comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Бізнес економіка «Ринки на місцях – це національна традиція»: як працюють ринки в умовах карантину
commentss НОВИНИ Всі новини

«Ринки на місцях – це національна традиція»: як працюють ринки в умовах карантину

Експерти висловили думки про «ринкове питання» в ракурсі карантинних заходів, що вживаються українською владою

26 березня 2020, 12:35 comments4398
«Ринки на місцях – це національна традиція»: як працюють ринки в умовах карантину

Експерти висловили виданню "Коментарі" думки про "ринкове питання" в ракурсі карантинних заходів, що вживаються українською владою.

Частина продовольчих ринків в Україні працює, частина – закрита. Президент Зеленський під час наради з головами ОДА і мерами облцентрів зазначив, що тільки на місцях можна визначити, наскільки небезпечні й потрібні одночасно ці ринки в тому чи іншому населеному пункті. Фактично рішення "ринкового питання" віддали на відкуп місцевій владі.

"Необхідне прийняття законів про недопущення підняття цін під час пандемії вірусу"
"Ринки на місцях – це національна традиція, можливість населенню купувати продукти за найкращими цінами, більш свіжі та із збереженням можливості поторгуватися, – зазначає керівник Фундації "Вища школа професійної політики" Олег Вострих. – В умовах, коли залишилися працювати в основному великі мережі продовольчих магазинів, вони тут же скористалися цим і стали піднімати ціни на продукти, що користуються попитом в час карантину. А ринки можуть скласти їм певну конкуренцію".

Дістатися ринків в умовах жорсткого карантину можуть не всі. Що ще раз, на думку експерта, дає привід говорити про можливості недопущення там великого скупчення людей.

"При виконанні норм безпеки (захисні рукавички, маска), все вищевикладене робить ринки альтернативою магазинам і підтримує здорову конкуренцію, – говорить Вострих. – Звичайно, чиновники та інша влада не можуть не скористатися тим, щоб не заробити на цьому. Вони вже піднімають ціни за функціонування ринків. Як для продавців, так і для власників ринків. У Львові, наприклад, оптовий ринок "Шувар" підняв на 50% в'їзд для покупців. Вплинути на це Київ навряд чи зможе. Для того необхідно прийняття законів про недопущення підняття цін під час пандемії вірусу. Але президент практично віддав регіони під владу великого бізнесу, попросивши його представників допомогти в областях, де вони працюють. Так що і диктувати умови на місцях будуть ці бізнесмени – за домовленістю з місцевою владою. Я – вам, ви – мені".

"Глобального характеру "ринкової корупції" ми не побачимо"

Політичний експерт Дмитро Воронков вважає, що питання небезпеки у разі відкриття ринків не потребує окремого аналізу з боку органів місцевого самоврядування.

"Відповідь на нього очевидна – це збільшує ризики поширення випадків зараження, оскільки вірус передається не тільки через повітря, але і через продукти, грошові банкноти і так далі, – підкреслює політексперт. – Крім того, часто ринки – це більше стихійні об'єкти. І навряд чи хтось буде ретельно перевіряти точку придбання товару продавцем чи контролювати сам спектр продаваної продукції. Адже почнуть продавати не тільки продукти, а напевно і одяг, який також може стати джерелом інфекції (а той, хто її продає або купує – переносником). Працівникам ринку теж потрібно за щось жити і тому вони напевно не будуть випускати випадок розширювати свій товарний каталог. І поліцейське патрулювання біля таких ринків, запропоноване Зеленським для обмеження чисельного скупчення людей, не є панацеєю".

Воронков уточнює, що питання функціонування ринків розглядалося не у відносно великих міст, де функціонують мережі супермаркетів, а відносно невеликих населених пунктах.

"І мова йде не про великі ринкові об'єкти, а про маленькі ринки, – підкреслює експерт. – Думаю, що частково відкриття таких ринків було б виправдано, оскільки людям необхідна десь купувати продовольчі товари і товари першої необхідності. Однак владі варто було б розглянути і варіант чогось на зразок тимчасових "представництв" великих торгових мереж. Тобто – споруда певного легко оснащеного торговельного об'єкта з перевіреною продукцією, її спектром, а також надійною логістикою, яку влада зможе контролювати".

На думку Воронкова, право місцевих керівників на самовизначення в "ринковому питанні", відкриває лазівки для корупційних схем.

"Однак малоймовірно, що вони будуть носити масштабний характер, так як "гра не варта свічок". Це не продаж або здача в оренду великого земельного об'єкта під будівництво якогось солідного інвестора, – пояснює політексперт. – Фінансова віддача буде несумісна з ризиками, оскільки у разі розкриття схеми для чиновника це буде не тільки кінець політичної кар'єри, але й ризик потрапити в місця не настільки віддалені. Корупція в стабільний час – це одне, а корупція під час загальнонаціонального карантину і всесвітньої пандемії – це вже зовсім інший рівень відповідальності. Тому думаю, що глобального характеру "ринкової корупції" ми не побачимо. Якщо і будуть, то лише поодинокі випадки".

"Дії влади носять аналогічний характер"

Експерт з питань політики і економіки Всеволод Степанюк критикує закриття владою ряду кав'ярень і ринків.

"Ринки, як правило, знаходяться у великих, добре провітрюваних приміщеннях. Або на вулиці, де заразитися дуже важко, – каже експерт. – До того ж, ветеринарна служба досить добре стежить за регулярною дезінфекцією ринків. Те ж саме відноситься до кави на винос. Як можна заразитися від гарячої кави і одноразового стаканчика?"

На думку Степанюка, боротьба з ринками і кав'ярнями більше нагадує переділ ринку в бік супермаркетів, а не боротьбу з вірусом.

"До речі, в задушливому супермаркеті навіть не заборонили продавати кулінарку, яку невідомо хто робить, і яка лежить цілий день на вітрині, вбираючи в себе навколишню атмосферу, – зазначає експерт. – Та й нормальної дезінфекції в супермаркетах я не бачив. На жаль, дії влади носять аналогічний характер. І цим користуються безпринципні бізнесмени для отримання надприбутків".

Раніше "Коментарі" писали, що в Україні спостерігається продовольча паніка через коронавірус. Експерти розповіли, як зменшити ажіотаж і покарати спекулянтів.


Читайте Комментарии в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: comments.ua
comments

Обговорення

comments

Новини партнерів

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!