Рубрики
МЕНЮ
Максим Иванов
Вже більше двох тижнів про верховного керівника Північної Кореї ні слуху, ні духу. Кім Чен Ин не з'являється в прямому ефірі, а на людях в останній раз північнокорейський лідер з'являвся 11 квітня – на засіданні правлячої Трудової партії. Після того як 15 квітня Кім Чен Ин не вшанував публічно пам'ять свого діда Кім Ір Сена, першого керівника та співзасновника Північної Кореї, з'явилося безліч версій про те, куди він зник. День народження Кім Ір Сена вважається великим державним святом в Північній Кореї, порівнянним за своїм значенням з Днем незалежності України, і в попередні роки чинний правитель КНДР не пропускав урочистості.
Пандемія коронавіруса відвернула увагу міжнародного співтовариства від Північнокорейської ядерної проблеми. Однак, це не скасовує той факт, що питання ядерного роззброєння КНДР залишається відкритим, а карантин лише відтягує міжнародну кризу, яка тягнеться з минулого року. Якщо з Кім Чен Ином сталося щось серйозне і постане питання про зміну лідера, то КНДР може чекати внутрішньополітичну кризу.
Версії про зникнення Кім Чен Ина більше нагадують чутки на рівні припущень. На думку південнокорейського аналітика Ха Юн А, лідеру провели операцію на серці 12 квітня в лікарні Хянсан, яка обслуговує виключно членів сім'ї Кім. Кім Чен Ин не здоровий і, імовірно, йому робили стентування – встановлювали спеціальні каркаси на судинах серця. 36-річний лідер успадкував від свого батька і діда проблеми з серцево-судинною системою. Попередні керівники КНДР Кім Чен Іра і Кім Ір Сен померли від серцевого нападу. Схильностей до проблем із серцем у Кім Чен Ина маса: він завзятий курець, як і його покійні родичі, страждає ожирінням і сильно перевтомлюватися на роботі. Він постійно в роз'їздах і, як багато хто з диктаторів, здійснює показові візити на підприємства, будови та інші об'єкти північнокорейської економіки. Крім того, Кім любить верхову їзду в гористій місцевості. Різкі перепади температур і атмосферного тиску негативно впливають на судини.
Однак, однозначної інформації про післяопераційний стан Кім Чен Ина немає. На думку Ха Юн А нині політик перебуває на своїй віллі під наглядом медиків, а більша частина лікарів, які проводили операцію, повернулися в Пхеньян. Не виключено, що північнокорейський лідер вирішив піти в самоізоляцію в умовах діючого в країні жорсткого карантину. Тут варто зазначити, що в КНДР не повідомляють про заражених коронавірусом. Як насправді виглядає епідеміологічна обстановка в країні ранкової свіжості, яка межує з Китаєм (звідки пішов вірус по всьому світу), можна тільки здогадуватися. Але, за чутками, КНДР таємно запитувала у міжнародного співтовариства тести на коронавірус.
Американські аналітики з Центру Стімсона Мартін Вільямс, Петер Маковський, Дженні Таун припускають, що Кім Чен Ин зараз знаходиться на курорті Вонсан, спираючись на знімки його бронепоїзда з супутника, але не впевнені, що це стовідсоткові докази його місцезнаходження. Такої ж думки дотримується радник президента Південної Кореї з зовнішньополітичних питань Чун Ін Мун.
Іншої точки зору дотримується заступник голови гонконзької медіакомпанії ГКСТВ Шицзянь Синцзоу, яка стверджувала, з посиланням на анонімні джерела, що Кім Чен Ин помер. Спеціальний редактор японського видання Weekly Hyundai Дайсуке Кондо вважає, що через невдалу операцію на серці Кім Чен Ин втратив дієздатність і занурився в "стан овоча". Спочатку Пхеньян попросив медичну допомогу в Пекіні, але 50 китайських медиків дісталися занадто пізно. Співробітник Heritage Foundation Брюс Клінгер акцентує увагу на тому, що про смерть попереднього лідера КНДР Кім Чен Іра в грудні 2011 р. повідомили не відразу, а через пару днів. Гендиректор Korea Risk Group Чед О Карролл вважає, що якби Кім Чен Ин просто перебував в самоізоляції на карантині, то це не завадило би йому хоча б записати відеозвернення або викласти фото. На північнокорейському телебаченні транслюють старі записи за участю їх лідера.
Ці чутки спростовує північнокорейський дипломат і глава Корейської асоціації дружби Алехандро Као де-Бенос, вважаючи їх дезінформацією. За даними Центрального телеграфного агентства КНДР, днями Кім Чен Ин привітав робітників р. Самджиен, обмінювався телеграмами з лідером Компартії РФ Геннадієм Зюгановим, президентом Сирії Башаром Асадом, лідером Компартії Куби Раулем Кастро. Президент США Дональд Трамп в одному з останніх заяв підкреслив, що володіє інформацією про самопочуття Кіма, але ухилився від розголошення деталей. Міністр об'єднання Південної Кореї Кім Ен Чул вважає, що за інформацією розвідки в Північній Кореї немає якихось незвичайних подій. Після смерті попередніх лідерів, траур у країні тривав не менше місяця, а ведучі телеканалів з'являлися в чорному одязі, в країні були переміщення танкових військ. Зараз такого не спостерігається.
Це не перший випадок, коли Кім Чен Ин випадав з медіапростору: в 2014 р. на півтора місяця через травму ноги, в кінці січня-лютого цього року. Судячи з усього, онук бере приклад з діда та батька. Кім Ір Сен безслідно зник 1986 р. і про його смерть навіть оголосили з гучномовців біля кордону з Південною Кореєю. Однак, через деякий час Кім Ір Сен знову з'явився на зустрічі з делегацією Монголії в аеропорту Пхеньяну. Кім Чен Ір після інсульту в 2008 р. був відсутній чотири місяці.
На думку політичного оглядача Марини Яковенко, північнокорейський лідер може проводити свого роду експерименти, стежити за реакцією суспільства під час своєї відсутності. З нею солідарні американські аналітики Дайон Кім і Лейф-Ерік Ізли, які допускають версію, що Кім Чен Ин зник навмисно, щоб поспостерігати за реакцією потенційних супротивників США напередодні президентських виборів, Південної Кореї, яка готується до парламентських виборів.
На думку політолога-міжнародника Георгія Кухалейшвілі, питання зникнення Кім Чен Ина не випадково викликало такий ажіотаж в США, Південній Кореї, Японії, оскільки залишається незакритим питання Корейського півострова. Невідомо, як буде розвиватися ситуація, якщо північнокорейський лідер вийде з гри. З часів початку пандемії коронавіруса перспективу проведення третього американо-північнокорейського саміту з питання відмови КНДР від ядерної зброї відклали на невизначений термін. На саміті в Сінгапурі в червні 2018 р. президент США Дональд Трамп і Кім Чен Ин позначили як пріоритет двосторонніх відносин денуклеаризацію Корейського півострова.
Однак, питання так і залишилося на папері і на наступному й поки що останньому саміті в Ханої в лютому 2019 р., Кім відкинув пропозицію Трампа повністю відмовитися від ядерної зброї і передати його США в обмін на зняття міжнародних санкцій з КНДР. Американський президент відмовився від ідеї північнокорейського лідера скасувати всі санкції взамін на те, що КНДР з кінця 2017 р. дотримувалася мораторій на проведення випробувань ядерних зарядів і балістичних ракет, закрила частину ядерних об'єктів. У минулому році північнокорейці відновили випробування балістичних ракет малої дальності і проводять їх навіть в умовах карантину. У березні Північна Корея здійснювала навчальні запуски ракет малого радіусу дії з винищувачів і реактивних систем залпового вогню. Як вважає Кухалейшвілі, північнокорейці дають зрозуміти американцям, що якщо Штати не приймуть їх умови по денуклеаризації і не скасують санкції, то вони можуть відновити запуски балістичних ракет середньої дальності, міжконтинентальних балістичних ракет, які створюють загрозу для США, Південної Кореї і Японії.
До карантину Кім Чен Ин вперто домагався від президента Трампа провести третій саміт США і КНДР, але той зволікав питання до останнього. Сторони не довіряють одна одній, і тому переговори приречені на провал. Американцям поки нічого запропонувати північнокорейці. Вони беруть їх облогою, в надії на те, що Кім Чен Ин сам дасть згоду відмовитися від ядерної палиці під гнітом діючих санкцій Радбезу ООН.
Можлива хворобу Кім Чен Ина міняє справу. Кухалейшвілі вважає, що якщо північнокорейський лідер виявиться не дієздатним до управління країною за станом здоров'я, американцям і південнокорейцям доведеться домовлятися з іншими людьми, які стануть у керма Північної Кореї. Їх дії можуть бути непередбачувані.
Такий сценарій явно не входив у плани Трампа та його південнокорейського колеги Мун Чже Іна. Кухалейшвілі переконаний, що Трампу взагалі вигідно зустрічатися з Кім Чен Ином до кінця свого терміну, оскільки він не хоче зіпсувати собі імідж черговою зовнішньополітичною поразкою напередодні президентських виборів в листопаді. Політолог вважає, що політичні пертурбації в Північній Кореї не вигідні Мун Чже Іну, оскільки він виступає за розвиток транскордонного співробітництва з КНДР, а також за спільну боротьбу з коронавірусом і йому не хочеться загострювати відносини з сусідами напередодні парламентських виборів. В іншому випадку взяти верх над президентською Демократичною партією можуть консерватори з опозиційної Партії Об'єднаного Майбутнього, які можуть використовувати загрозу з півночі для об'єднання навколо себе електорату.
На думку російського аналітика Євгена Кіма, при будь-яких розкладах у КНДР не станеться внутрішньополітичної дестабілізації, оскільки політична система працювала і в періоди тривалої відсутності керівників. Експерт-міжнародник Андрій Бузаров допускає що впливові військові та члени політбюро поставлять біля керма КНДР нового повністю підконтрольного їм лідера. Аналітик Андрій Ланков зовсім не виключає боротьби за владу між генералами і впливовими політиками. Політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі вважає, що за час правління Кім Чен Ин не встиг підготувати повноцінного наступника і в країні можлива конкуренція серед найбільш впливових фігур.
Якщо з якихось причин Кім Чен Ин не зможе продовжити правити КНДР, найбільш ймовірно, що найбільші шанси зайняти пост є у трьох осіб з його оточення. Велику вагу на політичній арені КНДР має голова Верховного народного зібрання Чхве Рен Хе, син соратника Кім Ір Сена, колишнього міністра оборони Чхве Хена. Він має репутацію другої людини в державі і до цього очолював посади заступника голови Центральної військової ради, голови Головного Політуправління корейської армії. Фактично, державою керує він під час відсутності Кім Чен Ина.
Досить популярною є думка, що наступником Кім Чен Ина до повноліття його 10-річного сина може бути його сестра Кім Е Чжон, яка займає посаду директора з питань пропаганди Трудової партії. Вона вийшла заміж за сина Чхве Рен Хе. У всякому разі в останні два-три роки вона не сходить з телеекранів, супроводжує брата під час ділових поїздок, була присутня на зустрічі з президентом США Дональдом Трампом. Вона – один з найближчих радників північнокорейського лідера. Кім Е Чжон займає досить жорстку позицію щодо денуклеаризації і підтримує лінію брата у відносинах з США.
Досить авторитетним серед держчиновників КНДР є дядько Кім Че Ина – північнокорейський дипломат Кім Пхен Іль. Він обіймав посади посла КНДР в Югославії, Болгарії, Фінляндії, Польщі і Чехії і тільки в 2019 р. залишив дипломатичну роботу. Існує думка, що Кім Чен Ір бачив у рідному братові серйозного політичного конкурента. Він багато в чому нагадує вождя Кім Ір Сена, який у північнокорейців зведений ледве не в ранг божества.
Але хто б не перебував при владі в КНДР з представників нинішнього політбюро, навряд чи відбудеться кардинальна зміна зовнішньополітичних пріоритетів, поступки з денуклеаризації. В КНДР немає реальної опозиції існуючому курсу, діючий режим влаштовує тамтешніх силовиків, які є елітою суспільства. Вони не допустять приходу до влади осіб, готових що-небудь міняти. Ядерна зброя, протистояння з США і Південною Кореєю є фактором, який об'єднує північнокорейське суспільство і використовується комуністами династії Кім для утримання влади в своїх руках.
Як раніше писали "Коментарі", Дональд Трамп прокоментував чутки про зникнення Кім Чен Ина. Президент США зізнався, що не знає, де зараз перебуває лідер Північної Кореї.
Новини партнерів
Новини