше. На всіх стінах були великі монітори, які приєднані до серверів".

Справою вже зайнялося Державне бюро розслідувань (ДБР). У той же час експертна середа розділилася на два табори: перші кажуть, що все законно і екс-президент Петро Порошенко повернув обладнання, яке орендував за особисті гроші власникам, інші ж на всю підтримують секретаря РНБО і звинувачують попередню владу у махінаціях і крадіжці.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: Комментарии
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!