Рубрики
МЕНЮ
Сергей Медведев
За словами Гончарука, в результаті спільної роботи уряду та президента України Володимира Зеленського теплопостачальники можуть перерахувати платіжки. Нібито всі відповідні інструменти для цього центр надав місцевій владі. Глава Кабміну запевняє, що сьогодні тариф розрахований фактично на засадах торішніх цифр, тобто люди платять більше, ніж повинні. А тому прийнято урядову постанову, що дозволяє "відкоригувати те, що люди одержують у своїй платіжці, на різницю між ринковою ціною і тією ціною, яка закладена сьогодні в тарифі".
Керівник Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко вважає, що разом з проведенням публічних засідань Кабінет міністрів взяв на озброєння нову практику — ігнорувати публікацію своїх рішень на офіційному сайті уряду.
"Відповідна доля чекала і якесь рішення від 24 грудня, яке нібито дозволяє органам місцевого самоврядування опустити тариф на тепло для населення мало не на третину, — зазначає експерт. — Прем'єр Гончарук навіть прямим текстом перекладає відповідальність за подальшу реалізацію цього питання на місця. Виникає цілком резонне питання, а як діяти місцевій владі менш, ніж за тиждень до січня, щоб перерахувати платежі вже за грудень на третину, якщо деталі рішення де-факто приховуються?"
Иорь Чаленко також звертає увагу на постанову уряду №560 всього місячної давності, яким Кабмін скасував верхню планку в тарифі за тепло на рівні 1400 грн за 1 Гкал з лічильником і 35,21 грн/м2 без лічильника.
"Зроблено це було з прагматичною метою дати можливість окремим інфраструктурним об'єктам взагалі функціонувати, адже обмеження змушувало надавати послугу нижче собівартості в ряді українських міст, — нагадує керівник ЦАС. — У свою чергу, місцеві бюджети були позбавлені необхідності дотувати теплові підприємства додатково на суму 7 мільярдів гривень. Ціна даного рішення – збільшений тариф на тепло для кінцевого споживача. І лише аномально тепла перша половина зими пом'якшила фінансовий удар".
Сьогодні уряд ставить владу на місцях у вкрай незручне становище, впевнений Чаленко.
"З одного боку, не опустиш тариф – не підтримаєш політику центральної влади в частині зменшення комунального тягаря з простих громадян, а з іншого – тариф повинен гарантувати працездатність інфраструктури, — пояснює експерт. — Але такі "переведення стрілок" не змінюють основної проблеми – борги населення за комунальні послуги продовжують збільшуватися. Для прикладу, в жовтні 2019 року борги громадян склали 52,1 млрд грн (дані Держстату), що більш, ніж на третину вище боргу за жовтень минулого року. І в таких умовах Кабмін ще й зменшує фінансування субсидій з 55,1 млрд грн в цьому році до 48 млрд грн у наступному".
Якби уряд був зацікавлений в реальному зниженні тарифів, то разом з таким собі інструментом зменшення платіжок за тепло на третину сам переглянув гарантовану ціну на газ з січня 2020 року, впевнений Чаленко.
"Адже на сьогодні її розмір на 28,5% вище, ніж ціна на газ для населення за грудень, що йде в розріз з офіційними заявами про не підйом цін. А це означає, що вже в десятих числах лютого громадяни отримають черговий сюрприз у своїх поштових скриньках", — резюмує експерт.
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін вважає, що економічно обґрунтоване зниження тарифів на тепло (куди закладена левова частка вартості газу) спирається на ряд факторів.
"Нагадаю, що ще влітку Нафтогаз рапортував, що закупив в європейському хабі газ за значно нижчою ціною, ніж в підсумку змушене платити за тепло населення. Друга причина зниження — ми бачимо, що дискусії навколо транзитного контракту близькі до його підписання, що також дозволяє говорити про можливе зниження, — каже політолог. — Але Кабмін робить вигляд, що саме він прийняв рішення про зниження тарифів, фактично поклавши відповідальність за його виконання на плечі місцевих органів влади. В якійсь мірі це зроблено з прицілом на місцеві вибори. Тепер з боку центральної влади будуть звучати меседжі – ми ж вам дали можливість, робіть це. А для себе Гончарук відрапортував, що виконав завдання, яке ставив президент".
На думку Якубіна, для представників центральної влади важливо було відрапортувати "під ялинку" про зниження тарифів. Але відповідати за цей соціально-іміджевий для офіційного Києва крок доведеться місцевій владі.
Віце-президент Світового юридичного альянсу, старший партнер адвокатської компанії "Кравець та Партнери" Ростислав Кравець не розуміє, що саме ухвалив Кабмін, і чому тепер розмір платіжки повинен зменшитися.
"Я не очікую реального зменшення вартості комунальних послуг (включаючи тепло). Нам не надали чітких пояснень, якісних аргументів, відповідного документа. Заяви, подібні тим, що прозвучали, особисто для мене підтверджують повну некомпетентність глави Кабміну, — говорить Кравець. – Адже якщо обіцяного зниження тарифів не буде, це, як би не намагалися зробити винними місцеві влади, вдарить насамперед по і без того слабкому рейтингу уряду, а також за рейтингом діючої партії влади".
Юридичний експерт не виключає, що ціна на газ і опалення може навіть зрости, так як з нового року вводяться певні норми, які дозволяють це зробити.
Як повідомляв портал "Коментарі", млава уряду Олексій Гончарук зазначив, що головний задум роботи Кабінету міністрів — це динамічне зростання економіки і доходів для населення, а не зовсім не зниження існуючих тарифів.
Новини партнерів
Новини