Рубрики
МЕНЮ
Татьяна Веремеева
Головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко знову ввів заборону на роботу ринків під час карантину (нібито порушують карантинні правила), скасувавши власну постанову, згідно з якою дозволялася така діяльність за певних умов. Експерти оцінили для видання "Коментарі" це рішення.
Юрист, адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Grishakov Law Company" Олександр Гришаков нагадує, що згідно з Конституцією, обмеження будь-яких прав громадян або бізнесу здійснюється на підставі закону.
"У нас же роблять це постановами Кабміну. Члени уряду явно вийшли за межі своїх компетенцій. Останнім часом в Україні все частіше забувають про юридичних формальностей, правових нормах. Слідом за урядом це вирішив дозволити собі і головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко", – відзначає юридичний експерт.
Олександр Гришаков зазначає, що навіть у порушують правові норми урядових постановах, що регламентують роботу бізнесу в умовах карантину, немає заборони на роботу ринків.
"Але Ляшко спочатку видає своє розпорядження про те, що ринкам можна працювати лише з певними нормами (31 березня Моз санкціонував право місцевих властей відкривати продуктові ринки під час карантину, за умови дотримання торговцями певних обмежень, – ред.). А 13 квітня з'являється його нова вказівка – закрити всі ринки, – говорить експерт. – При цьому він посилається на нібито масові порушення (інтервал не дотримується, немає індивідуальних засобів захисту – маски, рукавички). Однак Кабмін – це орган вище, ніж Ляшко. І урядові постанови мають більшу силу, ніж розпорядження головного санлікаря. Принаймні, згідно Конституції. Там чітко написано, що нормативні документи, які мають меншу юридичну силу, повинні відповідати тим, які мають вищу юридичну силу. Враховуючи те, що в урядових постановах немає ніяких заборон на роботу ринків, Ляшко вийшов за межі своїх повноважень. Як, втім, раніше Кабмін вийшов, поставивши свої постанови вище Конституції".
Гришаков звертає увагу ще на один момент.
"Завдання Ляшко – спостереження і контроль за дотриманням санітарних норм. Тобто, повинні були пройти рейди по ринках всієї країни. Оприлюднені факти, порушники притягнені до відповідальності. І лише потім головний санлікар міг звернутися до Кабміну з пропозицією видати розпорядження про заборону роботи ринків. Ми бачили зріз по всім ринкам, по всій Україні? Де ці дані, де статистика? Так що ще і тому дії Ляшка є незаконними", – резюмує юридичний експерт.
На думку Олександра Грішакова, українська економіка (як і світова) приречена ще чимало часу жити в умовах карантину. Вірус може приходити хвилями. Як це зараз відбувається в Китаї. І навіть після скасування карантинних заходів, їх можуть знову ввести через якийсь час.
"Але наша держава не намагається навчити бізнес працювати в умовах карантину. Простіше все закрити, тим самим знищуючи економіку. Між тим, після карантину ми побачимо куди більше людей, які помруть від його наслідків (банкрутство, безгрошів'я). Навчіть бізнес працювати в умовах карантину! Дайте інструменти для цього! Якщо влада цього не зрозуміє, ми після карантину вийдемо просто голими", – резюмує експерт.
Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко впевнений, що ринки не слід закривати.
"Вони, як правило, розташовані на вулиці. Там куди більше простору, ніж у магазинах, яким дозволили працювати. Ніхто не ходить натовпами, не штовхається. І скарги типу того, що там багато людей – це вигадка, – вважає економіст. – Люди на ринках тримають дистанцію навіть не в півтора, а в два-три метри. Схоже, головний санітарний лікар просто не має уявлення про те, як насправді йдуть справи на українських ринках. І воліє вирішувати всі проблеми виключно заборонними (неаргументованими) заходами".
До того ж, наголошує Олександр Охріменко, в провінції ринки часто – єдине місце, де відбувається торгівля. Де одні можуть продавати, а інші – купувати. І в цьому ракурсі боротьба з ринками також виглядає дико.
"А ще це створює проблеми споживачам, яким тепер доведеться переплачувати в тих торгівельних мережах, у яких відтепер немає конкуренції у вигляді ринків, – зазначає експерт. – Фактично отримуємо супермонополію магазинів. Особливо в провінції, де ціни можуть зашкалювати".
Економічний експерт, віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Віктор Скаршевський вважає атаку на ринки одним з елементів "карантинного психозу" з боку влади.
"У влади немає чіткої стратегії, немає розуміння, що робити, як діяти. Ось вони і бігають з боку в бік. І такі метання не дають людям можливості планувати свій бізнес. Не дають можливості вижити дрібним фермерам, – зазначає експерт. – Ринки були інструментом збуту для них. Позбувшись його, вони змушені фактично викидати свій урожай. Особливо це вдарило по тепличним господарствам. Такими діями влада просто ставлять хрест на дрібне фермерство".
На думку Віктора Ськаршевського, владі варто послабити карантинний тиск на економіку, зосередившись на тому, як уберегти від коронавіруса громадян групи ризику – осіб старше 60 років, українців з хронічними захворюваннями.
"Але вони просто поставили економіку країни на стоп-кран. Трохи послабили тиск, а потім знову закрутили гайки, – зазначає експерт. – Ми вийдемо з карантину (коли це станеться) дуже ослабленими. Знизиться імунітет і громадян, які недоотримують зараз сонячного світла і відповідних вітамінів. Ну, а і без того слабкий імунітет нашої економіки виявиться фактично знищеним. З моєї точки зору, це – політика шкідництва, в якій закриття ринків є лише одним пазлом загальної похмурої картини".
Раніше "Коментарі" писали, що головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що скасовує своє рішення про поновлення роботи ринків у зв'язку з виявленими численними порушеннями карантинного режиму.
Новини партнерів
Новини