"Prozorro - не Робокоп, вона не б'є струмом кожного порушника": глава Prozorro Василь Задворний про досягнення системи і критику на її адресу
У грудні виповилось чотири роки системі державних закупівель Prozorro. У 2015-му на механізм покладалися великі надії у плані боротьби з корупцією. Вважалося, що він стане новою сторінкою в історії взаємин між держзамовниками і виконавцями. За крок до першої п'ятирічки портал "Коментарі" вирішив відвідати державне підприємство і дізнатися, у що перетворилася Prozorro за ці чотири роки, чим пишається його команда і як сприймає критику на свою адресу. Про це в ексклюзивному інтерв'ю розповів директор ДП "ПРОЗОРРО" Василь Задворний
"Порівняння Prozorro сьогодні і Prozorro 2015 року – це порівняння Windows 10 і Windows 3.11"
– Василю, розкажіть, як розвивалася система за ці чотири роки? Чим Prozorro-2019 відрізняється від Prozorro-2015?
– Історія системи почалася ще в 2014 році з Революції Гідності та Університету Майдану. Через велику кількість політичних змін на той момент реформа держзакупівель дещо загальмувалася. Незважаючи на відсутність законодавчої бази, розробники все ж вирішили створити простий продукт, який дозволив би державі закуповувати на так званих допорогових закупівлях. Це, власне, було зародженням Prozorro. А в грудні 2015-го систему офіційно передали на баланс ДП "Зовнішторгвидав".
У 2015 році групою волонтерів на донорські та волонтерські інвестиції був створений мінімальний функціональний продукт. Держава ні копійки з бюджету не вклала. З квітня 2016 року, після прийняття Закону України "Про публічні закупівлі", функціонал значно розширився. Тоді через Prozorro стали проводити закупівлі центральні органи виконавчої влади, кількість процедур змінилася.
Потім був етап стабілізації. Важливим був 2018 рік. Тоді систему істотно доопрацювали: у нас з'явилися рамкові угоди, інструмент центральної закупівельної організації. І, так, у середині 2018-ого Prozorro мігрувала на українські сервери.
Якщо підводити певні підсумки, то можна сказати: порівняння Prozorro сьогодні і Prozorro 2015 року – це як порівнювати Windows 10 і Windows 3.11. Або перший iPhone і ту модель, яку презентували у вересні 2019-го. Різниця кардинальна. Це абсолютно новий продукт з точки зору масштабу роботи.
– Розкажіть, які функції виконує Prozorro? Яка роль системи?
– Що таке державні закупівлі? Це коли держава купує щось для своїх потреб. Але ми повинні пам'ятати, що у держави власних грошей немає. Ми платимо податки, вони йдуть до бюджету, на це держава і живе. Основна претензія до системи закупівель завжди полягала в тому, що ці кошти витрачаються неефективно. І ми, українці, хотіли б, щоб за наші гроші держава купувала те, що дійсно потрібно. Не за якимись корупційними схемами, а нормально і чесно. Можна було б створити контролера, який би стежив за проведенням закупівель. А потім над ним ще одного контролера, і ще одного і так далі. Але це було б неефективно.
Ігор Смілянський в ексклюзивному інтерв'ю порталу "Коментарі" розповів про особливості конкуренції з "Новою Поштою" та про перспективи співпраці з Amazon, поділився секретами мотивації працівників компанії і повідав про план своєї команди, згідно з яким "головна пошта країни" буде стрімко розвиватися, а третина населення України обзаведеться базовим банківським рахунком