Головна Новини Бізнес економіка Закон про видобуток бурштину: що зміниться в Україні
commentss НОВИНИ Всі новини

Закон про видобуток бурштину: що зміниться в Україні

Експерти розповіли, що змінить закон про видобуток бурштину

23 грудня 2019, 19:00 comments6048
Поділіться публікацією:
Закон про видобуток бурштину: що зміниться в Україні

Верховна Рада України прийняла в цілому законопроект № 2240 щодо врегулювання питання видобутку бурштину. Експерти на прохання видання "Коментарі" оцінили це рішення.

Закон про видобуток бурштину: відображення ситуації загалом

Політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку, кандидат філософських наук Юрій Подорожній упевнений, що ситуація з бурштином (а вірніше – з його незаконним видобутком) відображає загальну ситуацію з надрами в Україні – у найбільш жахливому прояві.

"Тут, все в найкращих традиціях: і корупція, і безгосподарність, і кримінал. До того ж сприяє цій ситуації і те, що наша країна має треті в світі запаси бурштину, – підкреслює Подорожній. – Ще кілька років тому кілограм бурштину на світовому ринку коштував 2000 доларів, річний нелегальний видобуток за оцінками фахівців становив близько 300 тонн. Фактично на тіньовому ринку оберталося 600 мільйонів доларів. Цей ласий шматок отримувала янтарна мафія, яка об'єднала кримінал, чиновників, правоохоронців і митників. Це перетворювало боротьбу за легалізацію у війну Дон Кіхота з вітряними млинами. Адже для того, щоб досягти цивілізованого видобутку і легального ринку, потрібна, насамперед, політична воля вищого керівництва країни".

Черговою спробою навести порядок у цій сфері стало прийняття Верховною Радою 19 грудня законопроекту №240 про врегулювання видобутку бурштину. Згідно із законом, нагадує експерт, вводиться механізм бронювання земельних ділянок для потреб надрокористування до початку проведення аукціону або конкурсу. Крім того, через систему ProZorro вводиться єдині конкурс на розвідку з правом видобутку бурштину на 5 років на ділянки до 10 га.

"Початкова ціна продажу спецдозволу під час аукціону складе 2000 неоподатковуваних мінімумів (34 000 грн.) за один га землі, – продовжує Подорожній. – До речі, уряд планує в наступному році отримати в бюджет від цієї діяльності близько 500 млн гривень, і ці кошти будуть розподілятися за схемою – 70% до державного бюджету і 30% у місцеві".

Крім того, порушення у сфері видобутку бурштину криміналізуються. Вводяться штрафи від 3 до 10 000 неоподатковуваних мінімумів (максимально – 170 тис. гривень), а також обмеження свободи до 3 років за перші порушення – до 7 років з конфіскацією майна за повторні порушення. Запроваджується кримінальна відповідальність за сприяння посадових осіб від 5 до 8 років з конфіскацією майна.

"Верховна Рада прийняла за основу урядовий законопроект №2241 з поправками до Податкового кодексу, яким зменшується зниження ставки рентної плати на видобуток бурштину з 25% до 10%, – продовжує політтехнолог. – Прийняття цього закону є, безумовно, позитивним кроком. Україна здатна легально переробити 100 тонн бурштину, з тих 700 тонн, що сьогодні видобувається у світі. До того ж, необхідна повна заборона на вивезення сировини за кордон. Поки уряд заборонив вивозити необроблений бурштин на один рік".

У той же час, Подорожній не думає, що з прийняттям закону ситуація зміниться кардинально.

"Адже тепер слово за правоохоронцями, які отримали достатньо інструментів для наведення порядку. Отже, спостерігати хто переможе – гроші бурштинової мафії або правоохоронна система? Питання більш ніж риторичне", – резюмує кандидат філософських наук.

Закон про видобуток бурштину: є недоліки

Експерт Українського інституту аналізу політики та менеджменту Валентин Гайдай вважає закон про регулювання видобутку бурштину в цілому позитивним. Але вважає, що той має ряд недоліків.

"По-перше, влада повинна вжити ряд заходів для наведення порядку в окремих районах Полісся та Волині, де знаходяться десятки непідконтрольних бурштинових копалень. Адже були випадки, коли місцеві старателі – добувачі бурштину витісняли поліцію, стикалися в бійках з прикордонниками, тощо. Не даремно, ці райони називають Бурштиновою народною республікою, – зазначає Гайдай. – По-друге, є ризик, що тепер бурштиновий бізнес буде під ковпаком у місцевої влади, адже за законом, наприклад, дозвіл на розвідку з правом видобутку бурштину буде в компетенції місцевої влади. По-третє, штрафи за незаконний видобуток бурштину малі в порівнянні з прибутком, яка може доходити до сотень тисяч і навіть мільйонів доларів в місяць. Тому, незаконні добувачі не будуть відчувати належний ризик при порушенні закону".

Раніше "Коментарі" писали, що 19 грудня Верховна Рада України 279 голосами "за" прийняла законопроект №2240, який регулює видобуток бурштину.Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Обговорення

comments

Новини партнерів

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!