Емісія в Україні: наскільки можлива і чим це може обернутися для економіки країни
Експерти вважають, що економіка України поки що не готова до емісії
Експерти розповіли виданню "Коментарі", за яких умов Нацбанк України в кризовий період може піти на емісію, і чи варто це робити.
Емісія в Україні: у НБУ проти
Фінансовий експерт Павло Вернівський зазначає, що заступник глави НБУ Дмитро Сологуб вже виступив проти емісії. Тобто, Нацбанк своє слово сказав.
"При цьому потрібно розуміти, що нічого поганого в емісії немає. Важливо куди підуть кошти, – наголошує Павло Вернівський. – Емісія – це ж не просто друкування грошей і роздача їх на вулиці. Мінфін випустив облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), НБУ викуповує, Кабмін отримує певні кошти, які спрямовуються до бюджету. І важливий не сам факт дачі таких грошей уряду, а те, на які цілі їх пустять. Я категорично проти, щоб вони були вигляді прямої грошової допомоги населенню від держави. Адже потім у будь-якому випадку ці гроші підуть на покупку валюти або імпорту, що вдарить по нашому платіжному балансу".
А саме проблеми з платіжним балансом привели нас "в обійми" МВФ, пояснює фінансовий експерт.
"Фонд займається допомогою країнам, які відчувають проблеми з платіжним балансом. А такі операції як емісія провокують це. Як і девальвацію, яка тягне за собою подорожчання валютних зовнішніх боргів (зараз їх у нас близько 50 млрд), падіння купівельної спроможності населення, – зазначає Павло Вернівський. – Так що головне – ефективно витрачати кошти. В нашому випадку, створювати робочі місця за допомогою того ж держзамовлення. Однією з причин успішного виходу України з кризи 2008 року було створення інфраструктури під Євро-2012. Тоді масово будувалися дороги, аеропорти, що забезпечувало зайнятість населення. Тому українська економіка і відновилася відносно швидко".
Емісія в Україні: досвід інших країн
Голова Інституту публічної політики та консалтингу (ІНПОЛІТ), політичний консультант Сергій Биков підкреслює, що світові лідери можуть собі дозволити запустити "друкарський верстат".
"Наприклад, в Штатах і Японії зробили це. І для них додаткова емісія (випуск нових грошей) не небезпечна, адже вони друкують долари та ієни. Україна ж, якщо запустить друкарський верстат", то надрукує тільки гривні, які будуть знецінюватися, – пояснює голова ІНПОЛІТ. – В результаті емісії курс долара істотно злетить. При цьому влада втратить баланс валюти на ринку. Найбільше це вдарить по найбіднішим українцям. Ми реально можемо зіткнутися з ситуацією, коли вранці хліб коштує 10 грн, а ввечері вже 30-40".
Але поки, вважає Сергій Биков, говорити про "друкарський верстат" передчасно.
"Уряд має домовитися із зовнішніми кредиторами про канікули для України на два-три роки і розтягнути борг на 20-30 років. Тоді ми зможемо використовувати більше 20 млрд доларів (які повинні віддати до кінця 2020 року), щоб підтримати економіку і врятувати людей", – зазначає політконсультант.
Емісія в Україні: гроші потрібно використовувати за цільовим призначенням
Голова Комітету економістів України Андрій Новак впевнений, що Україні потрібно брати приклад з багатьох країн в методах подолання економічних наслідків карантину і поширення коронавірусу.
"А саме – НБУ повинен обнулити облікову ставку. Максимум вона повинна бути 0,5%. А не 10%, як у нас, – зазначає експерт. – Мінфін повинен випустити ОВДП зі ставкою, близькою до нуля, а НБУ повинен їх викупити. Обсяг отриманих коштів повинен відповідати дефіциту держбюджету".
Отримані кошти (фактично – свіжонадруковані гривні), щоб уникнути інфляції слід, за словами Андрія Новака, використовувати виключно цільовими чином.
"Мінфін повинен направити їх тим підприємствам і фірмам, які найбільш постраждали від режиму карантину, – пояснює економіст. – Це транспортна сфера, заклади громадського харчування, туризм і так далі. Ті малий і середній бізнес, які або закрилися, або частково скоротили персонал, або відправили людей у неоплачувані відпустки. Гроші на їх підтримку треба виділяти лише за умови збереження робочих місць і оплачуваної відпустки працівників на час карантину. Якщо так, то вийде емісія без інфляції. Це не роздача грошей в руки. Ну і, звичайно, слід підтримати малозабезпечених, виділивши, як зробили майже всі країни, певну допомогу".
На думку Андрія Новака, нинішній кризовий момент дає шанс значно знизити кредитні ставки в банках, давши доступ до них реальному сектору економіки. Все це, впевнений експерт, дасть максимально успішний – системний – ефект".
Раніше "Коментарі" писали, що понад 50% українців зазначають, що їх економічне становище стало гірше протягом останніх 6 місяців. У той же час, 61% жителів нашої країни відзначають, що економічне становище їхніх сімей погіршилося за останній місяць.