Рубрики
МЕНЮ
Павел Зинченко
Може здатися, що сонячні панелі знаходяться в прямій конкуренції з рослинами. Одні ловлять сонячне світло для фотосинтезу, інші хочуть використовувати його для підштовхування електронів.
Насправді, це не гра з нульовою сумою. Зрештою, деякі рослини будуть горіти під прямими сонячними променями, і тому є багато продовольчих культур, які з задоволенням поділять свій простір з панелями. І, як показує нове дослідження під керівництвом Грега Баррона-Гаффорда з Арізонського університету, ця комбінація не обов'язково є компромісом — є деякі синергизми, які можуть принести значні вигоди сонячному сільському господарству.
Професор Баррон-Гаффорд і його колеги були зосереджені на посушливих районах, таких як американський південно-захід, де вода для сільськогосподарських культур обмежена, і, за прогнозами, все стане ще сухіше. Дослідники вважали, що тінь, створювана сонячними панелями, може знизити температуру поверхні ґрунту та її випаровування, а рослинність може зробити самі панелі трохи більш прохолодними, ніж при установці на відкритому грунті. Оскільки ефективність сонячної панелі падає при високій температурі, це може означати, що виробляється більше електроенергії.
Щоб перевірити це, дослідники створили три ділянки для літніх місяців: одна тільки з сонячними батареями, одна тільки з зерновими культурами і одна і з тим і з тим. В цьому випадку сонячні панелі були побудовані так, щоб стояти на висоті трохи більше трьох метрів від землі — вище, ніж типова сонячна батарея. Всі три ділянки зрошувалися однаково, а температура, вологість і вологість ґрунту відстежувалися. В якості культур для тестування були обрані томати черрі, перець халапеньо і чилтепин.
Результати показали, що поєднання сонячних панелей і рослин змінило температуру, як і очікувалося. Температура повітря в середньому залишалася трохи вище 1 ° C протягом дня, але вони також залишалися на 0,5 ° C вище протягом ночі. Температура сонячних панелей протягом дня була приблизно на 9 ° C нижче через рослини під ними. Під сонячними панелями повітря також був трохи менш сухим, а грунт висихав повільніше між поливами.
Також сонячні батареї вплинули і на самі посіви. Наприклад, перці чілтепіна адаптовані до тіні, тому вони почувалися значно комфортніше з сонячними батареями над ними. Зростання було розраховано з точки зору поглинання CO2, і воно був на 33% вище в комбінованому графіку. Ефективність водокористування рослин не змінилася, тому вони також використовували більше вологи в грунті в міру зростання. Маса перцю, яку вони виробляли, проте, потроїлася під сонячними батареями.
Як повідомляло видання "Коментарі", інженеры Кембриджського університету створили робота для збору ягід і салату.
Новини партнерів
Новини