comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Бізнес економіка Монополія на видобуток газу в Україні: яка доля чекає на «Нафтогаз»
commentss НОВИНИ Всі новини

Монополія на видобуток газу в Україні: яка доля чекає на «Нафтогаз»

Експерти розповіли, чим може закінчитися історія з розглядом справи про монополію на ринку природного газу в Україні

3 березня 2020, 16:33 comments1601
Монополія на видобуток газу в Україні: яка доля чекає на «Нафтогаз»Антимонопольний комітет України (АМКУ) почав розгляд справи проти НАК "Нафтогаз України" за ознаками зловживання монопольним становищем на ринках природного газу. Експерти розповіли виданню "Коментарі", чому все відбувається саме зараз (мова йде про ситуацію, яка почалася ще в 2018 році), і чим це може закінчиться.

Все почалося набагато раніше 2018 року

Політичний експерт, директор Communication group Володимир Манько нагадує, що "Нафтогаз", дійсно, має монополію на видобуток газу і його імпорт в Україну, відповідно має і монополію на утворення ціни.

"Але це почалося не в 2018 році, а з моменту створення компанії, – підкреслює експерт. – Монополія триває всі роки незалежності України. У тому числі і зараз, незважаючи на анбандлінг, проведений у кінці 2019 року. У законі "Про ринок газу", прийнятому в 2015 році, йдеться про чесну і добросовісну конкуренцію, ринкове ціноутворення. Але допускається діяльність природних монополій. Закон приймався з метою зберегти "Нафтогаз" і анбандлінг у цій галузі нічого не змінив".

Розслідування АМКУ проти НАК, розпочате зараз, слід розглядати з політичної точки зору, впевнений Володимир Манько.

"Хтось дуже хоче зайняти місце у керівництві монополіста, щоб взяти на себе мільярдні грошові потоки, – пояснює експерт. – Враховуючи те, що АМКУ – це парафія президента (він призначає і звільняє голову цього відомства за згодою Ради), то цей "хтось" знаходиться на Банковій... Як варіант, розслідування ініційовано самим главою АМКУ Терентьєва (призначений ще в 2015 році), з метою показати свою ефективність і лояльність до сучасних політичних реалій. Дивно, що він пережив зміну влади, залишившись при посаді. Ця активність повинна зберегти йому крісло і надалі".

У результаті можливих пертурбацій може змінитися верхівка "Нафтогазу", але не його монопольне становище, вважає Манько: "І далі ціна на газ і тарифи будуть виконувати роль ще одного, не прямого, податку для громадян і бізнесу".

Боротьба за крісло голови правління

Політолог, керівник Центру аналізу стратегій (ЦАіС) Ігор Чаленко розцінює розслідування АМКУ проти "Нафтогазу" виключно в руслі боротьби за крісло голови правління. Він також думає, що в результаті розслідування АМКУ закінчиться нічим.

"Контракт Андрія Коболєва закінчується 22 березня, – нагадує експерт. – Після наглядової ради потрібно визначитися: чи продовжувати співпрацю з нинішнім главою, або шукати альтернативу. По суті, предмет розслідування антимонопольників позбавлений сенсу, оскільки НАК встановлювала тарифи на газ для населення, виходячи з прийнятих урядом спецзобов'язань у постанові №867. Тобто монопольне становище компанії стало не її перевагою для можливого зловживання, а навпаки".

Саме Кабінет міністрів прописав формулу, в якій ціна на газ для населення нараховувалася, в тому числі, базуючись на ціні газу для промислових споживачів, що встановлюється НАК, підкреслює Ігор Чаленко.

"Але у промисловому сегменті НАК не є монополістом, – пояснює керівник ЦАіС. – Тут не перший рік працює вільний ринок та ціноутворення, яке динамічно реагує на тенденції на міжнародних хабах".

Чаленко вважає, що в наступні кілька тижнів нинішнє керівництво "Нафтогазу" буде демонізоване в інформаційному просторі.

"Заради об'єктивності, для цього є реальні передумови, – зазначає політолог. – Я навіть не згадую про знамениті премії та оклади верхівки "Нафтогазу". Наприклад, пан Коболєв провалив обов'язок про підвищення обсягів українського газовидобутку до рівня 18,2 млрд куб. м. Представлена нещодавно стратегія "Тризуб" ситуацію не рятує".

Раніше "Коментарі" писали, що АМКУ відкрив справу проти "Нафтогазу" через завищені ціни на газ.


Читайте Комментарии в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Обговорення

comments

Новини партнерів

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!