Coinspot 24.01.2020

BTC/USD

8 932.30

ETH/USD

171.60

LTC/USD

61.89

НБУ 24.01.2020

USD/UAH

24.25

EUR/UAH

26.00

RUB/UAH

0.351

Рубрики

МЕНЮ

Головна Новини Бізнес бюджет Зарплати топ-чиновників: експерти оцінили доцільність розмірів виплат
НОВИНИ Всі новини

Зарплати топ-чиновників: експерти оцінили доцільність розмірів виплат

Експерти оцінили підвищення зарплат вищих чиновників, яке викликало резонанс у суспільстві

15 січня 2020, 11:17
Автор:

• Сергей Медведев

В Україні бурхливо обговорюють   захмарні преміальні, виплачені заступникам міністрів, міністрам, представникам "Нафтогазу". Також ходять чутки, що зарплати депутатів і членів уряду зростуть в рази. Експерти поділилися з виданням "Коментарі" своїми роздумами з цього приводу.

З одного боку – чиновникам неетично отримувати астрономічні "бонуси", тоді як українці виїжджають з країни через неадекватно низькі зарплати. З іншого – працювати за середню зарплату на таких високих посадах навряд чи є сенс (про що говорить прем'єр Олексій Гончарук, називаючи підвищення зарплат чиновникам Кабміну способом подолання корупції). Слово експертам.

"Деякі оклади завищені в сотні разів"

Політолог Олег Гнатюк акцентує, що кожен громадянин України на своєму рівні приносить користь суспільству завдяки своїй професії. У цьому контексті, професія лікаря або пожежного, які рятують життя іншим людям або вчителя, який закладає знання для майбутніх поколінь, є, за словами експерта, іноді більш вагомою і суспільно значимою, ніж міністерська посада. Однак, при цьому - сміховинно оплачується в нашій державі.

"Міністрами в нашій державі повинні ставати за покликом душі, а не з розрахунку отримати додаткову фінансову вигоду за рахунок працюючих українців, - впевнений Гнатюк. - Те, що міністри можуть заробляти більше, ніж представники інших професій – очевидно. Однак, питання тут - наскільки суттєвою буде така різниця. Аналізуючи зарплатний фонд окремих міністрів, їх заступників і держсекретарів за минулий місяць, можна впевнено сказати, що деякі з них завищені в сотні разів (наприклад, керівництво Міністерства культури, молоді та спорту задекларували сукупний розмір своєї грудневої зарплати на суму понад 2 млн. грн). Така суттєва диспропорція в зарплатах на ринку праці може свідчити про особисту вигоду і бажання наживи цих керівників за рахунок простих людей (платників податків)".

Хтось може дорікнути, що заробітні плати топ-чиновників в державі повинні бути надто високими, адже по-іншому ми не викорінимо корупцію. Це звичайно було б правильно, але лише в умовах динамічного розвитку та економічної стабільності в державі, підкреслює політолог.

"Але в умовах, коли значна частина суспільства перебуває за межею бідності, "захмарні" зарплати чиновників суспільного консенсусу не додадуть, - каже Гнатюк. - Адже тих премій, які в грудні нарахували собі керівники міністерств, деяким працьовитим українським громадянам вистачило б на роки розміреного життя. Те ж саме можна сказати про зарплати суддів, які є непропорційно високими".

Крім цього, необхідно пам'ятати, що в Україні йде війна, наші захисники гинуть щодня від кулі ворога, багато хто з них назавжди повертаються додому покаліченими до кінця життя.

"Діяти чиновникам і політикам в напрямку особистого збагачення у такий непростий для країни час - рівноцінно мародерству", - резюмує Олег Гнатюк.

"Кінець епохи бідності"

Політичний експерт Богдан Мірошников нагадує, що коли до влади приходили "нові обличчя", то обіцяли, що настане кінець епохи бідності.

"Незрозуміло, що вони мали на увазі, але їх виборці сприйняли це на свій рахунок. А даремно. Адже вже через кілька місяців, "нові обличчя" навипісували собі премій на десятки мільйонів гривень. І це тільки в Кабміні, - зазначає политексперт. - У підсумку, вчителі 4000 доларів не отримують, зате таку з/п будуть тепер, можливо, будуть отримувати депутати ВР. Про зарплату Смілянського (гендиректор "Укрпошти" Ігор Смілянський, який, згідно з даними першого секретаря Національної спілки журналістів України Ліни Кущ, отримував в 2018 році - 571 966 гривень 70 копійок в місяць, в 2019-му - 1 427 666 гривень 70 копійок в місяць, а в 2020-му буде отримувати 1 886 808 гривень 30 копійок в місяць – прим. ред.) скоро будуть ходити легенди - отримувати в 2,5 рази більше президента США і у 2 рази більше, ніж колега Смілянського з пошти США - це треба вміти... І я не думаю, що у директора відділення додасться мотивації працювати, якщо він знає, що отримує в 250 разів менше гендиректора".

На думку Мирошнікова, враховуючи ситуацію в нашій країні (економічну, соціальну, обтяжену гібридної війною з РФ), такі "офіційні" зарплати і премії є неетичними. Особливо, коли вони в десятки і сотні разів перевищують середню зарплату в Україні.

"Проблема в тотальній корупції"

Заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог Олексій Голобуцький впевнений, що проблема набагато ширша, ніж високі зарплати високопоставлених українців і їх оточення.

"Колишні і нинішні можновладці часом 100 тисяч за вечір можуть витратити в ресторані. Це навіть не кишенькові гроші для деяких з них. За часів Януковича чоловік, який займався питаннями інфраструктури і транспорту, отримував відкати в 100-200 тисяч - з того чи іншого будівництва, - зазначає політтехнолог. – Так, для звичайного українця це - великі гроші. А для істеблішменту – ніщо. Якщо з допомогою високих зарплат вирішать проблему корупції - ок. Але поки так не виходило".

На думку Голобуцького, особа, що прийшла на чиновницьку посаду  з комерції може якийсь час працювати за запропонований  оклад. Але рано чи пізно отримувати копійки, вирішуючи питання на мільярди стане для нього "нецікаво".

"Проблема тотальної корупції в Україні – і відносної толерантності до корупції в нашому суспільстві. І в тотальному лицемірстві, - говорить експерт. - Я зараз читаю обурені пости стосовно даних про зарплати та премії нинішніх чиновників, написані людьми, які самі брали хабарі на мільйони доларів, будучи при владі".

Голобуцький впевнений, що вирішити проблеми можна лише зробивши корупцію в країні невигідною. Коли закон буде реально – один для всіх. Коли антимонопольні органи дійсно будуть боротися з монополіями, а антикорупційні – з корупцією, а не стає придатками тих бід, з якими повинні боротися.

"Питання не в зарплатах, а в (не)функционуванні законів, - підкреслює експерт. – Наш парламент залежить від трьох-чотирьох олігархів, у нас кілька фінансово-промислових груп постійно воюють один з одним. За себе. Але не за кращу Україну для всіх. Не змінимо цього – не зміниться нічого".

Як повідомляв портал "Коментарі", лидером по самій високій зарплаті став міністр закордонних справ україни Вадим Пристайко, який отримав 234 тисячі гривень.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини партнерів

Новини

????????...