Головна Новини Бізнес економіка Рекордне падіння цін на нафту: що відбувається на ринку і чого варто очікувати найближчим часом
commentss НОВИНИ Всі новини

Рекордне падіння цін на нафту: що відбувається на ринку і чого варто очікувати найближчим часом

Ринок нафти останнім часом лихоманить, і, швидше за все, ця тенденція буде зберігатися

21 квітня 2020, 12:40 comments4161
Поділіться публікацією:
Рекордне падіння цін на нафту: що відбувається на ринку і чого варто очікувати найближчим часом

Американська нафта марки WTI впала на торгах у понеділок на 97,5% – до 0,27 доларів за барель. Слідом за цим пішли вниз ціни на північноморську суміш Brent, а також на нафту російської марки Urals. У вівторок ціни пішли вгору. Експерти пояснили виданню "Коментарі", що відбувається.

Падіння цін на нафту як результат дій спекулянтів

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич запевняє, що історія з рекордним обвалом цін на американську нафту на біржі має логічне пояснення.

"Профіцит там давно. Американський ринок зараз ізольований. Нафта там легка, специфічна, далеко не всі готові її приймати, – пояснює експерт. – Вона була орієнтування на внутрішній ринок. Але останні кризові явища значно скоротили попит. Впевнений, що вчорашня історія підштовхне американських видобувачів до обмеження видобутку – зберігати адже нафта особливо ніде. Вчора у трейдерів був останній день, коли закривалися позиції з травневим ф'ючерсах (контрактами з поставкою в майбутньому періоді). І їм потрібно було швидко скинути запаси, щоб звільнити певну кількість потужностей для зберігання нафти з прицілом на червень, ціна на який не падала нижче 20 дол. В внаслідок зниження котирувань травневих ф'ючерсів на WTI стало, головним чином, результатом спекулятивних дій гравців на фінансовому ринку".

У підсумку, підкреслює Дмитро Марунич, американська нафта з постачанням в наступному місяці торгувалася з мінусом до 40 дол за барель. Всі це спровокувало зниження вартості інших сортів нафти, в тому числі російської Urals.

Також експерт зазначив, що на ф'ючерсних майданчиках вкрай незначна частка контрактів з фізичною поставкою нафти. Більшість з них тримаються або з метою хеджування або спекуляції. В результаті вчорашнього обвалу спекулянти з довгою позицією втратили, а спекулянти з короткою позицією заробили багато грошей.

"Подивимося, як ринок поведе себе далі, – продовжує експерт. – Незважаючи на укладену в цьому місяці угоду між ОПЕК і низкою держав, ці зусилля були зроблені занадто пізно. На тлі пандемії, карантинних заходів і наростаючої кризи, провали попиту на нафтовому ринку величезні, до 20%. Занадто пізно були прийняті рішення про обмеження видобутку. До того ж, вони ще не спрацювали. Так що якийсь час нафтовий ринок буде перебувати в волатильному (мінливому) стані".

При цьому Дмитро Марунич впевнений, що в короткостроковій перспективі (максимум через пару місяців) баланс попит-пропозиція буде поступово вирівнюватися.

"Попит на нафту буде зростати, в тому числі через відновлення економіки Китаю, – вважає експерт. – Не вірю, що буде довгий спад світової економіки. Швидше буде U-подібна крива відновлення після сильного падіння, сильний ріст. Так що попит буде вирівнюватися, угода з нафти дасть свої плоди".

Причини знецінення нафти

Зниження цін на нафту відбувається тому що нова угода ОПЕК набирає чинності з 1 травня. І поки ніхто її не дотримується, підкреслює політолог-міжнародник, бізнес-аналітик Георгій Кухалейшвілі.

"Також потрібно враховувати, що на ринку нафти спостерігається дуже великий профіцит, – говорить експерт. – Надлишки нафти збільшилися на нафтобазах з 3 млн барелів до 20 млн барелів. Це теж впливає на знецінення чорного золота".

Більшість країн світу продовжують карантинні заходи, тому бензин і дизельне паливо все ще користуються низьким попитом. Обмежено транспортний рух, зупинилося виробництво, пояснює Георгій Кухалейшвілі знецінення нафти.

Ціни на нафту і падіння світових індексів

"З одного боку, на ціну нафти впливає баланс попиту і пропозиції. Якщо говорити спрощено, інвестиції в сланцеві запаси в США збільшили видобуток, але у зв'язку з кризою коронавіруса попит у всьому світі різко впав, – пояснює експерт Інституту української політики Артем Петренко. – Автомобільний трафік у різних країнах значно знизився від 30 до 70%. А це основні споживачі нафтопродуктів. Та ключові гравці, в першу чергу Саудівська Аравія, вирішили боротися за ринки, не знижуючи видобуток. Нафти стало занадто багато. Так багато, що зберігати її стало ніде. Щоб швидше звільняти сховища нафту стали продавати ще дешевше".

Але в останні десятиліття, підкреслює експерт, на нафтовій ринок все більше впливають фінансові ринки.

"З 80-х, коли придумали ф'ючерси на нафту, фінансовий ринок зростав неймовірними темпами, – зазначає Артем Петренко. – За даними Форбс, у 1983 році відкриті позиції по нафтових ф'ючерсах на NYMEX становили в товарному еквіваленті 1 млрд барелів нафти, 1990 році – 76 млрд, у 2000-му – 136 млрд, у 2008-м – 347 млрд, у 2011-му – вже 365 млрд. Це в 12 разів більше видобутку нафти в світі за весь 2010 рік! У новому столітті на нафтовій біржовий ринок прийшло безліч спекулянтів. Приблизно з 2003 року коливання цін на нафту вже мають видиму зв'язок з рухом основних біржових індексів".

Коронавирусный криза показав безпрецедентне падіння індексів на світових біржах за короткий проміжок часу.

"Падіння ціни до нуля – це падіння травневого ф'ючерсу, тобто контракту, коли сьогодні платять, а нафта гарантовано можуть отримати в травні, – пояснює експерт. – Це ще й реакція на серію епічних заяв світових лідерів про безпрецедентність кризи з застосуванням не до кінця коректних порівнянь з Другою світовою війною або Великою депресією".

У травні, можливо, запрацює нова угода в рамках ОПЕК обмеження видобутку. І коли буде знята частина карантинних обмежень ключових країнах, ціна на нафту нехай і не дуже впевнено, але піде вгору, вважає Артем Петренко.

"А ось наскільки високо – буде залежати від швидкості відновлення світової економіки, – підкреслює експерт. – У будь-якому випадку, навіть торішній попит в цьому році вже не відновиться".

Раніше "Коментарі" писали, що після вчорашнього рекордного обвалу, сьогодні ціни мають позитивне значення і піднялися вище долара за барель.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!