Блог

Кушнир Светлана : Росіяни знищили театр у Чернігові, в цей час за посаду керівника театру в Кропивницькому бореться проросійський кандидат?

Життя театрів в умовах війни – історія повна складнощів, проте попри все, вони як завжди стають прихистком для тих, хто шукає розради, і глядацькі зали повні.

0

comments4376

Кушнир Светлана

Политический эксперт, экономический обозреватель

Все возможно,  если сделать первый шаг.

 За лаштунками теж відбуваються перипетії пов’язані зі змінами стратегій, керівників, репертуару. Чергова баталія розгорнулася навколо конкурсу на призначення директора Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М. Л. Кропивницького.

 

3-го серпня було підписане розпорядження голови Кіровоградської обласної ради, після рішення профільної депутатської комісії, про проведення конкурсів у сфері освіти та культури, у тому числі і на посаду директора-художнього керівника театру. Наразі цю посаду обіймає В’ячеслав Вандрашек .

 

 

 Він керує театром з 1-го грудня 2022 року, після підписання з ним контракту попереднім головою кіровоградської обласної ради до моменту оголошення конкурсу на дану посаду та на час дії воєнного стану. До цього довгий час він був адміністратором театру імені Куліша у Херсоні.

Позиція обласної ради – повернення до правил призначення керівників комунальних закладів шляхом проведення конкурсу.  Нагадаємо, що в умовах воєнного стану призначення керівників може відбуватися, нажаль одноосібно головою обласної ради чи начальником військової адміністрації. Що в багатьох випадках стає підґрунтям для корупційних схем та вибору некваліфікованих кандидатів, що не відповідають займаним посадам.

Шкода, що таку можливість використали для розстановки вигідних кадрів, які б не змогли очолити заклади в мирний час. 

Діючий керівник не згоден з розпорядженням голови обласної ради і навіть подав позов до суду аби визнати конкурс протизаконним. У численних публікаціях в ЗМІ В’ячеслав Вандрашек обґрунтовує свою позицію правилами призначення в умовах воєнного стану, наполягає на тому, що обійматиме посаду до закінчення воєнного стану та навіть звернувся з особистими листами до Президента України Володимира Зеленського, Прем‘єр-міністра Дениса Шмигаля, Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука.

Оскільки біографія даного керівника була нікому не відома в театральних колах, не очевидною була і позиція чому він так активно виступає проти конкурсу для призначення себе на постійну основу. Відповідно до контракту на 5 років.

А причини були.

1.Відповідно до закону в такому конкурсі може приймати участь тільки людина з досвідом роботи у сфері культури не менше 3-х років. А діючий керівник знає про те що посада адміністратора у Херсонському театрі не відносилася до культурної галузі, а була адміністративною.

2. В умовах війни суспільство гостро реагує на представників проросійських  організацій ( без строку давності), до яких мав, а може і має відношення діючий керівник театру Кропивницького В’ячеслав Вандрашек.

 

3. Загадкова історія про яку подейкують у культурних колах Херсонщини, а саме про розгляд можливості призначення росіянами Вандрешека на керівну посаду у театрі Куліша. Що було далі ? Далі було одноосібне призначення Вандрешка у театр корифеїв, люстрованим екс керівником СБУ у Кіровоградській області, та на той час головою обласної ради Сергієм Шульгою

 

 Сценарій класичний - герой і його боротьба з беззаконням – де герой - діючий директор В’ячеслав Вандрашек, а беззаконня уособлює місцева влада та інші державні інституції. Проте історія має трохи більше питань –  морально-етичних, суспільних, про які все ж таки варто говорити.

 

Політичне минуле без строку давності

 

  В умовах війни за свободу та Незалежність України, війни ідеологій – театр це  індикатор суспільно-політичних подій поглядів та візій і дуже важливо, хто очолює перший професійний театр України з віковою історією та формує його стратегію.

Політичне минуле не відмінити, проте чи маємо ми право допускати до влади, до керівних посад людей, свідомо причетних до «запрошень руського міру», до проросійських партій, нехай і 10 років тому. І чи не буде це злочином вже зі сторони зараз діючої влади перед країною та її захисниками. Питання не риторичне, а цілком нагальне, у тому самому просторі, в якому летять ракети і щодня помирають українці. Чернігівський театр яскравий і кривавий тому доказ. Якщо не російськими консервами, то ракетами. Театри і культурні заклади росіяни знищують або з середини або зовні.

У В’ячеслава Вандрашека теж є політичне минуле, яке не можливо відмінити – безпосередня причетність до «Партії Союз», від якої на виборах у 2012 році він балотувався до Верховної ради України у мажоритарному округу міста Херсон. ( Станом на 2013 рік "Союз" була однією з 14 найбільших проросійських партій України. ) 

 

Можна багато говорити про цю організацію, проте замість тисячі слів - логотип партії та її лозунг «В Союзі – наша сила!». І це питання не про те, у чому винен В’ячеслав Вандрашек, чим він керувався коли ставав членом проросійської партії, яка виступила за анексію Криму, відновлення новоросії, про осуд чи публічне засудження. Це питання про наше майбутнє і чи є в ньому місце на керівних посадах для людей, які мають подібні історії в минулому і приймали подібні рішення.

 

Як відбуватиметься конкурс

 

Конкурс відбудеться 14 вересня. Для прийняття рішення вже сформована конкурсна комісія. За законом до складу комісії повинні входити 3 представники від власника – обласної ради, 3 представники від громадського сектору та 3 представники від трудового колективу.

Для уникнення конфлікту представники обласної ради делегували професіоналів від театральної спільноти, серед них Бенюк Богдан Михайлович, Народний артист України, призначений директор-художній керівник Київського академічного драматичного театру на Подолі, Сергій Васильєв, театральний критик, президент «Асоціації театральних критиків України» та Ганна Веселовська, відома театрознавиця, завідувачка відділу науково-творчих досліджень «Інституту проблем сучасного мистецтва» АМУ Київ. Така зміна передбачена законом. Представники від громадських організацій були вибрані методом жеребкування; серед них два представники від ГО «Клуб шанувальників балету» та представник ГО «Театральна Україна».

  В свою чергу частина колективу театру, за пропозицією Вандрашека, почали бойкотування конкурсу та відмовляються від участі в ньому представників трудового колективу театру. Чи може колектив протестувати, та виражати власну думку ? Далеко не всі. Чоловікам відправляють СМС повідомлення про прихід військкомату на поріг дому, жінкам натякають на творчий конкурс у якому позитивний результат отримають тільки «корисні люди, з команди».

 

Висуватися на конкурс можуть усі бажаючі, які подадуть заявки до 3 вересня. Хто прийматиме участь у конкурсі на посаду директора театру у Кропивницькому поки не відомо. Залишається надіятись, що ця людина буде гідною та відданою цінностям українського театру та держави.comments

Новости партнеров

comments

Другие материалы автора


Новости

Подписывайтесь на уведомления, чтобы быть в курсе последних новостей!