Coinspot 23.01.2020

BTC/USD

8 932.30

ETH/USD

171.60

LTC/USD

61.89

НБУ 23.01.2020

USD/UAH

24.05

EUR/UAH

26.00

RUB/UAH

0.351

Рубрики

МЕНЮ

Головна Новини Інтерв'ю 2019 Посол Польщі в Україні: Євросоюз підтримує своїх, тому краще бути членом ЄС, а не за бортом
НОВИНИ Всі новини

Посол Польщі в Україні: Євросоюз підтримує своїх, тому краще бути членом ЄС, а не за бортом

Видання "Коментарі" продовжує спецпроект "Comm:Corp" – цикл інтерв'ю з представниками глобальних зарубіжних компаній в Україні і з іноземними дипломатами, за підсумками яких редакція розробить дорожню карту – план інвестиційного розвитку країни. Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький розповів, як йому живеться в нашій країні, про особливості ведення бізнесу в Україні для іноземців, а також виділив основні переваги нашої держави на міжнародній арені

12 вересня 2019, 15:30
Автор:

• Максим Иванов

СПЕЦПРОЕКТ "Comm:Corp"

– Як живеться послу Польщі в Україні?

– Дуже добре. Київ – велике місто, у два рази більше Варшави. Ваша столиця знаходиться на перетині Європи та Азії, це глобальний мегаполіс. Також тут знаходиться велика польська діаспора, яка не дає мені нудьгувати (усміхається, – ред.). До того ж, Київ дуже цікавий сам по собі. До речі, саме тут будуть вирішуватися у майбутньому питання європейської безпеки.

Особисто у мене не має багато часу, ми в посольстві працюємо в режимі 24/7, але завжди радію можливості просто погуляти по місту. У Києві є безліч визначних пам'яток, які здебільшого залишилися недоторканими під час Другої світової війни. Варшава ж, наприклад, була повністю зруйнована – y нас немає старовинних будівель або пам'яток архітектури.

Мені подобається відвідувати собори. До слова, зовсім поруч зі мною знаходиться Володимирський собор, мені дуже подобається Кирилівська церква на Подолі. Дуже красива католицька церква Святого Миколая. Це чи не єдина споруда в неоготичному стилі в Києві.

IMG_3712.JPG

Посол Польщі в Україні: "Законодавство України – складне і вкрай нестабільне"

– Які Україна має конкурентні переваги на міжнародній арені?

– Передусім зазначу високо кваліфіковану й відносно недорогу робочу силу. По всій Україні є багато випускників вищих навчальних закладів. Країна дуже багата корисними копалинами, в тому числі земельними, у вас є вихід до моря, нехай зараз він обмежений у силу анексії Криму. Україна знаходиться на перетині міжнародних торговельних маршрутів і у вас молоде ідейне суспільство, яке звикло повністю віддавати себе роботі.

– А що тоді заважає Україні бути сильною державою?

– Я думаю, Україна сама по собі сильна країна, що підтверджується вашим протистоянням військової агресії і подоланням внутрішніх викликів. Але, як і в будь-якій демократичній країні, тут існує безліч концепцій та ідей, як ліберальних, так і соціальних, що породжує суперечки між політичними елітами. Коли політичні еліти в Україні зрозуміють свою відповідальність як лідерів у складний для країни час і вирішать йти в одному напрямку – доля України буде визначати долю інших країн регіону, а не навпаки.

Також свою роль грає законодавство України – складне і вкрай нестабільне. Інвестори просто не знають, як вести бізнес у цьому середовищі, навіть витрачаючи великі гроші на консультантів. При цьому радники не гарантують, що якийсь суддя або чиновник на митниці не витягне з кишені папір з витягом із якогось забутого всіма закону, який суперечить усім існуючим законодавчим нормам і не використовує його для обґрунтування своїх інтересів.

– На початку 90-х економічний потенціал України відсотків на 30% перевищував потенціал Польщі. Зараз Польща економічно сильніша за Україну в три рази. З чим пов'язаний успіх Польщі і в чому, по-вашому, провал України за ці 25-30 років?

– Існують різні методи оцінки. Якщо ми візьмемо ВВП, то Польща зараз в 6 разів перевершує Україну, але тенденція дійсно така, що з 90-х Польща постійно розвивалася і росла, на відміну від України. Мені здається, це можна пояснити як об'єктивними, так і суб'єктивними факторами. Польща більш гомогенна, компактна. Україна ж дуже різношерста ще з часів СРСР. Інша ж причина полягає у вступі до ЄС і НАТО, що дало нам якісно нові, зовсім інші стимули зростання. Українська еліта намагалася балансувати, риторично прагнучи на Захід, але фактично тримаючись за Схід.

– Що ви маєте на увазі?

– Еліти могли б бути більш послідовними і наполегливими у змінах, насамперед, радянської спадщини і законодавства, впроваджуючи сучасні правила і стандарти. І це стосується не тільки економіки та бізнесу, тут також грають роль питання ідентичності. Наприклад, ми пройшли дуже складний шлях обмеження влади для тих, хто співпрацював з комуністичними спецслужбами. Те, що називається люстрацією. В Україні люстрація має національний колорит та її суть тут трохи видозмінена (усміхається, – ред.) – вона стосується правління Віктора Януковича. Але цей процес допоміг нам позбавиться від таких понять, як "спецобслуговування", "блат" і навіть мафії, як сполучної ланки.

Ми були більш рішучі, і я переконаний, що і зараз ми рішучіші у питаннях боротьби з корупцією, рішучіші у проведенні судової реформи. Ми мали ті ж проблеми, що й Україна, але ми були наполегливі в імплементації європейського законодавства.

Відповідь на це питання ідентична відповіді й на інші питання – зрозуміле європейське законодавство, чиновники, які думають про країну.

Також ми не переживаємо війну і не витрачаємо гроші на неї, а можемо пустити ці кошти на розвиток. Війна обходиться вам в кілька пунктів ВВП і значно уповільнює прогрес і розвиток країни.

Посол Польщі в Україні: "Польща за підсумками першого півріччя 2019 року стала основним імпортером українських товарів"

– Якщо говорити про бізнес в Польщі, наскільки важко громадянину України відкрити фірму в вашій країні? Як мені перевірити благонадійність місцевих партнерів, який податковий тягар на мене покладуть, які взагалі існують "підводні камені" ведення бізнесу в Польщі?

– Загалом, немає різниці між польським бізнесом і закордонним, який працює в Польщі. Різниця в тому, що українські громадяни повинні отримати дозвіл на проживання, а також робочу візу, оскільки безвіз поширюється тільки на туризм. Минулого року Польща видала українцям понад 750 тис. робочих віз, що становить приблизно 60% від усіх робочих віз, виданих ЄС. Тому, коли у Страсбурзі звинувачують Польщу в ксенофобії (мова йде про відмову Польщі брати участь у механізмі автоматичного розподілу мігрантів з Африки, – ред.), у тому, що ми закриті як мушля для зовнішнього світу, ми наводимо цю статистику.

Також постійно зростає число виданих дозволів на проживання. Вони не видаються Міністерством закордонних справ, а безпосередньо місцевими адміністраціями воєводств (територіальні адміністративні одиниці Польщі, – ред.). Минулого року таких дозволів було видано близько 90 тис., а в цьому році буде набагато більше. Це перше.

Друге: створивши бізнес у Польщі, ви платите зовсім невеликий податок на прибуток. Нещодавно його ставку для юридичних осіб було знижено з 15% до 9%. При цьому законодавство досить стабільне і воно апріорі не може різко і часто змінюватися. Коли ви інвестуєте в Польщу, ви в принципі розумієте, що може статися через рік, два, п'ять років. Також у вас є вільний доступ на ринок ЄС. Звичайно, після підписання Договору про асоціацію між Україною та ЄС ваші товари також можуть вільно потрапляти на європейський ринок, але його обсяги обмежені квотами, яких немає між Євросоюзом і Польщею.

Також трудові ресурси Польщі – це висококваліфіковані фахівці, які все ще коштують дешевше, ніж у "старій Європі". У нас є вихід до моря, великі аеропорти, які з'єднують Європу та Азію. На даний момент ми будуємо новий аеропорт біля Лодзі, який покликаний стати міжнародним аерохабом, на зразок аеропорту Сингапуру.