У партії Зеленського озвучили перші кроки по Донбасу: що думають експерти

Створення платформи допоможе почати діалог між владою і громадянами

У час презентації спільної платформи "Нова політика на Донбасі" представники партії "Слуга народу" розповіли про перші кроки до закінчення війни на Донбасі, підкресливши, що важливим аспектом вважають інформаційну політику.

"Ключовим видом озброєння в цій війні є інформація, яка вражає чи не сильніше, ніж кулі, снаряди або міни... Вся інформація, яку отримують мешканці Донецької області, найчастіше виходить з російських телеканалів. Нам потрібно повернути цих людей ментально, а потім зайнятися економічним розвитком територій. Тому що головне в державі - це наші люди. Території - це важливо, але території без людей, це тільки території", - зазначив лідер СН Дмитро Разумков.

Видання "Коментарі" попросило експертів оцінити подібний підхід до розв'язування військового конфлікту на Сході.

Експерт з питань сектору оборони і безпеки, полковник СБУ у відставці Олег Стариков зазначив, що Україна в даний момент програє на інформаційному фронті.

"Про важливість інформаційної складової я кажу вже кілька років. Нарешті, суспільна думка почала впливати на політику, а це - одна із запорук побудови успішного громадянського суспільства", - зазначає експерт з питань сектору оборони і безпеки, полковник СБУ у відставці Олег Стариков.

За його словами, Україна зараз програє Росії на всіх ділянках інформаційного фронту: стратегічній (інформаційна війна), оперативній (інформаційно-психологічні операції) і тактичній (пропаганда і контрпропагада).

"Наше Міністерство інформаційної політики за п'ять років нічого толком не зробило. Вкрай важливо поставити керувати ним професіонала, а не якогось масовика-витівника за партійними квотами, - підкреслює Стариков. – Важливо, щоб це був потужний організатор, якого вчили інформаційній протидії. Також необхідно переносити бойові дії в інформаційній війни на територію противника і окуповану нею частину України. Тобто, створювати контент, який буде цікавий російськомовному населенню, при цьому стане просувати наші ідеї. Зокрема, я впевнений, що українські профі інформаційного фронту повинні їздити на програми російських пропагандистських каналів - і просувати там наш порядок денний, доносити в прямому ефірі нашу точку зору. Ось це і буде даний протидія в інформаційній війні".

Голова "Інституту регіональної політики", співзасновник Гуманітарної організації "Відповідальні громадяни" Енріке Менендес нагадує, що з початку виборчої кампанії Володимира Зеленського майбутній президент робив заяви, що буде застосовувати по відношенню до жителів непідконтрольного Донбасу якісь нові підходи в комунікаціях.

"І у цьому сенсі заяви Дмитра Разумкова як би продовжують цю тему, - вважає Менендес. - Питання в тому, що про це говорили і при минулому президенті. І набила оскому фраза за "боротьбу за серця і уми жителів Донбасу" звучить приблизно з 2016 року регулярно. Але минула влада симулювала цей підхід. Навіть створене Міністерство з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб ніяк не взаємодіяло з окупованими територіями".

За словами глави ІРП, поки не ясно, чи будуть від нової влади якісь конкретні кроки в цьому напрямку, або розмови, як і раніше, залишаться розмовами. І в цьому сенсі важливо розуміти, що ще запропонує нова влада, в тому числі "Слуга народу", крім оновленої інформаційної політики.

"На мій погляд, переоцінювати комунікаційні інструменти в припиненні війни і повернення непідконтрольного Донбасу, вже не варто, тому що час згаяно, - продовжує Менендес. - Запізнення становить 2-3 роки мінімум. Розмовляти з жителями непідконтрольних територій можна і потрібно завжди. Але максимальний ефект це могло принести в 2014-2015 рр. Зараз такої можливості немає, це не вплине кардинальним чином на їх життя, ставлення до подій, перспективи майбутнього".

Керівник ІРП зізнався, що його неприємно здивував закритий режим зустрічі в рамках платформи "Нова політика Донбасу".

"На неї не були запрошені громадські діячі, так і представників ЗМІ особливо не звали, - зазначає Менендес. - Це виглядає як закритий клуб. А такі закриті клуби практикувалися і за минулої влади. Ні до чого хорошого це не призвело. Між тим, той же Разумков ще в травні анонсував широке обговорення цієї теми із включеністю багатьох учасників з різними думками. Саме таке обговорення здатне дати максимальний ефект".