Справи Порошенка: експерти проаналізували позови про політичне переслідування і впровадження, де п'ятий президент виступає свідком

На думку експертів, позови з боку захисту Порошенка про «політичне переслідування» швидше нагадують піар-кампанію

Адвокат Ігор Головань, що представляє інтереси п'ятого президента України Петра Порошенка, заявив, що захист останнього подає 14 позовів про відшкодування моральної шкоди через нібито протиправну бездіяльність прокурорів та слідчих у справах, що стосуються "політичних переслідувань Порошенка". Експерти на прохання видання "Коментарі" оцінили перспективи цих позовів, а також більше десяти виробництв, в яких п'ятий президент фігурує наразі як свідок.

"Позови з боку захисту Порошенка - не більше ніж піар-кампанія"

Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко вважає, що позови з боку захисту Порошенка не більш ніж піар-кампанією.

"Це - прагнення контратакувати, створити якийсь позитивний інформаційний ефект, – говорить Фесенко. – Представники захисту Порошенка можуть добитися якихось вигідних для себе судових рішень, але вони точно будуть оскаржуватися. І юридично правда на боці ДБР. Думаю, що враховуючи кількість і якість деяких позовів, ризики для Петра Олексійовича залишаються. В тому числі, тому що є суспільний запит на судове переслідування п'ятого президента".

Політичний консультант підкреслює, що значна частина людей, які голосували за Зеленського (проти Порошенка) хочуть, щоб колишній президент був покараний.

"Ситуація дуже схожа на ту, що була в 2014 році щодо відношення до Януковича і членів його команди. І за злочини на Майдані, і за корупцію, – нагадує Фесенко. – Порошенка так само, як практично всіх колишніх президентів України, підозрюють у корупції. Але в його випадку ефект посилюється тим, що він - бізнесмен. Зіграв свою роль дисонанс. У 2014-2015 роках українці дуже збідніли, тоді як тарифи серйозно зросли. А Порошенко біднішими не став. І емоційно це викликає негативну у відношенні до нього реакцію".

"Схоже, що Порошенко розраховував на повну безкарність"

На думку політичного аналітика Сергія Лозовського, важко зрозуміти, в чому відносно Порошенка є "політичне переслідування".

"Скоріше можна вести мову про злодійські схеми, які розкриваються зараз не тільки українською стороною, але і представниками США, – говорить аналітик. – А коли тебе настільки "прищемили", доводиться ініціювати, сподіватись на якісь надприродні рішення. В тому числі – намагатися представити себе у вигляді "політичної жертви". Схоже, що Порошенко розраховував на повну безкарність і не бачив в осяжному майбутньому варіанту, при якому йому доведеться відповідати за скоєне".

Лозовський не виключає, що впровадження, в яких Порошенко наразі фігурує як свідок, будуть з часом перекваліфіковані в такі, де він вже стане підозрюваним і обвинуваченим.

"Якість слідства і вибірковість правосуддя в Україні викликають масу питань"

Правознавець, громадський діяч в області забезпечення діалогу влади і громадянського суспільства, державний управлінець у сфері забезпечення національної безпеки Ігор Печенкін звертає увагу на те, що якість слідства та вибірковість правосуддя в Україні викликають масу питань.

"Справа Порошенка, як і справа Януковича, справа Яценюка та інших високопоставлених чиновників є яскравою, але, на превеликий жаль, гірким доказом непрофесійних підходів до визначення поняття складу кримінального злочину, організації його розслідування, – підкреслює експерт. – Як наслідок – ми не бачимо не тільки вироків. Справи просто не доходять до суду".

На думку Ігоря Печенкіна, справа не в тому, що Януковичу або іншим колишнім керівникам держави не було чого пред'явити.

"Фактів правопорушень, в тому числі кримінальних, практично у кожного з перерахованих персон вистачає, – каже правознавець. – Це і кримінальні злочини у сфері службової і господарської діяльності, авторитету влади, правосуддя, економічної спрямованості (податкові), та інша злочинна діяльність. Але, на жаль, на підставі заздалегідь піднятих у суспільстві інформаційних диверсій (фейків та інших заходів, які вже протягом десятиліття професіоналізувалися, ставши в результаті частиною діяльності кожного "великого махінатора"), створюється вигідна частина громадської думки – з плавним відволіканням уваги від конкретних злочинних дій у площину політичної відповідальності. А з нею, як ми знаємо, "жертв" у нас в політикумі практично не було і немає. Ну, хто зараз згадує про Яценюка з його "стінами", або про інші резонансні справи?"

У той же час, упевнений Печенкін, нормою повинно стати, коли за будь-який злочин (особливо, коли мова йде про високопоставлених осіб), слідує покарання.

"Якщо говорити про справи Порошенка, то все, схоже, скочується до традиційного для нашої системи "договорняку", уходу по-тихому в бізнес, за чим піде спуск на гальмах тих чи інших розслідувань, – зазначає експерт. – А "політичне переслідування", – така собі форма захисту, фактично ж – знущання над правосуддям".

Раніше "Коментарі" писали, що експерти проаналізували рішення про примусовий привід Порошенка на допит у ГБР і можливі наслідки цього.