Головна Новини Політика внутрішня політика Пенсії для жителів ОРДЛО: чому депутати провалили законопроект
commentss НОВИНИ Всі новини

Пенсії для жителів ОРДЛО: чому депутати провалили законопроект

Українські експерти поділилися думками щодо законопроекту про пенсії для жителів Донбасу

6 лютого 2020, 10:24 comments2438
Поділіться публікацією:
Пенсії для жителів ОРДЛО: чому депутати провалили законопроект

Верховна Рада (ВР) відправила 5 лютого на доопрацювання законопроект, який передбачав спрощення отримання пенсії внутрішньо переміщеними особами (ВПО) і пенсіонерами, що живуть на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Експерти висловили виданню "Коментарі" думки щодо такого кроку українських парламентаріїв.

Проект закону №2083-д передбачав, серед іншого, скасування обов'язкової реєстрації пенсіонерів як ВПО для отримання пенсій; надання людям, що проживали на тимчасово окупованих територіях і не мали можливості сплачувати страхові внески, право докупити стаж без застосування санкцій (без подвоєння суми єдиного внеску); скасування строку виплати заборгованості по пенсіях (зараз становить три роки); врегулювати особливий режим і порядок отримання пенсій для пенсіонерів, які залишилися проживати на тимчасово окупованих територіях України.

"Відповіді простіше, ніж аргументи"

Правозахисник, юрист Громадського холдинг "Група впливу"  Марія Красненко нагадує результати провального голосування за законопроект, яким передбачено механізм виплати пенсії жителям тимчасово окупованих територій: за — 184, проти — 13, утрималися — 142, не голосували — 51.

"І головними цифрами тут не стільки голоси "за", скільки ті, хто були проти (а їх меншість), і ті, хто утрималися (є 142 депутата, які не визначилися), – підкреслює Марія Красненко. – Якщо говорити про аргументи проти, що прозвучали в сесійній залі, то їх власне два. І відповіді на них ще простіше, ніж самі аргументи".

Зокрема, щодо дефіциту бюджету Пенсійного фонду України (ПФУ) слід сказати, зазначає експерт, що невиплата пенсій окремим громадянам не є рішенням. Адже "борг" цим людям нікуди не дінеться.

"Нагадаю, що пенсія – це майно особи та повинна бути виплачена, якщо не з волі держави, то за рішенням Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), – підкреслює правозахисник. – У свою чергу, заклики до "перевірки на патріотизм" не розуміння кому ми платимо – взагалі не підпадає під розгляд і коментування. Або ми знаємо наскільки любить Україну пенсіонер з Харкова, Ужгорода, Києва чи Одеси? А як щодо депутата? Кожен з них лобіює інтереси нашої з вами держави? Ми розуміємо, що питання пенсій – дуже чутливе. Але це – питання політики держави і кожного українця по відношенню до своїх громадян і своїм територіям, які ми хочемо повернути".

"Виплата пенсій — обов'язок держави"

Адвокат, юридичний експерт Тетяна Матяш зазначає, що з приводу ситуації з пенсіями жителям ОРДЛО потрібно звернути увагу на два основних аспекти.

"Перший – це ЄСПЛ з рішенням, що пенсія є власністю людини. Держава – лише зберігач пенсії. При настанні певних умов (вік, стаж, інвалідність) держава зобов'язана платити пенсії. При будь-яких умовах цей обов'язок залишається, – підкреслює експерт. – І пенсійні зобов'язання не відносяться до соціальної відповідальності окупанта. Це все одно обов'язок нашої держави".

Але є, за словами Тетяни Матяш, і другий аспект: відсутність можливості верифікації (тобто перевірки особи) і відсутність банківської системи на окупованих територіях. Тобто, відсутність можливості виплати пенсій без виїзду з території ОРДЛО.

"Я вважаю, варіанти механізму, що суміщає обов'язки з можливостями на сьогоднішній день не працювали, – каже адвокат. – Але і те свавілля з замороженими пенсіями, які не виплачуються навіть після верифікації — нормальним назвати не можна. Якби ПФУ не просто відновлював пенсії з моменту верифікації, але і виплачував би заморожений період, це питання не виникало".

"Вся відповідальність — на агресорі"

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала вважає, що виплачувати пенсії людям, які проживають в даний момент в ОРДЛО, не слід.

"Таким кроком ми легитімізіруєм головний меседж РФ (країни-агресора!), що в Україні нібито "громадянський конфлікт". Адже якщо це тимчасово окуповані території, то саме агресор, який їх окупував, несе за них відповідальність згідно з міжнародними конвенціями, – пояснює політолог. – Та Україні важливо не давати РФ жодних юридичних можливостей формулювати, підкріплювати меседжі про "громадянську війну". Інакше не зможемо змусити агресора з часом відповідати перед Міжнародним трибуналом, не зуміємо домогтися компенсацій".

Що стосується відв'язування права отримувати пенсію від довідки ВПО, то Віталій Бала вважає необхідним знайти механізми, які дозволили б людям легше отримувати пенсії. Але при цьому підкреслює важливість розробити чіткі критерії верифікації таких громадян, у тому числі приїжджають за пенсіями на підконтрольну територію з тимчасово окупованої. Але влаштовувати яким-небудь чином виплати на окупованій частині Донбасу однозначно не можна, впевнений директор АМС.

Як повідомляв портал "Коментарі", у Верховній Раді пропонують спростити отримання пенсій жителями окупованих районів Донецької та Луганської областей.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!