Використання "Газпромом" українських ПСГ: що може змінитися у відносинах України та Росії

Експерти оцінили, наскільки цікава для «Газпрому» пропозиція щодо зберігання газу в українських ПСГ

Глава компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон заявив, що Україна готова надати російському "Газпрому" свої підземні сховища для зберігання газу. Експерти оцінили для видання "Коментарі" цю пропозицію, а також можливість економічного зближення України і РФ на тлі розгортання світової кризи.

Використання "Газпромом" українських ПСГ: ринок газу

Член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає висловлена пропозиція в умовах існування ринку газу в Україні цілком нормальним.

За словами експерта, "Газпром", в принципі, є єдиною компанією, яка могла б зберігати значні обсяги газу (5-7 млрд кубометрів в сезон) у підземних газових сховищах (ПСГ) України.

"Але попит на газ зменшився, в ПСГ Європи залишилися і так значні запаси, "Газпром зменшить постачання газу в ЄС в 2020-2021 роках. Тому, швидше за все, цього не станеться, – зазначає Юрій Корольчук. – Я думаю, що "Оператор ГТС" зробив таку пропозицію, розуміючи, що у "Газпрому" немає економічних підстав працювати зараз з ПСГ України. Також думаю, що "Оператор ГТС" традиційно використовує свою пропозицію і мовчання "Газпрому" визначених наступних політичних заявах. За типом: от бачите, ми пропонуємо співпрацю, а вони не хочуть, ми – хороші, вони – погані".

Що стосується співпраці між Україною і РФ взагалі, то експерт не бачить змін у політиці України, які дозволили б відновити більше широке економічне співробітництво (саме співробітництво є).

"З боку Росії також залишається тактика мінімізації економічних відносин з Україною. І це також буде далі відображатися на газову співпрацю", – вважає Юрій Корольчук.

Використання "Газпромом" українських ПСГ: тарифи в Україні

Експерт з питань газової промисловості та ринку природного газу, генеральний директор ТОВ "Нафтогазбудінформатика" Леонід Уніговський позитивно оцінив пропозицію "Оператора ГТС України" російському "Газпрому".

"У нас є контракт на транзит. Чому б ще й не зберігати російський газ? Тим більше, що при будь-яких умовах, тарифи на його зберігання в Україні – нижче, ніж в Європі. Це буде вигідно і росіянам, і нам – так як це непростий час з'явиться додаткове джерело доходу", – аргументує Леонід Уніговський.

На думку експерта, українській владі також слід прийняти політичне рішення про закупівлю російського газу.

"Його постачання в Україну не повинні перевищувати 30% від загального кількості імпорту. Не можна допустити залежності від одного джерела. Але це було б правильним кроком. І сприяло б зниженню ціни на газ для українських споживачів, – упевнений Леонід Уніговський. – Що стосується всеохоплюючого економічного зближення між нашими країнами, то зараз воно, зі зрозумілих причин неможливо. Але в довгостроковій перспективі, думаю, це не виключено".

Використання "Газпромом" українських ПСГ: кому пропонують ще

Економічний експерт Ukraine Economic Outlook Адріан Пантюхов звертає увагу, що заяву Сергія Макогона про можливості надання газових сховищ у використання – не перше в цьому році.

"Перед прямим пропозицією "Газпрому" у вигляді 10 млрд куб. м. газових сховищ Макогон висловлювався, що українські сховища можуть бути привабливі для Польщі, Молдови, Угорщини та Румунії, – нагадує експерт. – І це, безумовно, так, адже фіксована ціна за один цикл зберігання українських сховищах – 10 дол за 1 куб. м. що на 300-500% менше, ніж у європейських аналогів. Тому, висунуту пропозицію я розглядаю з суто ринкової перспективи: коли оператор з необхідним пропозицією забезпечує ресурс для іншого оператора з яскравим попитом. Так як із-за падіння попиту на газ, сховища продовжують наповнюватися до країв".

На думку Адріана Пантюхова, в розрізі ринкових відносин, як для "Нафтогазу", так і для "Газпрому", цей сценарій – вигідний. Адже "Нафтогаз" отримає прибуток з орендованих потужностей зберігання, а "Газпром" – 10 млрд. куб. м. сховищ, газ з яких він у зимовий сезон зможе отримати для європейських замовників.

"Незважаючи на накладку політичного протистояння, не варто забувати, що контракт з "Газпромом" було підписано ще 4 місяці тому (йдеться про транзитний контракт укладений у грудні). І без субститут оператора з Угорщини, Польщі, Молдови, Румунії або іншої європейської країни – додатковий контракт з "Газпромом" несе пряму економічну вигоду для України, – упевнений експерт. – Якщо сховища будуть простоювати, то бюджет позбутися податкових відрахувань, які так важливі в період повальних недовиконань бюджетних надходжень... Також зазначу, що на тлі заяви про "меценатської" допомоги країні-агресору, може здатися, що країни різко змінили вектор руху і знаходяться на шляху до зближення. Але пропозиція продиктовано виключно ринковими відносинами. Зближення країн – це питання стратегічного партнерства багатьох галузей. До чого, можливо, ми прийдемо в наступні 5-10 років".

Раніше "Коментарі" писали, що виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко розповів детальніше про нових позови і звернення компанії Нафтогаз до російської компанії Газпром і вимогу про компенсацію в розмірі 17,3 мільярда доларів в нових арбітражах.