Головне - не зволікати: як розпізнати і запобігти інсульту
Близько 90% інсультів пов'язані з певними факторами ризику
Сьогодні, 29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом, який займає друге місце в переліку головних причин інвалідності і смерті в світі і в Україні. Як його швидко розпізнати і що робити?
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що приводить до пошкодження і відмирання нервових клітин. Це захворювання може виникнути у дорослої людини в будь-якому віці, але найчастіше інсульт турбує людей старше 65 років.
За даними МОЗ в Україні щороку відбувається близько 150 тисяч інсультів і цьому передують різні порушення. В першу чергу, збільшити ризик захворювання можуть такі чинники:
- надмірна вага і ожиріння;
- цукровий діабет;
- нездорове харчування;
- захворювання кровоносних судин;
- недолік фізичної активності;
- зловживання алкоголем;
- куріння (може призвести до пошкодження кровоносних судин);
- використання певних ліків і психоактивних речовин;
Коли стається інсульт, час реакції є найбільш важливим. Слід негайно викликати швидку допомогу, якщо з'явилися наступні симптоми:
- параліч м'язів (людина не може посміхнутися);
- проблеми з мовою та розумінням слів;
- раптова слабкість кінцівок (людина не може підняти руки вгору);
- запаморочення, сильна головний біль;
- западаючий язик;
На жаль, не всі після нападу отримують своєчасну медичну допомогу і надалі повертаються до нормального повноцінного життя. Тому інсульт простіше запобігти, ніж боротися з його наслідками.
Лікарі рекомендують приділяти особливу увагу своєму здоров'ю. В першу чергу, стежте за своїм харчуванням – відмовтеся від напівфабрикатів, шкідливої та жирної їжі, а також вживайте менше солі. Не забувайте про фізичну активність, контролюйте свій тиск і рівень холестерину в крові.
Раніше видання "Коментарі" повідомляло, які продукти вбережуть від інсульту.