Головна Статті Суспільство Підсумки червня-2019 в зоні ООС: сплеск обстрілів і відступ у Станиці Луганській
commentss НОВИНИ Всі новини

Підсумки червня-2019 в зоні ООС: сплеск обстрілів і відступ у Станиці Луганській

Дві червневі зустрічі парламентерів по Донбасу в Мінську не призвели до нового перемир'я. Але вони дали поштовх для розведення сил і засобів на одній з ділянок фронту. Сам же фронт помітно став «гарячішим», порівняно з травнем.

11 липня 2019, 11:22 comments1658
Поділіться публікацією:
Підсумки червня-2019 в зоні ООС: сплеск обстрілів і відступ у Станиці Луганській

Червень-2019 в зоні ООС: серйозне загострення

Минулого місяця, коли було зафіксовано близько 880 порушень режиму припинення вогню.

Шість днів окупанти здійснювали від 30 і більше обстрілів (максимум 24 червня – 44), тоді як у травні максимальними були 25 обстрілів, а в червні-2018 – 38.

Мінімальне число обстрілів зафіксовано 2 червня – 5. У травні мінімум обстрілів було 26 числа – 3.

Окупанти набагато частіше стали застосовувати заборонені мінськими угодами міномети 82-мм і 120-мм, а також ствольну артилерію 122-мм і 152-мм "Противник очікувано пробиває позиції ВСУ артилерією – зміна управління та політичного керівництва завжди ідеальний момент для нарощування тиску", – пояснює військовий оглядач Кирило Данильченко.

На Донбасі знову помічений новітній російський комплекс радіорозвідки "ТОРН". У традиційному для РФ стилі його у будинків мирних жителів н. п. Новогригорівка (61 км на північний-схід від Донецька), використовуючи тактику "живого щита", щоб українські війська не змогли його знищити.


Практично не замовкають автоматичне стрілецьке озброєння, великокаліберні кулемети, ручні і станкові гранатомети, зенітні установки, штатне озброєння бойових броньованих машин. Під обстрілами знаходяться майже всі ділянки на лінії розмежування.

Протягом червня більше десяти українських вояків загинули від куль і осколків (у травні – 9, у червні-2018 – 16), близько 80 були поранені (у травні – понад 40, у червні-2018 – 75).

Якщо у травні шість днів пройшли без втрат (загиблі, поранені, травмовані), то в червні таких було сім (2, 3, 9, 10, 15, 28, 30). У перший місяць літа-2018 лише два дні пройшли без втрат в рядах ОС.

Окупанти зазнали в минулому місяці більше значних втрат, але точні дані по ним вже традиційно невідомі. Якщо ж орієнтуватися на повідомлення з соцмереж, а також не підрахунки, які ведуть в українській розвідці, виходить, що втрати противника в півтора-два рази перевищують втрати ОС.

Червень-2019 у зоні ООС: два чорних дні

Усього за дві доби – 4 і 7 червня – в результаті ворожих обстрілів четверо українських вояків загинули, 8 були поранені, 7 отримали бойові травми.

4 червня у районі Новоселівки Другої Донецької області окупанти обстріляли автомобіль ГАЗ-66, який здійснював доставку продуктів харчування на позиції підрозділу Об'єднаних сил. Внаслідок потрапляння протитанкової керованої ракети загинули двоє військовослужбовців, один був поранений.


Цей удар був завданий напередодні переговорів в Мінську. Безпосередньо в день переговорів загинув ще один воїн ОС. Це змусило президента України Володимира Зеленського звернутися до керівництву РФ і командування її окупаційних сил на Донбасі. "Загострення конфлікту – не найкращий фон для відновлення переговорів у Мінську. Нам не потрібно зайвий раз нагадувати про можливості ескалації вашої агресії", – підкреслив він.


На думку журналіста Юрія Бутусова, ракетним ударом по машині, який окупанти навіть виклали в Мережу, країна-агресор бажала показати: "Путін війну припиняти не збирається".


7 червня трагедія сталася поблизу Новолуганского, де після ударів з мінометів і 122 мм артилерії двоє захисників України загинули, четверо були поранені, ще четверо отримали бойові травми.


За даними волонтера Романа Доніка, відбулося пряме потрапляння в бліндаж. "Цю арту змалювали і на підхід, і на позиціях, де вони розгорталися. Дозвіл на вогонь не дали. Три рази спостерігали переміщення цих знарядь у зоні ураження. Знали, що вони рано чи пізно нам відпрацюють. Три рази цю батарею могли рознести на шматки. Вони явно порушували мінські угоди щодо зони відведення. Але з самого верху – заборона на відкриття вогню. Категоричну заборону на рівні Києва. З погрозами всіх кар небесних", – зазначав Доник.


У Зеленського запевняли, що "Збройні сили України будуть відповідати жорстко і у відповідності з ситуацією".


У прес-центрі ООС заявили, що трагічні події нічного бою 7 червня стали приводом для брудних спекуляцій і необґрунтованих звинувачень командування Об'єднаних сил у нібито заборону підрозділам ООС вести вогонь на попередження". За даними військових, це не відповідає дійсності. Мовляв, командири підрозділів ОС мають і постійно використовують право застосовувати зброю по противнику за своїм рішенням у разі виникнення загрози життю особового складу та цивільного населення, а також виникнення загрози втрати нашої території.


На думку Бутусова, обставини загибелі "азовців" під Новолуганським 7 червня потребують службового розслідування.


"Чи була це тимчасова заборона або конкретний епізод – ми навряд чи дізнаємося вже точно. Станом на сьогодні вогонь відкривається у повній мірі і обсязі. Важко сказати – через скандал у ЗМІ та соціальних мережах або після усвідомлення, що з тієї сторони ніхто поки не збирається ні про що домовлятися", – резюмує військовий оглядач Кирило Данильченко.

Червень-2019 у зоні ООС: просування та знищення

Протягом червня стало відомо, що на Маріупольському напрямку ОС зайняли курган Зухвалий ("Висота"), звідки противник раніше регулярно обстрілював позиції українських вояків у районі Водяного.

Військовослужбовці 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила закріпилися на нових позиціях в Мар'їнці (Донецький напрямок). Як пояснив прес-офіцер бригади Назар Ільницький, після цього просування в Мар'їнці вже практично не залишилося "сірої зони", а до тимчасово окупованих Олександрівки та Донецька від нових позицій – 100-250 метрів.

У прес-центрі ОС уточнили, що силами піхотинців на новому місці зведено повноцінні опорні пункти.




"У Мар'їнці у 24 просування в бік Трудовських за рахунок територій у Радгоспі. Стайні і бійні під териконом "Крокодил" за нами. Якщо точніше, то п'ятачок у напрямку до мосту через річечку поблизу інтернату. Сам "Крокодил" кілька разів був непогано накритий, спостережний пункт на ньому зруйнований – так що "сіра зона" у Мар'їнці практично закінчилася. В Радгосп на окраїнні вулиці ми регулярно заходили постами і секретами і раніше, але влаштувалися там з опорним пунктом вперше. До речі, Трудовські, там, де перехрестя – непогане місце різати гібридів на передку постачання, там забили вантажівка з ПТРК навесні", – описує ситуацію в районі Мар'їнки військовий оглядач Кирило Данильченко.

Біля Горлівки відзначилися представники полку "Азов", які знищили комплекс розвідки "Зоопарк-1".

"24 червня артилеристи і розвідники полку НГУ "Азов" провели справжній майстер-клас контрбатарейної боротьби російським окупантам. Під Горлівкою артилеристи "Азова" виграли важку і смертельно небезпечну артилерійську дуель, яку ретельно підготувало російське командування", – радіє цьому бойовому епізоду редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.


Волонтер Юрій Мисягін 30 червня повідомив про нову подію Горлівки. "З боку ворога з позицій ВСУ прилетів ПТКР. Втрат немає, одного бійця насильно відправили в госпіталь, невеликий осколок в плечі. У відповідь наша піхота вщент спалила місце лігва ворога. Давно його вирахували. А тут і привід знайшовся. Палало довго", – пише Мысягин на своїй сторінці в соцмережі, приводячи також фото того самого "багаття".

Червень-2019 в зоні ООС: мирні жертви гібридної війни

На думку ряду військових оглядачів, загострення пов'язане не тільки з політичним хаосом в Україні, де йде переділ влади (ніж Росія та її донбаські сателіти із задоволенням користуються), але і зі здачею "іспитів" російськими курсантами. Донбас використовується як полігон. Звідси і часті "прильоти" в житловий сектор, коли курсанти ще не навчилися влучати по цілям.

До того ж, як це часто буває, просування українських військових вперед спровокувало противника на обстріл тих населених пунктів, звідки їх відтіснили. Так, наприклад, прилетіло в Мар'їнку. За даними української сторони СЦЦК, обстріл, що стався 14 червня, вівся зі сторони окупованого Донецька із застосуванням самохідних гаубиць. П'ять мирних жителів (в тому числі дев'ятирічна дівчинка) постраждали.




"Ворожі 122 мм самохідні гаубиці 2С1 "Гвоздика" після вогневої відпрацювання по населеному пункту Мар'їнка летіли в житлові квартали Донецька, де ховалися від артилерійського вогню у відповідь в щільній забудови міста", – повідомляє прес-центр ООС.


Колишній військовий розвідник, співробітник фонду "Повернися живим" Андрій Римарук пообіцяв, що ворожа техніка, яка влаштувала цю провокацію, буде знищена.


Вранці 19 червня стало відомо про потужний вибух у Донецьку. За словами Римарука, ним були знищені три самохідні артилерійські установки (САУ), причетні до обстрілу Мар'їнки.

На підконтрольній частини Донбасу протягом червня також "прилітало" в багатоповерхівку в Майорську, в будинку на околиці Чермалика (там була поранена 66-річна жінка), в Авдіївку (чотири будинки були пошкоджені), в Золоте-4 (зруйновано дах та пошкоджено вікна, стіни і фронтон паркан житлового будинку).


На непідконтрольній частині Донбасу під обстрілом опинялися житлові райони н. п. Пікузи (кол. Комінтерново, на півдні Донецької області; там були поранена жінка, пошкоджені житлові будинки, церква), Вужачка (кол. Ленінське, 24 км на північний схід від Маріуполя), Докучаєвськ, н. п. Нова Мар'ївка (64 км на південь від Донецька), н. п. Ясне (30 км на південний-захід від Донецька), н. п. Олександрівка (20 км на південнийзахід від Донецька, там була поранена 70-річна жінка), Хрещатицький, Качкарське, Приморське, Соснівське, Миколаївка, контрольована бойовиками частина селища Погоди біля Горлівки, сама Горлівка (була поранена 14-річна дівчинка), околиці Донецька (в Петровському районі був поранений 58-річний чоловік), Золоте-5 (Михайлівка; непідконтрольний уряду, 58 км на захід від Луганська).

СЦКК кожен обстріл мирних населених пунктів в "Л-ДНР" називає провокацією і приводив обчислення, що підтверджують, що окупанти проводять "самообстрелы". Втім, окупаційна влада точно також звинувачують ВСУ в ударах по мирним мешканцям по обидві сторони лінії розмежування.




Червень-2019 в зоні ООС: ситуація у Станиці Луганській

Одна з найгучніших подій червня зоні ООС – розведення сил і засобів у районі Станиці Луганської (Луганська обл.). Те, що повинно було відбутися ще восени 2016-го, почало втілюватися в життя лише влітку-2019.

Відвід зривався раніше через обстріли з боку бойовиків. Або заяви про ці обстріли (ВСУ невигідно було залишати позиції у Станиці, це могло спровокувати просування противника вперед). Цього разу, здавалося, все зірветься. З'явилися традиційні заяви про обстріл, про неможливість розвести війська.



Але 26 червня раптом з'явилося повідомлення прес-центру ОС, що в Станиці сталося розведення сил і засобів.


Підкреслювалося, що все відбувається під контролем СММ ОБСЄ. І що процес розведення сил і засобів не послаблює оборонні можливості наших підрозділів на певній ділянці.


Експерти висловлюють різні думки. І критичні, як журналіст Юрій Бутусов і аналітик Марія Золкіна.


І стримано оптимістичні, як волонтер Роман Доник

.

На місці розведення побував керівник української делегації в Тристоронній контактній групв переговірників по Донбасу в Мінську, екс-президент Леонід Кучма. Він запевнив: "Україна піде до миру, не втрачаючи ні одного зі своїх національних інтересів. Збереження життів кожного українського воїна і кожного мирного жителя прифронтових територій – один з найбільш пріоритетних національних інтересів. Так само, як і наша територіальна цілісність".



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: Комментарии
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!