Рубрики
МЕНЮ
Сергей Медведев
Народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов нагадав, що за результатами останньої зустрічі "нормандського формату" (глави України, Росії, Франції та Німеччини зустрічалися 9 грудня в Парижі) всі проблеми у відносинах України і Росії уклали у комплексний поетапний план.
"Тому не дивно, що домовленості про обмін полоненими з'явилися буквально через два дні після підписання протоколу про транзит газу, — вважає Попов. — Обмін — не лише "підтверджених", але і всіх "встановлених" осіб – це величезне досягнення, і зараз є реальні шанси встигнути провести його якщо не до Нового Року, до Різдва".
"Новорічне перемир'я", на думку експерта, також буде більш стійким у разі просування в питаннях газу і міжнародної політики.
"Всі сторони поки намагаються виконувати домовленості, досягнуті в Парижі, хоча до наступної "нормандської" зустрічі в Берліні (намічена на весну) можуть з'явитися нові точки протиріч", — зазначає Попов.
Політолог Олег Гнатюк нагадав, що 18 грудня відбулося засідання Тристоронньої контактної групи в Мінську. І за результатами тієї зустрічі делегації не досягли домовленостей щодо обміну полоненими, оскільки представники угруповань "ЛНР" і "ДНР" заявили, що досі в Україні нібито не зняли судимість звільненим під час минулого обміну 2017 року, а це ставить під сумнів гарантії для нового обміну.
"Однією з причин затримки обміну могло стати також і те, що кілька десятків людей, яких Україна готується передати бойовикам "ЛДНР", з різних причин попросили виключити їх з обмінних списків, — каже Гнатюк. — Однак, враховуючи нинішні дипломатичні зусилля української сторони в рамках Тристоронньої контактної групи, а також для виконання всіма учасниками намірів щодо обміну полоненими за принципом "всіх встановлених на всіх встановлених" (згідно домовленостей в нормандської форматі від 9.12.2019), такий обмін цілком можливий вже до кінця цього року".
Керівник експертної робочої групи при Офісі президента України з питань економічного відновлення Донбасу, директор Кримського експертного центру Олексій Стародубов також думає, що обмін відбудеться ще цього року.
"І добре, що вчора домовилися про це, — підкреслює він. — Зараз йдуть останні узгодження. В рамках "нормандського формату" це обговорювалося, позиція по обміну була погоджена. Україна демонструє свою готовність до виконання всіх домовленостей, які були досягнуті 9 грудня на зустрічі в Парижі. Так що зрив цих угод точно не в інтересах ні Києва, ні Москви. Адже якщо українська влада демонструє готовність, а друга сторона, фактично підконтрольна Кремлю, не виконує узгоджені на вищому рівні пункти, то це може свідчити про саботаж підконтрольним РФ квазіутворенням домовленостей глав чотирьох держав. Так що сподіваємося, що домовленості з полоненим будуть виконані, як і обіцялося, до нового року".
Що стосується припинення бойових дій (теж частина домовленостей у "нормандському форматі"), то, на думку Стародубова, також висока ймовірність, що це може бути виконане в обумовлені в Парижі терміни.
"Знову-таки, українська сторона демонструє повну готовність до реалізації цього пункту. Але є і друга сторона, яка бере участь у конфлікті. І одностороннє припинення вогню, звичайно, неможливо", — зазначає експерт.
Політолог, директор Департаменту внутрішньої політики та комунікації Українського інституту аналізу політики та менеджменту Олена Броницька підкреслює, що зустріч у "нормандському форматі" продемонструвала певне потепління між Україною і Росією.
"Було видно, що якась мажорна нота між Україною і РФ утворилася. Думаю, що саме тому обмін полоненими між офіційним Києвом і Донецьком з Луганськом до кінця року можливий, — зазначає експерт. — Нагадаю, що обмін полоненими між РФ і Україною був у вересні, тоді обміняли "35 до 35". Що стосується повноцінного припинення вогню до нового року – в цьому я сумніваюся. Чисто по-людськи дуже б цього хотіла, але у нас немає чарівної палички. В політиці, в житті все набагато складніше".
Олена Броницька припускає, що повноцінне і всеосяжне припинення вогню можливо, але поетапно.
"Мені здається, і Україна, і Росія втомилися від тієї обстановки, в якій ми живемо з 2014 року. Якщо минуле керівництво нашої країни на конфлікті заробляло, то у нового, схоже, свій погляд на ситуацію, — говорить експерт. — І є реальні шанси, що протягом 2020 року бойові дії на Донбасі зійдуть на "ні". Мир потрібен всім, всі втомилися жити в стані конфлікту".
Як повідомляв портал "Коментарі", ТКГ по ситуації на Донбасі змогла прийти до угоди для обміну військовополоненими до кінця року.
Новини партнерів
Новини