comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Бізнес фінанси Нажива на кризі: за якою схемою працює «золота піраміда» B2B Jewelry та подібні проекти
commentss НОВИНИ Всі новини

Нажива на кризі: за якою схемою працює «золота піраміда» B2B Jewelry та подібні проекти

Експерти розповіли, чому в кризові часи активізуються фінансові шахрайські схеми, а також як українцям захиститися від такого роду «розводів»

25 березня 2020, 17:17 comments7861
Нажива на кризі: за якою схемою працює «золота піраміда» B2B Jewelry та подібні проекти

У кризові часи, такі, як у нас зараз, завжди знайдуться ті, хто займається "мутними" фінансовими схемами. Експерти розповіли виданню "Коментарі", як українцям захиститися від такого роду "розводів".

"У B2B Jewelry видають квитанцію про отримання коштів від неіснуючої компанії"

Керівний партнер Юридичної фірми Patriot.Legal Денис Бондар вважає, що випадки обману українців трапляються досить часто. І передусім це викликано малограмотністю українського населення, а також жагою швидкої наживи. Одним з прикладів, за словами експерта, є проект B2B Jewelry – т. зв. "Золота піраміда", яка заморозила виплати на час карантину.

"Проект працює за давно відомою схемою Понці, – зазначає Денис Бондар. – Це схема, яка забезпечує доходи більш ранніх інвесторів, за рахунок коштів, отриманих від більш пізніх інвесторів. Ні для кого не секрет, що в таких фінансових пірамідах деякі люди дійсно заробляють (хто перший і вчасно встиг вийти до краху шахрайської схеми). Те, що проект призупинено – це чіткий сигнал, який говорить, що в період карантину нових інвесторів проект залучити не зможе, а значить і нових виплат тим, хто раніше інвестував, не буде, так як немає коштів".

За словами юридичного експерта, шахрайських схем багато, але їх, як правило, об'єднує одне – всі вони обіцяють дохід у кілька разів вище, ніж це можуть давати стандартні фінансові інструменти, якими користуються інвестори в світі (такі як облігації, акції, цінні папери, в тому числі і звичні для населення депозити).

"Щоб захиститися від "розводів", перш за все, треба перевіряти юридичну сторону проекту, а саме документи, – пояснює Денис Бондар. – Наприклад, у B2B Jewelry видають квитанцію про отримання коштів від неіснуючої компанії. Також треба розуміти, на чому компанія заробляє, щоб платити дивіденди. Простіше кажучи – математику проекту (бізнес-план). Треба дізнаватися, якими активами володіє проект. Які гарантії можна отримати на повернення своїх інвестицій в разі збитковості проекту (а як ми знаємо, будь-який бізнес може збанкрутувати). І найголовніше – треба зберігати спокій і "холодну" голову при прийнятті будь-яких інвестиційних рішень. А не діяти на емоціях – "ось зараз я озолочусь". Інвестувати легко, а от заробити або повернути в разі невдачі хоча б частину своїх коштів буває дуже важко – майже неможливо".

"На початку 90-х люди масово і бездумно несли свої заощадження під численні трастові або пенсійні фонди"

"Чим темніше часи в країні, тим набагато простіше обдурити людину. В такий час величезна кількість дорослих і навчених життєвим досвідом людей одномоментно стають неймовірно довірливими і падкими до скорого збагачення", – говорить колишній працівник СБУ і консультант Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки оборони Іван Ступак.

Експерт нагадує, що на початку 90-х люди масово і бездумно несли свої заощадження під численні трастові або пенсійні фонди, більш відомі як фінансові піраміди на кшталт "МММ".

"Такі піраміди обіцяли своїм вкладникам 140% річних. Принцип роботи був дуже простий: чим більше приніс, тим більше на виході отримав, – нагадує Іван Ступак. – Фінал подібних фінансових пірамід був однаковий для всіх країн колишнього СРСР того періоду: раптове закриття офісів, зникнення з рахунків вкладів, а також біль, сльози і трагедія кожного окремого вкладника. Минуло вже майже 30 років з тих пам'ятних часів і, здавалося б, що наші люди засвоїли такий колосальний негативний досвід з фінансовими пірамідами, і вже ніхто не повірить у прибутковість 140% річних. Все вірно, в 140% вже не вірять. А ось 400% річних – це зовсім інша розмова. Історія з ювелірною мережею "В2В" – наочний тому приклад".

Найчастіше жертвами таких фінансових афер стають люди похилого віку, молодість яких припала на "радянську епоху", зазначає експерт.

"Адже тоді вони були молодими... Небо було синішим, трава зеленішою, а морозиво смачнішим. Життя було стабільним і прогнозованим, а також була неймовірна впевненість у тому, що держава, в разі чого, про них завжди подбає, – пояснює Ступак. – У школах і вишах не навчали фінансової грамотності, а критичне мислення не розвивали. Але важливо пам'ятати, що вартість безкоштовного сиру в мишоловці, визначається господарем такої мишоловки. Вихід із ситуації в наступному: близькі і рідні літніх людей, які родом з "радянської епохи", повинні уважно стежити за їх раптовою інвестиційною та іншою фінансовою активністю. І в разі виникнення обґрунтованих підозр можливого залучення в чергову фінансову піраміду, негайно провести серйозну роз'яснювальну роботу".

Зазначимо, що за даними кіберполіції, повідомлення про держкомпенсації, поширення фейків і шахрайське заволодіння грошима – типові випадки афер при коронавірусі. Але є і поради, як захиститися.

"З жадібністю може боротися час, а ось над законами варто попрацювати"

Глава Директорату Асоціації франчайзингу України, віце-президент Асоціації інвесторів в Україні Андрій Кривонос вважає, що МММ-щина 90-их міцно увійшла в голови тих, хто "думає, що вони підприємці".

"Вже було величезна кількість подібних B2b проектів, фінал яких очевидний – десятки, сотні, тисячі тих, хто вкладав останні гроші та втрачав усе, – зазначає експерт. – Така проблема існує по всьому пострадянському простору, включаючи й колишній СРСР та країни радянського табору. Виною тому – жага миттєвої наживи. Це стосується двох сторін – організаторів піраміди та її учасників".

За словами Андрія Кривоноса, часто чисто фінансові піраміди маскуються під товарні.

"B2b – саме така. Товар тут привід для "розводу", – підкреслює експерт. – Проблема складається з двох частин: жадібність і відсутність законодавства. З жадібністю може боротися час, а ось над законами варто попрацювати. У багатьох країнах прийняті спеціальні регулювання для такої галузі. Фактично доходи від такої галузі прирівнюються до доходів, отриманих незаконним шляхом. Законодавство вимагає введення критеріїв фінансових пірамід в . Інакше нові МММ, Меркурій, king's Capital, B2B будуть плодитися і далі, залучаючи тисячі людей, особливо в кризу".

Раніше "Коментарі" написали, що "золота піраміда" B2B Jewelry заморозила виплати на час карантину.


Читайте Комментарии в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: comments.ua
comments

Обговорення

comments

Новини партнерів

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!