Зеленський провів зустріч у Канаді: що думають експерти

На зустрічі були порушені гострі для нашої країни теми

У вівторок, 2 липня президент України Володимир Зеленський прибув з офіційним візитом до Канади. Разом з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо вони обговорили розвиток українсько-канадських відносин і торкнулися гострих для нашої країни тем.

Володимир Зеленський заявляв, що досягти прогресу у встановленні миру на Донбасі можливо тільки політико-дипломатичним шляхом. А також повідомив, що "прийнято принципове рішення про можливість поставок оборонної зброї та новітньої військової техніки" з Канади в Україну. Також підтвердив європейський курс нашої країни.

На прохання нашого видання, експерти дали свою оцінку канадському вояжу Зеленського.

Політолог Олег Саакян заявив, що Канада традиційно відіграє свою особливу роль у долі України, а сам візит президента в країну був позитивний.

"Сам візит позитивний, оскільки проходить на майданчику конференції з підтримки реформ в Україні. Тут Канада традиційно відіграє свою особливу роль у долі України, про що, зокрема, свідчать зустрічі президента з великої української громадою Канади, - зазначив політолог Олег Саакян. – Деякі заяви Зеленського особливого цікаві в розрізі інтерв'ю голови Офісу президента Андрія Богдана, який підняв, в тому числі, мовне питання. Президент фактично посів виправдувальну позицію, наголошуючи, що українська буде єдиною державною мовою, а прозахідний курс нашої країни – непорушний. Позитивно, що на міжнародній майданчику глава держави не в перший раз бере на себе подібні публічні зобов'язання. Негативно те, що ця позиція в розрізі заяв Богдана та деяких інших представників команди Зеленського демонструє якусь несистемність роботи його політичної команди".

Саакян підкреслив важливість того, що з канадської сторони прозвучало засудження повернення Росії в ПАРЄ.

"Це є послідовним актом підтримки Канадою нашої країни, загальнолюдських цінностей і системи міжнародного права, - упевнений політолог. – І це, безумовно, важливо для України".

Коментуючи заяви Зеленського про необхідність вирішувати конфлікт на Донбасі виключно політико-дипломатичним шляхом і паралельне рішення про ймовірні постачання в Україну канадської оборонної зброї та новітньої військової техніки, Саакян зазначив: "Одна справа вирішувати російсько-українську війну дипломатичним шляхом, а інше – не давати їй розростатися, провокуючи ворога власною слабкістю. Посилення могутності української армії лише покращує наші переговорні позиції і прибирає спокусц бліцкригу з боку супротивника".

З негативних моментів візиту політолог відзначив те, що не прозвучало нових ініціатив від України щодо ситуації на міжнародній арені, ні стосовно відносин з РФ.

"Ми продовжуємо рух в тому ж форматі, в якому рухаємося останні роки. А від нового президента і його команди хотілося б більше інноваційної порядку, в тому числі стосовно міжнародної політики", - резюмує Саакян.

Директор "Українського інституту аналізу та менеджменту політики", політолог Руслан Бортнік вважає візит в Канаду символічним.

"Це – продовження спектру візитів нового українського президента на Захід, що має продемонструвати незмінний український зовнішньополітичний курс, - упевнений експерт. - Ми бачимо, що Зеленський їздить тільки на Захід (Брюссель, Франція, Німеччина, Канада), але ні на Схід (це не тільки РФ, але й Китай, Азія), ні на Північ, ні на Південь. При цьому зазначу, що Канада - найбільш сильна українська діаспора та український фінансово-промислове лобі в світі. І це теж важливо".

Крім того, підкреслює Бортник, не варто забувати, що все відбувається на тлі парламентської кампанії в Україні. А оскільки західні українські регіони, що мають тісні зв'язки з Канадою, є вотчиною опонентів Зеленського, тут теж є свій політичний контекст.

"Що до загальних заяв, то нічого нового я не почув, - каже Бортник. – Про ті ж розробки нафто-газових родовищ в комунікаціях з США і Канадою вже періодично кажуть. А реальних зрушень немає. Зброї нам Канада постачала і раніше. Ще підкреслю, що в більшій мірі це символічний, ритуальний візит, де форма превалювала над смислами".