Незаконна вирубка лісу в Україні: заборонити не можна дозволити
«Зусилля чорних лісорубів відбилися і на ландшафті регіону, так що багато хто вже звик до фотографій «лисіючих» Карпат
На початку 2000-х років незаконна вирубка лісу у
Україні стала однією з найбільших проблем в країні. Можливо, все залишилося
б непомітним, але масштабні повені в західних регіонах країни, найбільш
багатих лісом, із-за вирубки якого, як вважали експерти, повені та
відбувалися привернули до себе багато уваги. У 2008 році повінь
особливо масштабним, а його жертвами стали 6 осіб, навесні 2019 року загинули 2
людини.
Незаконна вирубка лісу в Україні: заборона є...
Влада занепокоїлися проблемою незаконної вирубування лісів в Україні ще в 2015 році, коли у квітні Верховна Рада ввела на 10 років заборона на експорт лісоматеріалів і пиломатеріалів в необробленому вигляді, заборонивши експорт лісу-кругляка (крім сосни) з 1 листопада 2015 року та лісу-кругляка деревних порід сосни з 1 січня 2017 року.
Прийнятий заборона став предметом запеклих торгів з Євросоюзом, який в тому ж 2015 році схвалив виділення Україні кредитної лінії в 1,8 млрд євро 3 траншами по 600 млн євро в 2015, 2016 та 2017 роках. Проте вже в 2016 році ЄС вимагав скасування мораторію на вивезення лісу-кругляка, пов'язавши це з отриманням другої частини траншу, якого країна так і не набула, оскільки мораторій не був знятий.
Вже на початку січня 2020 року віце-прем'єр-міністр України з питань європейської інтеграції Дмитро Кулеба в одному з інтерв'ю зазначив, що виступає за скасування мораторію на експорт "кругляка", чим викликав занепокоєння експертів.
Втім, думка Кулеби Дмитра поки явно залишається "голосом волаючого в пустелі". Законодавчо ж крім мораторію на експорт лісу-кругляка діє кримінальна відповідальність за контрабанду лісу. Прийнятий ще нардепами VIII скликання влітку 2018 року законопроект № 5495 "Про збереження українських лісів та запобігання незаконного вивезення лісоматеріалів" значно посилив покарання за злочини у сфері лісового господарства.
Так, незаконна вирубка лісу або його транспортування загрожує штрафом від 17 тис. грн. або позбавленням волі на строк до 3 років. Контрабанда лісу за кордон загрожує позбавленням волі на строк до 5 років, а повторне порушення, або ж злочин, вчинений з попередньою змовою або з участю посадової особи може відправити винних за ґрати на термін до 10 років.
Незаконна вирубка лісу в Україні: результату немає ...
Здавалося б, заборона на експорт і досить жорстка кримінальна відповідальність, повинні були б зменшити число бажаючих заробити на вкраденому у країни українському лісі, але реальність говорить про іншому.
Ще влітку 2018 року журналісти британської газети Earthsight прийшли до висновку, що мораторій не працює: до 70% експорту деревини з України припадає на Євросоюз – обсяг за 4 роки виріс на 75%, перевищивши 1 млрд євро в 2017 році.
За даними Всесвітнього фонду природи (WWF) Україна є найбільшим постачальником у світі з експорту деревного вугілля країни Європейського союзу. У 2018 році імпорт деревного вугілля з України склав 22% від загального обсягу вирубки. До того ж, за словами ведучого консультанта з питань лісової політики WWF в Німеччині Йоханнеса Захнена з моменту заборони експорту з України лісу-кругляка держава за два роки майже удвічі наростила експорт деревного вугілля.
У той же час вітчизняні чиновники рапортували про зниження кількості незаконних вирубок. Так, в 2019 році прес-служба Державного агентства лісових ресурсів України заявила про зниження масштабів незаконної вирубки лісів за підсумками 2018 року:
- 2015 рік – 6,6 тис. випадків незаконного
рубки, вирубані 24,1 тис. кубічних метрів;
- 2016 рік – 6,5 тис. випадків незаконної рубки, незаконно вирубали 27,7 тис.
кубометрів;
- 2017 рік – 7,1 тис. випадків незаконних рубок, вирубали 26,1 тис. кубічних
метрів лісу;
- 2018 рік – 5,3 тис. випадків незаконної вирубки 17,7 тис. кубометрів лісу.
Історичний мінімум, починаючи з 2010 року, встановлений в 2014 році, тоді були вирубані 11,2 тис. кубометрів лісу. На тлі внутрішнього споживання, яке законопроектом № 5495 обмежує 25 млн кубометрів, це здається краплею в морі.
За підсумками 2019 року офіційних даних поки ні, але за станом на 14 січня на нараді в Києві голова Державного агентства лісових ресурсів Андрій Заблоцький заявив, що збитки держави від незаконних вирубок складають порядку 1 млрд грн. Для порівняння збитки для держави в 2016 році оцінювалися в 200 млн грн.
Заява Андрія Заблоцького підтримав прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що в областях з найбільшим кількістю лісів буде проведено "тотальний" аудит підприємств, які займаються вирубкою. Також планується розробити і впровадити централізовану онлайн-систему контролю за лісовим господарством. Шлях кожного зрубаного в країні дерева, за словами прем'єра, можна буде відстежувати за допомогою онлайн-засобів. Поки така онлайн-карта вирубки дерев діє в пілотному режимі в Чернігівській, Полтавській та Рівненській областях.
Також в листопаді набув чинності закон про заборону ялицево-букових лісів на крутих схилах Карпатського регіону.
Однак далеко не всі поділяють оптимізм глави Кабміну. Так, за даними сайту Texty.org.ua з 2011 по 2018 роки Україна втратила 5175 квадратних кілометрів лісів, причому найбільші масштаби припали не на Карпати, а на українське Полісся.
Незаконна вирубка лісу в Україні: де рубають найбільше
За даними дослідження Texty.org.ua перша п'ятірка регіонів країни, де процвітає незаконна вирубка лісу, виглядає наступним чином:
1) Житомирська область – 1100 квадратних
кілометрів;
2) Рівненська область – 783 квадратних кілометра;
3) Київська область – 522 квадратних кілометра;
4) Волинська область – 484 квадратних кілометра;
5) Чернігівська область – 388 квадратних кілометрів.
Антирекорд Житомирської та Рівненської областей пояснюється процвітаючою на території регіонів незаконним видобутком бурштину, заради чого добувачі "сонячного каменю" просто вимивають цілі ділянки лісів.
Незаконна вирубка лісу в Україні: хто повинен охороняти
Подібна ситуація не залишилася непоміченою на вищому рівні – у ході наради в регіоні, присвяченого боротьбі з бурштином 12 серпня президент Володимир Зеленський назвав начальника Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Андрія Куринського одним з організаторів розкрадань і вимагав його звільнення. Останній заявив про свою невинність у відкритому зверненні до глави держави, але все-таки звільнився.
Однак місяцем раніше, в липні, увагу президента Володимира Зеленського було залучено до проблеми незаконної вирубки лісів в далеко не найбільш лісистій області України – Харківської – тим не менше, втратила, за даними Texty.org.ua до 100 квадратних кілометрів лісів.
Спочатку жителі Чугуївського району повідомили про масової незаконній вирубці лісу в Чугуевско-Бабчанському лісгоспі, а потім на території підприємства сталася бійка між активістами заявили про крадіжках і невідомими. Скандал прогримів на всю країну і в Харків 17 липня прилетів президент, який облетів місця незаконної вирубки лісу.