Рубрики
МЕНЮ
Мария Чиренко
Кабінет міністрів України з 1 березня 2020 року заборонив українцям виїжджати в Росію за внутрішніми паспортами (тільки за закордонними паспортами). Нібито це дозволить призупинити дії положень угод з РФ, які дозволяли перетинати кордон за внутрішнім паспортом або свідоцтвом про народження для осіб до 16 років, а також зменшить час проходження прикордонного контролю для українців.
Експерти висловили виданню "Коментарі" думки стосовного цього урядового рішення.
Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала називає рішення уряду досить сумнівним.
"Якщо росіяни до нас вже років п'ять як їздять із закордонними паспортами, а тепер і українці будуть їздити до них по закордонних паспортах, то варто було б просто вводити візовий режим, — вважає експерт. — Про що, до речі, не раз говорилося як про певний фільтр проти потрапляння в Україну небажаних особистостей (як ті ж "журналісти" пропагандистського телеканалу "Звезда", які робили нещодавно селфі на Майдані). Тепер же громадянам України, які їздять, наприклад, у Європу, при необхідності перетнути кордон з Росією будуть псувати закордонний паспорт відповідними відмітками".
Віталій Бала прогнозує певні проблеми для тих, хто їздить в РФ на заробітки.
"Можливо, цю ідею закладалася думка, щоб заробітчани (а в Росії трудиться, за різними даними, близько двох мільйонів українців) отримували біометричні паспорти, поповнюючи український бюджет. Але це не такі вже серйозні кошти, щоб заради них приймати такі рішення", — зазначає директор АМС.
Політолог Андрій Мішин впевнений, що рішення Кабміну вдарить по літніх жителям прикордонних населених пунктів, а також перевізникам.
"У нас стільки паспортних сервісів відкрилося останнім часом, що черг немає. І уряд, схоже, вирішив змусити жителів прикордонних областей (в основному — жителі сіл і селищ, люди середнього і літнього віку), які ходять до родичів за кордон мало не щотижня, придбати закордонного паспорта. А при такому частому перетині кордону їм доведеться їх змінювати чи не кожні два роки, — вважає Мішин. – Під ударом опиняться і перевізники, які роблять у день деколи пару ходок та налагодили доставку людей з прикордонних пунктів однієї країни в іншу".
На думку експерта, рішення уряду пов'язане не з політикою, а з намаганням влади отримати додатковий прибуток.
Виконавчий директор в Центрі прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов називає паспортне рішення Кабміну досить логічним.
"Раніше, якщо ми згадаємо, фактично були введені обмеження іншими способами. Зараз у зв'язку з тим, що з одного боку є різноспрямовані рухи від нової влади (знімаються деякі обмеження в торгівлі з РФ, ведуться переговори про можливі прямі поставки газу), зроблена спроба показати, що не особливо ми з країною-агресором і зближаємося. Спроба, треба сказати, не особливо викликає довіру", — відзначає Леонов.
При цьому, підкреслює експерт, саме по собі рішення досить позитивне.
"В якійсь мірі – це питання безпеки наших громадян, яких російські правоохоронці та спецслужби продовжують затримувати в РФ і анексованому Криму, — пояснює експерт. – Плюс – робиться спроба зняти питання безконтрольного перетину кордону (адже у внутрішніх паспортах позначки не ставляться). Думаю, таке врегулювання піде на користь".
Як повідомляв портал "Коментарі", керівник Державної міграційної служби Максим Соколюк розповів про те, що система безвізових поїздок за кордон з ID-картою для українців у майбутньому може заробити і з Шенгенською зоною.
Новини партнерів
Новини