Війна на Донбасі: у запалі боротьби між собою ми можемо втратити країну

Ввечері 10 червня біля стін Адміністрації президента України провели акцію "Зупини капітуляцію!". Вона стала відповіддю частини суспільства на низку неоднозначних заяв представників нової влади та пропозицій, озвучених українськими переговірниками щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. Втім, до самої акції також є питання.

Війна на Донбасі: неоднозначні переговори, розмови та застереження

Із вуст деяких українських політиків все частіше звучать "миротворчі" пропозиції у стилі почати відносини з РФ "з чистого аркуша", провести прямі переговори з "ЛДНР" зупинити "громадянський конфлікт". Вже звично ними відзначаються представники "Опозиційної платформи – За життя" (Віктор Медведчук, Юрій Бойко, Вадим Рабинович) і частини екс-регіоналів, розвіяні по воз’єднаним під парламентські вибори партій "Опозиційний блок", "Наші", "Відродження", "Довіряй справам" (Євген Мураєв, Геннадій Кернес, Олександр Вілкул, Вадим Новинський).

Про те, що на Донбасі ми маємо "громадянський конфлікт" вже кілька разів заявив олігарх Ігор Коломойський.

3 червня, під час Погоджувальної ради лідерів парламентських фракцій, голова ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко нагадала, що після зміни президента наші полонені, політв’язні, заручники так і продовжують знаходитися в ув’язненні (в РФ і підконтрольних їй "ЛДНР"). "Ніяких переговорів не ведеться, ніяких дискусій не існує. Практично забуті люди", – підкреслила Тимошенко, нагадавши нещодавню пропозицію спікера Ради федерацій РФ Валентини Матвієнко починати переговори між Україною і Росією "з чистого аркуша" – у зв'язку з обранням у нас нового президента.

Позиція нової влади все більше збігається з вищенаведеною риторикою. Поки хіба що про прямі переговори з Донецьком і Луганськом офіційний Київ не говорить. А так – ось топ недавніх неоднозначних висловлювань президента Зеленського і його команди:

1. Глава Адміністрації президента Андрій Богдан виступив з пропозицією провести референдум щодо переговорів про мир (поки з РФ, але тут, схоже, ключове слово "поки"). Після серйозної критики у глави держави пояснили, що це буде швидше "інформаційне опитування", а не власне референдум.
2. Бізнес-партнер Зеленського з "95 Кварталу" Борис Шефір (брат якого Сергій Шефір є першим помічником президента) заявив в інтерв'ю, що "Путін розумна людина, з якою завжди можна домовитися", а війна може легко зупинитися, якщо пропаде бажання воювати в однієї зі сторін.

економічної блокади з "Л-ДНР" та взяття під жорсткий контроль обстрілів (не йшлося про одностороннє припинення вогню, але вирвану з контексту фразу розігнали саме в такій тональності, хоч потім це спростували і Кучма і прес-секретар Зеленського Юлія Мендель).
4. Коли у відповідь на нові мирні ініціативи Зеленського окупанти влаштували рекордні обстріли, убивши і поранивши за день більше десяти українських воїнів, президент виступив із заявою. "Кричуще порушення Мінських угод-застосування артилерії-свідчить, щонайменше, про часткову втрату управління і контролю над найманцями. Ми сподіваємося, що російська сторона відновить контроль над цими підрозділами", – заявив президент.


Пізніше секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Данилюк назвав такий вислів "оціночним судженням", зазначивши, що на території Донбасу "є безпосередня участь російських військових, вони управляють цими військовими підрозділами". Прес-секретар глави держави Юлія Мендель 10 червня уточнила, що Зеленський "ще раз підкреслив позицію України, що Росія контролює все і є причиною конфлікту на Донбасі". І хоч вона зазначила, що не бачить "якихось моментів, які могли б створити такий великий інтерес до цієї фрази", визнала, що "в майбутньому ми повинні бути більш уважними до того, як відбувається формулювання".


5. Все та ж Юлія Мендель, намагаючись пояснити, що на переговорах у Мінську мова йшла не про заборону вогню у відповідь на Донбасі, а про те, щоб українські військові не велися на провокації, "подарувала" окупантам відмінний привід для нових інформаційних атак. Пояснюючи, що часто українські військові потрапляють на провокації, "коли стріляють з житлового будинку, дитячого садка, школи, лікарні – з будь-якого місця, де знаходяться цивільні люди", вона заявила: "Після цього починаються обстріли цього будинку. Таким чином, гинуть наші люди, наші українці".


Війна на Донбасі: опір "капітуляції"

Концентрація риторики і застережень, що йдуть в руслі російської пропаганди, була настільки велика, що викликала обґрунтовані побоювання про майбутню політичну і геополітичну "капітуляцію" нашої держави перед країною-агресором.

Аналітик Олеся Яхно-Бєлковская зазначає, що і на російському, і на українському ТБ просувають тезу, що у війні "винен Порошенко, а не Путін". На її думку, Кремль хоче вирішити свої проблеми за рахунок інтересів України. І частина українських олігархів в цьому допомагає.


Перший віце-спікер ВР Ірина Геращенко нагадує Юлії Тимошенко з її цитуванням Валентини Матвієнко про "почати з чистого аркуша", що саме Матвієнко в березні 14 роки провела в Держдуму закон про введення російських військ в Україну.


Миротворчі заяви нової влади критикують ветеран війни на Донбасі, волонтер Мирослав Гай, фінансовий експерт Сергій Фурса. Координатор в "Стоп Терор" Семен Кабакаев, попереджає: "Якщо політики не будуть відстоювати Україні і дбати про національні інтереси, то це призведе до втрати нових територій і ще більшої кількості жертв".


Виконавчий директор центру "Миротворець" Роман Зайцев вважає, що Мендель своїми необережними заявами сприяла черговій поразці України на інформаційному фронті боротьбі з російською агресією. В якості доказів наводить скріншоти російських і проросійських видань у стилі "ЗСУ вбивають мирних".


Інформаційні війська України доводять до відома прес-секретаря президента, що, згідно з Мінськими угодами, лінія розмежування повинна виглядати зовсім інакше, ніж зараз.


Військовий оглядач Олексій Арестович нагадує Володимиру Зеленському, що на Донбасі немає "найманців", зате є 1-й та 2-й армійські корпуси 8-ї загальновійськової армії Збройних сил Російської Федерації. І немає "контролю", зате є управління. Він також дивується, чому "верховний головнокомандувач воюючої країни вимагає від керівництва окупаційною армією не забратися з нашої території, а краще управлятися, перебуваючи на ній".


Увечері 10 червня біля будівлі АП пройшла мирна громадянська акція "Зупинимо капітуляцію!". Її ініціатор, блогер, волонтер, військовий журналіст і письменник Олександр Карпюк (Серж Марко), пояснив основні цілі заходу:

- не допустити зливу геополітичних інтересів України;
- домогтися введення в групи тих, хто складає "дорожню карту" переговорів у Мінську, представників ветеранів, які мають довіру у ветеранському середовищі, "які б інформували про вимоги пред'являються переговірникам в Мінську і обґрунтовували ті чи інші рішення".



На акцію прийшли кілька тисяч осіб, серед яких ветерани, волонтери, блогери, політики.


В цілому все пройшло спокійно, не враховуючи сутички з поліцейськими, які зірвали прикріплену кимось на стіну АП табличку "Адміністрація губернатора Малоросії" з двоголовим орлом. Як пояснили правоохоронці, вони не дозволять символіці агресора висіти на українській адмінбудівлі.



Засновник міжнародної добровольчої спільноти InformNapalm Роман Бурко вважає появу цієї таблички "чиїмось тупим жартом або навмисною провокацією". "Навіть жартома і своїм ідеологічним опонентам, не вішайте двоголових курок. У вас може не бути поваги до новообраного, але має бути повага хоча б до міста і місця, на якому мають бути лише українські символи", – підкреслив він.



Активісти також спалили білий прапор, який є символом капітуляції.


Коментуючи підсумки акції, Серж Марко назвав безумовним плюсом, що людям дали спокійно пройти до будівлі АП. "Ми поводимося цивілізовано. Ми хочемо діалогу та виконання передвиборчих обіцянок. Ми пропонуємо варіант зняття напруги. Тому я не бачу, в чому ми суперечимо ідеології Зеленського і його фанатів. Він сам говорив про прозорість процесів і відкритості. Ми даємо можливість почати діалог і продемонструвати готовність до реалізації своїх зобов'язань", – зазначив ініціатор акції.


Війна на Донбасі: політичні моменти

У всьому, що відбувається, безумовно, є політичні моменти. Так чи інакше, всі нинішні критики миротворчих устремлінь команди Зеленського пов'язані з командою його попередників (БПП, "Народний фронт", "Самопоміч").

Не залишився осторонь процесів і генпрокурор Юрій Луценко. Він навіть ініціював відкриття трьох кримінальних проваджень після заяви глави української делегації в Тристоронній контактній групі Леоніда Кучми в стилі "не стріляти у відповідь":

- підготовка до фінансування тероризму;
- підготовка та перешкоджання законній діяльність Збройних сил України в особливий період проведення антитерористичної операції;
- державна зрада.

"Всім реваншистам і всім капітулянтам: всі, хто спробує грати з українським законом, отримають гідну відповідь", – попередив Луценко.


На цей випад Мендель відповіла 10 червня так: "Ми не розуміємо, якими підставами керувався генпрокурор, коли відкривав ці справи, бо минулого разу на нашому брифінгу глава української делегації ТКГ пояснив докладно всі питання щодо так званої "економічної блокади" на Донбасі і щодо обстрілів у відповідь".

Волонтер Юрій Мисягін спростовує "зраду" щодо заборони захисникам України стріляти у відповідь, що розганяється поруч з його колегами і політиками.


У прес-центрі ООС також заявили, що трагічні події нічного бою 7 червня (саме тоді під вогнем ворожої артилерії ми понесли значні втрати) стали приводом для брудних спекуляцій і необґрунтованих звинувачень командування Об'єднаних сил в нібито заборону підрозділам ООС вести вогонь на попередження". Це, за даними військових, не відповідає дійсності.


Журналіст Тетяна Заровна, коментуючи акцію проти капітуляції біля стін АП, нагадує, то Порошенко свого часу відкрито давав наказ "не стріляти", ввів в групу мінських переговірників Медведчука, допустив "котли", блокаду і багато іншого. "Я не проти протестів – я за, – підкреслює Заровна. – Але нудно від фарисейства".


Політолог Юрій Романенко також нагадує, що в 2014 році ніхто проти мирного врегулювання не протестував. "Немає команди – немає протесту. Як сказав би Лі Кван Ю, не розгойдуйте човен, почекайте, коли до влади прийдуть ваші опоненти", – зазначив він, наводячи скріншот п'ятирічної давнини про призначення Кучми в ТКГ указом Порошенко.


Нардеп, екс-комбат "Донбасу" Семен Семенченко зазначає, як при Порошенко активістів розганяли за подібні (і не тільки) протести. "АП постійно перегороджували сотні космонавтів, а попереду виставляли строковиків. А коли особливо хотіли – перегороджували Банкову сітками. Площу загороджували металевими конструкціями і зносили будь-який намет в два рахунки. Ось це сьогодні без проблем прикріпили на стіну АП, – говорить він все про ту ж скандальну табличку про "губернатора Малоросії". – І тільки один цей факт говорить про те, що Україна вже не Малоросія. І дай Бог вже ніколи нею не стане".


Експерт з питань сектору оборони і безпеки, полковник СБУ у відставці Олег Стариков нагадує, що у суспільства є величезні запит щодо нормалізації обстановки на Донбасі і повернення Криму. І є політсили, які будуть використовувати це в своїх цілях, працюючи, в тому числі, проти такого запиту. Загострюючи тим самим і без того напружену обстановку в країні.

Війна на Донбасі: що важливо зрозуміти

У той же час прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що російський президент Володимир Путін не має планів щодо зустрічі з українським колегою. Нагадаємо, що Путін також не привітав Зеленського з перемогою на виборах і вступом на посаду. У Кремлі тоді пояснили: вітати українського президента стане можливим лише з першими успіхами у вирішенні конфлікту на Донбасі і в двосторонніх відносинах з Росією.

Український журналіст Роман Цимбалюк, який працює в Москві і відмінно розбирається у місцевій "внутрішній кухні", підкреслює: "Наші пустодзвони далі будуть розповідати, що вони точно домовляться з Путіним. Тим часом в Кремлі хочуть, щоб нас не було. Зовсім. Ніхто цього не приховує".


Про це ж говорять керівник проектів Центру досліджень проблем громадянського суспільства, аналітик Марія Кучеренко, аналітик Віталій Портников, військовий оглядач Кирило Данильченко.


"Тільки людина з вадами зору, аутист може не розібрати, хто хоче миру, а хто – нескінченної війни, щоб як можна довше не згадували про Крим на тлі Донбасу", – зазначає військовий оглядач Кирило Данильченко, нагадуючи, що було вже зо три примирення, які методично зривалися окупантами.


"З Путіним не можна домовитися про мир. І не можна домовитися про гроші. Плювати він хотів на мир, на гроші, на Зеленського, на Коломойського, на серіали Шефірів та іншу дрібницю. Він – цар-визволитель. Він хоче звільнити нас від нас, – підкреслює Портников. – Тому нам доведеться воювати, або здаватися і погоджуватися на інкорпорацію до складу Росії. Ніякого іншого виходу немає".


А якщо ми не зуміємо дати гідну відповідь на ці виклики, якщо і далі продовжимо ділити владу, ресурси, українців (з мови, політичних і релігійних поглядів), то спрацює матрьошка "примирення", про яку пише аналітик Олег Паламар. Та сама, коли про нашу долю домовляться без нас. А ми залишатимемося суб'єктом геополітичних ігор.