logo_ukra

Coinspot 27.05.2020

BTC/USD

8830.46

ETH/USD

201.69

LTC/USD

42.46

НБУ 27.05.2020

USD/UAH

27.11

EUR/UAH

29.70

RUB/UAH

0.38

comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Бізнес Будівництво Будівництво в умовах карантину: які перспективи у ринку нерухомості в Україні після закінчення карантину
commentss НОВИНИ Всі новини

Будівництво в умовах карантину: які перспективи у ринку нерухомості в Україні після закінчення карантину

І без того не проста ситуація на ринку нерухомості в Україні в умовах пандемії коронавіруса і карантину з-за нього, тільки посилиться

10 квітня 2020, 15:11 comments1324
Будівництво в умовах карантину: які перспективи у ринку нерухомості в Україні після закінчення карантину


Експерти розповіли виданню "Коментарі", яким чином пандемія, карантин і криза можуть позначитися на будівельної галузі в Україні.

Пандемія коронавіруса може викликати епідемію недобудов"

Спеціаліст з нерухомості мережі RE/MAX в Україні Михайло Артюхов впевнений, що дориза, який прогнозується після закінчення пандемії, створить складнощі у будівельній галузі по всьому світу, включаючи нашу країну. В результаті почнеться "епідемія недобудов".

"Не секрет, що будівельна галузь перша входить у будь-економічна криза. І остання виходить з нього, – підкреслює експерт. – Основою здоров'я лад-галузі є доступ до ринків капіталу, який вже припинився. 90% будівельних проектів столиці призупинилися в квітні не через пандемії. Роботи ведуться там, де є фінансування всього проекту. Зараз "довгі гроші" йдуть з проектів, а "доступні" про які заявили банки на початку року за програмою "5-7-9%", не врятують будівельну галузь, тому що споживачі житла не зважаться їх взяти".

Земельні ділянки та новобудови в очах покупців перестають бути надійним товаром, підкреслює Михайло Артюхов. А тому не слід очікувати буму на ринку землі, який мають намір відкрити в Україні з 1 липня 2020 року.

На думку експерта, марні побоювання розгортання незаконних будівництв під час пандемії (нібито цим можуть скористатися, поки немає можливості збиратися на мітинги активістам і захисникам прав територіальних громад).

"Цикл будівництва перевищує 18 місяців. Так що навіть якщо порушення трапляться, то завершити проект без уваги активістів не вийде. Тобто, незаконні дії будуть припинені", – пояснює Михайло Артюхов.

Ринок нерухомості на порозі важких часів

Пандемія, карантин і всі супутні події у всьому світі викликають спад ділової активності і виробництва, закриття зовнішніх і внутрішніх ринків. Різниця лише в тому, наскільки та чи інша країна впадає в цю кризу, вважає політичний експерт Олександр Савченко.

"Будівельна галузь в нашій країні подібна дуже важкої машині. Вона довго розганяється – і так само довго й невміло гальмує, – зазначає Олександр Савченко. – Ця галузь живе в умовному відриві від дійсної потреби ринку. Причин тому – маса. У тому числі – корупція при виділенні земельних ділянок і умов будівництва. Затребуваність того чи іншого формату в даному районі розглядається у другу чергу, хоча у всьому світі інвестор танцює від того, що потрібно ринку. У нас же танцюють від можливості щось побудувати – і вже потім дивляться на ринок... Як тільки інвестор вирішується на участь у будівництві, до нього одразу шикується черга корупціонерів і "вирішував", здатних "прискорювати" цей проект".

У кінцевому рахунку, підкреслює експерт, всі ці витрати лягають на плечі кінцевого споживача (якщо мова йде про житловий нерухомості) або на орендаря (якщо йдеться про бізнес або торгових центрах).

"Таким чином, – продовжує Олександр Савченко, – всі без винятку будівельні проекти в Україні фінансово переоцінені і невідповідності ринку – ні за якістю, ні за ціною. Але вплив ділової активності неминуче впливає і на ринок нерухомості. Адже з падінням першої – падає і затребуваність в такій величезній кількості офісної та торговельної нерухомості. В сьогоднішній ситуації, коли український уряд своїми "карантинними рішеннями" фактично одномоментно зупинило економіку, не буде вже потреби в такій кількості офісної та торговельної нерухомості, як це було два, три роки тому... Сфера обслуживанья якщо й виживе, то це буде 30-40% від рівня 2018 року. І розгортати нові будівництва (у тому числі незаконні) не буде необхідності. Адже навіть існуючих – не затребуваних об'єктів буде надлишок".

Будівельні проекти, які почалися, але не були завершені хоча б на 50%, будуть, на думку експерта, зупинені. І отримають самий статус "недобуд".

"Ринок нерухомості останні шість років і так переживав не найкращі часи. Адже Все залежить від фінансового становища в Україні, а воно вкрай погане з динамікою на погіршення рік від року. Останні події, пов'язані з пандемією короновируса і тими діями, які зробив наш уряд, вб'є останній цвях в кришку труни ринку будівельної індустрії, – вважає Савченко. – Пожвавлення можливо лише в проектах, які не залежать від зовнішніх інвесторів. Це об'єкти так званих соціально значущих державних проектів: дороги, мости, розв'язки і так далі. Там діють не закони ринку, а інші реалії. А саме – бажання розподіляти бюджетні гроші".

Незаконна забудова стане не вигідною

Варіант, коли хтось щось буде робити незаконно – є завжди. У тому числі щодо незаконної забудови. Але зараз цей варіант слабо обґрунтований, вважає політичний експерт, соціолог Андрій Єременко.

"Сенс незаконної забудови у тому, щоб потім її продати. Але в зв'язку з кризовою ситуацією, у людей просто немає грошей. Так що вкладатися в ту ж незаконне будівництво – нелогічно. Поодинокі випадки можуть бути, а масово – навряд чи, – зазначає Андрій Єременко. – Навіть у законних забудовників зараз будуть великі проблеми. Зупинилися продажу. Доведеться скидати ціни, давати розстрочку і так далі. У такій ситуації втрачає всякий сенс незаконна забудова".

На думку експерта, найближчим часом відбудеться падіння будівельної галузі на 15-20%.

"Влітку вона трохи оживе. А восени, думаю, знову вилізуть проблеми. Швидше за все, через падіння експорту нас чекає локальний економічний криза, – прогнозує Єременко. – Він буде недовгим (до зими, думаю, вже попустить), але будівельної галузі знову доведеться несолодко".

Раніше "Коментарі" писали, що експерти оцінили ініціативу уряду щодо залучення додаткових коштів на дороги.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!