Рубрики
МЕНЮ
Сергей Медведев
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов заявив, що Україні потрібні 50 мільярдів доларів інвестицій для оновлення основних засобів в промисловій галузі. Експерти оцінили на прохання видання "Коментарі" названу суму, а також те, наскільки іноземці готові вкладати кошти в українську промисловість, і чи досить українська влада робить для її підтримки.
За словами віце-президента Українського союзу промисловців і підприємців Дениса Краснікова, швидше за все, озвучена цифра в 50 мільярдів заснована на зношуванні виробничих потужностей і базується на розрахунках Мінекономіки.
"Але якщо ми говоримо про активний розвиток, а не про збереження ситуації, то ця цифра може бути і значно більше, – упевнений експерт. – У Польщі в останні роки приходить до 200 мільярдів доларів інвестицій. Такий ефект може бути досягнутий при гарантуванні прав інвесторів, активний розвиток внутрішнього ринку споживання, підтримки з боку держави виробничих потужностей, що орієнтуються на активний експорт у сусідні країни, гарантії прав власності, неухильному дотриманні зобов'язань з боку держави".
Крім того, підкреслює Денис Красніков, не варто розділяти іноземні інвестиції і ті, що отримані від українського бізнесу.
"Якщо країна приваблива, то вона повинна бути рівною мірою приваблива для всіх бізнесів – без окремої любові або недооцінки окремих інвестиційних партнерів, – упевнений експерт. – Тоді буде конкуренція, поліпшення якості товарів і менеджменту, а значить і успіх економіки в цілому".
Академік, перший віце-президент Академії економічних наук України Анатолій Пешко підкреслює, що основною промисловості є електроенергетика. І лише для цієї галузі, за його словами, потрібно щонайменше 50 мільярдів доларів (майже 30 мільярдів – тільки для атомної енергетики, причому йдеться про поточні ремонти).
"А якщо говорити про реконструкції та модернізації інших галузей промисловості (гірської, металургії, машинобудування, авіабудування і так далі), то потреби становлять мінімум 150 мільярдів доларів. І це – на сьогоднішній день. Ситуація з кожним днем погіршується", – підкреслює експерт.
На думку Анатолія Пешко, інвестиції можна залучити в Україну і без розпродажу наших підприємств і землі.
"Ту ж землю можна здати в довгострокову оренду – на 20-30 років, – вважає академік. – До нас із задоволенням зайшли б зі своїми інвестиціями представники Китаю, Індії, розвинутих арабських країн. Вони б вкладали кошти в органічне землеробство з використанням сучасних технологій".
Ще одна приваблива для інвесторів мета – наявні в Україні поклади титанових руд.
"Без них не можна зробити ні один сучасний літальний апарат, – підкреслює Пешко. – Можна було б запустити не тільки масовий видобуток, але і виробництво. Це дуже вигідно, сюди прийдуть із задоволенням інвестори і будуть вкладати серйозні кошти. Зможемо розвивати свої літако — і ракетобудування. Останнім часом ці галузі у нас, на жаль, у занепаді. Як і машинобудування. У чому причина втрати міжгалузевої кооперації, яка існувала між РФ і Україною. Зараз вона зруйнована. Як наслідок, Україна втратила ринок збуту в Росії. Тільки по машинобудуванню експорт в РФ знизився з 2013 по 2019 рік з 5,5 мільярда доларів до менше одного мільярда".
Академік вважає, що українська влада нічого не робить для підтримки вітчизняної промисловості. А ось для руйнування – дуже багато.
"І це пов'язано, як мені здається, навіть не з тотальним непрофесіоналізмом української влади останніх років, а з виконанням прямих указів західних кураторів, яким вигідно зруйнувати наш потенціал", – резюмує Анатолій Пешко.
Керівник Фундації "Вища школа професійної політики" Олег Вострих вважає безперечним те, що економіка України потребує інвестицій.
"50 мільярдів або 100 мільярдів доларів вливання нам потрібно – тут складно сказати. Але міністр економіки правильно каже, що необхідні зовнішні інвестиції. Внутрішніми ресурсами ситуацію в економіці зараз не виправити, – підкреслює експерт. – Ось тільки хотілося б почути від Милованова, всього міністерства, а то і всього Кабміну бачення ситуації в цілому. Бачення того, в якому напрямку буде розвиватися українська економіка, які галузі будуть підтримані, який план буде розроблений для того, щоб інвестиції могли дійсно піти в Україну".
На сьогоднішній момент дії влади нагадують Олегу Вострих хаотичний рух.
"Ми просимо приходити інвесторів в нашу промисловість, але в той же час відлякуємо їх, посилюючи податкове законодавство, закручуючи гайки для внутрішнього бізнесу, залучаючи спекулятивний капітал, який вкладається у цінні папери держави, – підкреслює експерт. – Тим самим накопичуючи борги і відтягуючи ситуацію, коли доведеться за них платити... Щоб зовнішній інвестор прийшов в Україну, йому потрібні чіткі правила гри, підтримка державою пріоритетних галузей, справедлива робота судів, зменшення корупції. Тоді є шанс, що ми щось зможемо залучити. А поки що ми маємо лише голослівні заяви профільного міністра".
Як повідомляв портал "Коментарі", іноземні інвестори збільшують інвестиції в Україну.
Новини партнерів
Новини