Головна Статті Політика «Європейська солідарність» Петра Порошенка: чи оновилася насправді партія екс-президента України
commentss НОВИНИ Всі новини

«Європейська солідарність» Петра Порошенка: чи оновилася насправді партія екс-президента України

3 червня 2019, 11:33
Поділіться публікацією:
«Європейська солідарність» Петра Порошенка: чи оновилася насправді партія екс-президента України

Партія екс-президента Петра Порошенка БПП "Солідарність" перейменувалася і провела з'їзд. Її покинули окремі одіозні персони, але біля керма залишився той самий Петро Порошенко, та й загальна стратегія поки не особливо змінилася, незважаючи на провальні результати президентської кампанії.

"Європейська солідарність" Петра Порошенка: перейменування

24 травня Блок Петра Порошенка "Солідарність" змінив назву – тепер партія називається "Європейська солідарність".

"Перейменування партії, та ще й таким чином, – ідея правильна. 40% людей в країні підтримують євроінтеграцію, так що з боку політсили Порошенко логічно було перехопити європейський гасло", – вважає політексперт Тарас Загородній.

30 травня Петро Порошенко повідомив, що отримав членський квиток партії "Європейська солідарність" під номером 52025. Він також запевняв, що в партії багато молоді і що тільки ця політсила забезпечить рух нашої країни в Євросоюз і НАТО.

"Європейська солідарність" Петра Порошенка: результат одіозної пари

Паралельно з партійними перетвореннями була створена громадська організація "Солідарна справа громад", що є, по суті, відгалуженням політсили Порошенко. Він навіть виступив на форумі цієї організації, обіцяючи оновити партію-кадри, програму та ідеологію. За допомогою СДО для екс-БПП намагаються знайти нові кадри.

На даний момент відомо, що ряди БПП покинули два одіозні персонажі, які додали балів до антирейтингу Порошенка під час президентської виборчої кампанії.

29 травня про свій вихід з БПП заявив нардеп Олександр Грановський. За даними експертів, він курирував від Петра Порошенка суди, прокуратуру, правоохоронців. Його також звинувачували в тому, що він розставляв "людей президента" в антикорупційні органи і ЦВК.

Грановський подякував соратникам і зазначив, що Порошенко "увійшов в історію України за прийняті ним сміливі та історичні рішення". Далі політичний шлях мав намір торувати самостійно.

За даними журналіста Юрія Бутусова, Грановський вийшов зі складу БПП незабаром після нічного візиту до нього додому олігарха Ігоря Коломойського. Того самого, чия тінь проглядається за спиною президента Зеленського.

Слідом за Грановським з БПП вийшов ще один одіозний персонаж – Ігор Кононенко. "Хочу дати можливість проявити себе молодим партійцям, тому залишаю партійні посади – це мій особистий внесок у створення "соціальних ліфтів" в Україні", – пояснив своє рішення Кононенко, якого підозрюють у махінаціях в енергетичному секторі.

Юрій Бірюков, який є радником Порошенко, так прокоментував відхід Грановського і Кононенко: "Під час розмов про оновлення партії найчастіше називали два прізвища. Сьогодні відповіді дані. Ми дійсно не просто змінюємо вивіску, оновлюється все керівництво. Хворобливі уроки, але вони зараз засвоюються".

Але подібний пафос поділяють далеко не всі.

"Ребрендинг – це якби Порошенко свого часу почав садити друзів-корупціонерів. А так – просто позбулися найбільш одіозних, зовсім вже токсичних Грановського і Кононенка. Це точно не "євроремонт", це – косметичні зміни", – вважає політексперт Тарас Загородній.

Аналітик Олександр Кочетков розкритикував ребрендинг БПП.

"Так зване "очищення" – це чиста політтехнологія і чергова імітація, як і все правління Петра Порошенка, – заявив Кочетков виданню "Коментарі". – З партії як би вийшли одіозні персонажі, але ж "Європейська солідарність" не засудила їх діяльність. Не зажадала розслідування і покарання. З іншого боку, вийшли отримали політичний маневр: тепер, балотуючись на мажоритарних округах, вони зможуть розповідати, як були незгодні з діями президента Порошенко і постати перед виборцями в якості таких "прихованих опозиціонерів", що підвищує їх шанси на потрапляння у Верховну Раду".

"Європейська солідарність" Петра Порошенка: важливі моменти з'їзду

31 травня в Мистецькому Арсеналі відбувся з'їзд партії "Європейська солідарність". І по тому, хто там був, а кого не було, а також по ряду прийнятих кадрових рішень, багато що стало ясно. Відзначимо найбільш важливі моменти.

1. З'їзд припинив повноваження голови партії БПП, лідера партії УДАР, мера Києва Віталія Кличка (він подав у відставку з поста керівника БПП ще в 2016 році). Головою партії ЄС обрали екс-президента Петра Порошенка. Він заявив, що вважає за честь очолити політичну силу, яка "п'ять років не боялася взяти на себе дуже важкий хрест – відповідальність за порятунок країни, опинилася на краю прірви". За словами Порошенка, ЄС йде на вибори, "щоб захистити досягнення останніх 5 років". "І не тільки в питаннях мови, армії, віри, – підкреслив екс-президент. – Ми йдемо, щоб не допустити російського реваншу".

2. Керівником штабу оновленої партії Порошенка став заступник керівника фракції БПП Сергій Березенко. У 2015 році він переміг на довиборах до парламенту в 205 мажоритарному окрузі в Чернігові. Та кампанія супроводжувалася численними скандалами. Головним конкурентом Березенко був Геннадій Корбан, який працював тоді заступником голови Дніпровської ОДА. Під час президентських виборів Березенко працював заступником голови штабу. "Сергій Березенко дійсно керуватиме виборчим штабом "європейської солідарності". Але в списку мого прізвища не буде. Вважаю, що в списках "європейської солідарності" має бути якомога більше нових осіб, які будуть працювати на благо нашої держави", – заявив Березенко.
3. На заході були присутні багато "старі" особи: голова парламентської фракції БПП у ВР Артур Герасимов, перший заступник голови ВР Ірина Геращенко (увійшла до складу президії центральної ради Європейської солідарності, а з нею разом і Юрій Бірюков, Віталій Гайдукевич, Марія Іонова, Олег Синютка, Сергій Таран), екс-представник президента Порошенко в парламенті, дружина генпрокурора Ірина Луценко, спікер ВР Андрій Парубій. "Звичайно, я йду на ці парламентські вибори, я йду з командою однодумців, з якою ми працювали всі ці роки разом в парламенті і поза парламентом", – сказав Парубій, не уточнивши, з ким саме йде. Але судячи з усього – саме з ЄС. Ірина Геращенко, яка виголошувала на з'їзді довгу промову про "маніяка Путіна" і важливість робити все для вступу України в ЄС і НАТО, зізналася, що вперше отримає партійний квиток.

4. Ні прем'єр-міністра Володимира Гройсмана (вже заявив, що поведе на вибори свою партію "Українська стратегія"), ні глави Удару Віталій Кличко, ні лідера "Народного фронту" Арсенія Яценюка на з'їзді не було. Як і Святослава Вакарчука, якого Петро Порошенко сподівався залучити до своєї політсили. Але Вакарчук на вибори йде з власною партією "Голос".
5. "Нові" обличчя, швидше за все, будуть презентовані на наступному з'їзді, який має відбутися на поточному тижні. Поки ж тривають праймеріз. При цьому, за словами Бірюкова, тільки частина списку буде формуватися за принципом праймеріз. А частину займуть партійці, які раніше зарекомендували себе з кращого боку.

"Європейська солідарність" Петра Порошенка: чи є зміни

Експерти неоднозначно сприйняли зміни, які голосно анонсувалися, але на виході поки залишили більше питань, ніж відповідей.

"Оновлена партія екс-президента мала б право на життя, якби там відбулися реальні зміни. Але після того, як він представив у правлінні Юрія Бірюкова та Ірину Геращенко, після того, як стало відомо, що штаб очолив Сергій Березенко, стало зрозуміло, що ми слухаємо стару пісню на новий лад. І токсичних персонажів в БПП, яка переназвалася в ЄС, залишилося чимало, – зазначає для видання "Коментарі" експерт з питань сектору оборони і безпеки, полковник СБУ у відставці Олег Стариков. – Та й гасла в стилі "Ленін, партія, комсомол" (в інтерпретації Порошенко – "Армія, мова, віра!") практично не змінилися. З чого я роблю висновок, що Порошенко і Ко висновків з розгрому на президентській кампанії не зробили".

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вважає, що ми бачимо "якийсь варіант ребрендингу".

"Партія змінює назву, входить в нову форму. Пішли Грановський і Кононенко. Не скажу, що вони пішли далеко від Порошенка. Ймовірно, що зв'язки залишаться, так само як якась підтримка один одного. Сприятимуть і на рівні штабів, і на рівні ВР, якщо потраплять, – зазначає Віталій Кулик для видання "Коментарі". – Що стосується "нових облич", то якісного оновлення ми поки не побачили. До президії увійшли "порохоботи", які вислужили собі місце у списку: істерично віддані журналісти власного телеканалу, молодіжка БПП, люди з пулу, які обслуговували інтереси Банкової в різних громадських та наглядових радах. Решта, думаю, також з числа тих, хто так чи інакше був пов'язаний з БПП, в тому числі бізнесовими інтересами. Якісно нової зміни не відбулося. Та це, за великим рахунком, Порошенко і не потрібно. Зроблено саме те, що замислювалося: змінили назву, взяли пару-трійку нових облич, позбулися одіозних персонажів, які явно тягнули на дно".

"Європейська солідарність" Петра Порошенка: шанси

На сьогодні, згідно з опитуваннями, політсила Порошенко спокійно проходить в парламент, набираючи 8-10% і пропускаючи вперед лише "Слугу народу" (близько 40%) та "Опозиційну платформу – За життя" (10-12%). Поруч з БПП-ЄС йде "Батьківщина" (7-9%). На межі проходу – "Сила і честь" Ігор Смешко (швидше подолає п'ятивідсотковий бар'єр, ніж ні), а також "Голос" Святослава Вакарчука та "Громадянська позиція" Олександра Гриценка (поки не дотягують до п'ятивідсоткової позначки).

Але ситуація може кардинально змінитися в будь-який момент. Багато що залежить як від списків, які презентують політсили, так і від компромату, який може спливти.

"З поверненням Михайла Саакашвілі шанси ЄС на подолання п'ятивідсоткового бар'єру помітно зменшилися, – вважає аналітик Олександр Кочетков. – Якщо проти діячів колишньої влади підуть реальні антикорупційні розслідування, якщо будуть розслідувані джерела фінансування цієї партії, телеканалів і ботоферм, які її активно підтримують, а Саакашвілі яскраво і переконливо буде про все це неподобство розповідати українцям, то ПАП чекає другий після президентських виборів неприємностей сюрприз".

Директор ЦПГО Віталій Кулик, навпаки, вважає, що у "Європейської солідарності" екс-президента є необхідний стартовий потенціал.

"За Порошенка і його політсилу (як би вона не називалася), готові проголосувати близько 10%, – нагадує він. – За умови, що "Європейська солідарність" буде і далі підкреслювати свою проєвропейську орієнтацію ("Тільки ми – за Євросоюз і НАТО, а решта – це проросійські сили"), орієнтуватися на тенденції, закладені в президентський кампанії ("Армія, мова, віра"), є непоганий шанс взяти навіть більше 10% відсотків. Думаю, навколо партії Порошенка буде мобілізований правоцентристський електорат. В основному на Заході, частково – в Центрі, плюс – анклави на інших територіях. Швидше за все, ЄС буде третьою за чисельність політсилою в парламенті нового скликання. І точно перебуватиме в опозиції до пропрезидентської партії "Слуга народу". Головними полями їх зіткнення стануть питання зовнішньої політики, мови, в якійсь мірі – економіки".

З тим, що при нинішніх розкладах відсотків 10% партія Порошенка може взяти, згоден і політексперт Тарас Загородній. "Але у нас все дуже швидко змінюється. Можуть щосили розкрутити кримінальні справи проти екс-президента, що навряд чи додати рейтингу його політсилі. Так що ситуація нестійка", – пояснює він.

"Після того, як почнуть розкручувати кримінальні справи щодо екс-президента і його близького оточення, не факт, що БПП-ЄС взагалі потрапить у парламент, – вважає експерт з питань сектора оборони і безпеки Олег Стариков. – А перспективи у справ є. У мене в цьому сенсі більше оптимізму, ніж песимізму. Навіть не дивлячись на те, що соратники Порошенко – генпрокурор Луценко – поки залишається на місці".



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: Комментарии
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!