Рубрики
МЕНЮ
Мария Чиренко
НАК "Нафтогаз України" готується до припинення з 2020 року транзиту російського газу, який протягом багатьох років приносив українському бюджету істотний дохід.
У той же час, виконавчий директор компанії Юрій Вітренко заявив, що "Нафтогаз" хоче зберегти транзит, але наполягає на участі в переговорному процесі Європейської Комісії та інших міжнародних партнерів України.
Експерти озвучили виданню "Коментарі" похмурі наслідки втрати транзиту.
"Спочатку потрібно дочекатися виборів. Після них ситуація може змінитися і, можливо, з'явитися шанс домовитися з Росією, — вважає голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко. – Якщо ж цього не вийде, споживачі безумовно постраждають", — сказав він.
Експерт упевнений, що найбільше постраждають жителі Сходу України, де вартість газу може збільшитися до 40%.
"Якщо Захід і Центр можна переключити на реверс, то на Сході такої можливості немає. Логістика здорожує ціну на газ, який туди доставляється, до одуріння",- констатував Охріменко.
Фінансовий експерт Олексій Кущ вважає, що нинішнє керівництво "Нафтогазу" завдає серйозної шкоди енергетичній безпеці України.
"Питання навіть не в тому припиниться транзит російського газу чи ні, а — наскільки довгостроковим буде це припинення, — пояснює він. – Чисто теоретично, Україна могла б зараз залучити боргове фінансування і закачати 3 млрд кубометрів і навіть більше в підземні сховища. Ємності це дозволяють, а ціна на газ в європейських хабах зараз становить 110 дол за 1 тис кубометрів. Восени ж вона зросте приблизно в півтора рази".
На думку експерта, збільшення запасів газу дозволить Україні пережити пару місяців газового блек-ауту після припинення транзиту.
"Але питання не в тому, щоб перечекати зиму. Питання – хочемо ми чи не хочемо отримати 3 млрд доларів щорічно у вигляді оплати за транзит російського газу. Наша торгівля має від'ємне сальдо в 15 млрд доларів. Нам важливо формувати профіцит за допомогою сальдо послуг", — сказав Кущ, додавши, що в умовах великих платежів за зовнішнім боргом відмова від транзиту буде мати катастрофічні наслідки для курсу гривні.
Економіст зазначив, що найбільшим ризиком для України є довгострокове припинення транзиту.
"Навіть якщо РФ повністю відмовиться від нього, вона, швидше за все, стане прокачувати газу приблизно в два рази менше, ніж зараз – до 40-50 млрд кубів в рік. Отриманих коштів не вистачить навіть на операційні витрати, не кажучи вже про модернізацію нашої ГТС. На Заході вражені тим, як Україна бездарно витрачає час, який необхідно використовувати для створення нової газової моделі з транспортування газу", — констатував Кущ.
Контракт про транзит російського газу територією України закінчується 31 грудня 2019 року.
Новини партнерів
Новини