Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Експерти розповіли виданню "Коментарі", які шанси, що в перший тиждень березня буде переформатовано уряд і налагодять роботу парламенту, а також – хто і чому може піти (прийти), і на які поступки опонентам може піти чинна влада.
Відомо, що на 4 березня президент України Володимир Зеленський скликає позачергове засідання Верховної Ради. Крім внесення змін у закон про державні закупівлі, а також прийняття законів про оборону (що зробити поки що неможливо через затяжний розгляд земельного закону та періодичне блокування трибуни) й звіту правоохоронних органів ("весна прийшла — посадок немає") є ймовірність розгляду кадрових рішень, пов'язаних з Кабміном.
Політичний консультант Ярослав Божко впевнений: якщо Гончарук і не буде знятий 4 березня, то все одно це станеться найближчим часом.
"І призначення Дениса Шмигаля віце-прем'єром – це деяким чином і є підготовка до цього рішення, – вважає політконсультант. – Однак налагодити інші питання (в тому числі – внутрішньопартійну дисципліну в партії влади) буде не так легко. Крім того, обмеження депутатських повноважень і спроби введення практично імперативного мандату можуть спровокувати бунт у правлячій фракції".
У той же час, відзначає Божко, Зеленський може зіграти на "посадках", які обіцяли, коли "прийде весна". Але це, на думку експерта, історія, що дуже б'є по іміджу на Заході.
"Питання, пов'язані із звітом правоохоронних органів, можуть в першу чергу стосуватися органів антикорупційної вертикалі і МВС, які знаходяться в негласному конфлікті. Можливо, зняття з посади глави НАБУ Ситника теж готується до цього часу", – говорить Божко.
Ймовірність кадрової ротації в Кабміні вкрай висока, вважає політичний експерт Денис Гороховський.
"ЗМІ вже навіть називають прізвище нового прем'єра, який входить в орбіту Ахметова (мова про віце-прем'єра Шмигаля, який у свій час очолював Бурштинську ТЕС холдингу ДТЕК – прим. ред.). Також висока ймовірність відставки глави НАБУ Ситника і генпрокурора Рябошапки. У Раді з минулого тижня йде процес збору підписів голосів за ці відставки. Тут складніше прогнозувати, але ймовірність ротації також велика", – каже Гороховський.
При цьому, за словами політексперта, ходять чутки, що за саботування голосування за відставку Рябошапки будь-яким способом (утримався, був відсутній у залі на момент голосування і т. д.) депутатам пропонують "одноразову надбавку" в розмірі від 10000 доларів.
"Звичайно, прямих доказів факту підкупу нардепів немає, – підкреслює Гороловский. – Але в "Слуги народу" заявили, що будуть окремо вивчати кожен випадок, коли депутат з їх фракції виступить проти відставки".
На думку економічного і політичного експерта Тараса Загороднього, партія влади ні на які поступки нікому йти не буде, приймаючи кадрові рішення.
"У них – монобільшість. Їм просто потрібно всередині себе розібратися, – зазначає Загородній. – А головний опонент Зеленського і "слуг" – економіка, яка валиться і без наступаючої кризи. Валиться ж унаслідок некомпетентного прем'єра і економічного блоку уряду. Які, швидше за все, будуть змінені: мова і про Гончарука, главу Мінекономіки Милованова, главу Мінфіну – Макаровій. Гончарук повинен, нарешті, зізнатися собі, що ніякий він не прем'єр. І добровільно піти у відставку. При цьому вся ця грантоїдська тусовка, без сумніву, буде розказувати, що у всьому винен Коломойський або хтось ще, але точно не вони".
Експерт не виключає призначення прем'єром Шмигаля, підкреслюючи, що той виглядає більш серйозно, ніж нинішні теоретики в уряді, які не розуміють, як працює економіка.
"Вся ця грантоїдська тусковка зав'язана на спекулянтах, які штучно посилили гривню. Вони активно грали на ринку ОВДП, ну і догралися, вдаривши по експорту та пробивши у бюджеті величезні дірки", – резюмує Загородній.
Раніше "Коментарі" повідомляли, що названі головні претенденти, які можуть замінити прем'єра Гончарука.
Новини партнерів
Новини