Головна Новини Політика внутрішня політика Заборона російських соцмереж: експерти оцінили доцільність
commentss НОВИНИ Всі новини

Заборона російських соцмереж: експерти оцінили доцільність

Українські експерти поділилися думками щодо заяв міністра Бородянського про мовну політику і заборону російських соцмереж

12 лютого 2020, 13:08 comments3132
Поділіться публікацією:
Заборона російських соцмереж: експерти оцінили доцільність

Міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський заявив, що Кабмін не буде переглядати мовну політику України (зокрема, квоти на використання української мови в телевізійному ефірі збережуться), а також вважає за необхідне продовжити заборону на доступ до російських соціальних мереж, який закінчується навесні поточного року. Експерти на прохання видання "Коментарі" оцінили ці заяви.

"Заборона російських соцмереж проблему не вирішує"

Політолог Максим Джигун вважає, що нова влада продовжує правильну і об'єктивну практику попередників.

"У період, коли в нашій країні зберігається активна російська пропаганда, квоти на використання української мови повинні зберігатися, – говорить експерт. – Це важливо і в ракурсі залучення інших громадян до вивчення української мови, і в сенсі нацбезпеки. Так що цей крок цілком зрозумілий. При цьому важливо не перестаратися. Щоб не відбувалося нав'язування української мови, примус говорити на неї. Це буде провокувати зворотну реакцію. Повинні використовуватися більш м'які методи".

Коментуючи продовження заборони російських соцмереж, Джигун звернув увагу на те, що люди, які раніше були в Однокласниках і ВКонтакте, емігрували в Facebook, Instagram та інші соцплощадки. І тепер створюють там спільноти, звичні їм по російським соцмережам.

"Так що – з одного боку, ми позбавляємося від контролю над українськими громадянами з боку адміністраторів російських соцмереж, за якими стоять російські спецслужби (і це є елементом безпеки). З іншого боку – бачимо що в американських соцмережах, які стали фактично монополістами на українському ринку, можна створити ті ж самі російські чи проросійські спільноти, які можуть пропагувати антиукраїнську риторику, вербуючи до своїх лав нових прихильників, – зазначає політолог. – Вважаю, до цього питання потрібно підходити комплексно. Сама по собі заборона російських соцмереж не вирішує проблеми. Потрібно проводити власну активну інформаційну політику в соцмережах, протистоячи поширюваним там проросійських настроїв".

"В Україні включена програма русофобії"

На думку політичного експерта Олександра Савченка, нинішній міністр культури продовжує дотримуватися тієї ж крайньої дискримінаційної політики щодо російськомовних українців, яка була і при Порошенко.

"Не потрібно думати, що це власне рішення якогось Бородянського або того, хто був його попередником. Аж ніяк ні. З часів президентства Ющенка в Україні включена найпотужніша програма русофобії, – вважає політексперт. – І якщо цю програму не зупинити російську мову, культура, наука історія і взагалі все, що так чи інакше ставиться до них, потрапить під заборону... На жаль, зараз така державна політика України".

Савченко вважає, що в сформованій ситуації нікому не цікаво ставати на захист російської мови в Україні.

"Підтримати Схід і не дратувати Захід"

Аналітик, фахівець з політичного PR в ToShoNado.Agency Андрій Попов вважає, що заяви Володимира Бородянського цілком відповідають тій політиці, яку слід Володимир Зеленський та його офіс. І вона, на думку експерта, продиктована не любов'ю чи ненавистю до мови, а суто прикладними тактичними цілями.

"Заявлено було рівне ставлення до Заходу і Сходу країни заради побудови національного компромісу, – нагадує Попов. – Але Захід країни виявляється для влади все-таки "рівніше". Така політика обумовлена побоюваннями перед радикалами і західним протестним електоратом, який традиційно більш активний, ніж східний. Очевидно, що влада йде на поводу у тих, кого боїться сильніше. Цим щосили користується опозиція".

Але подібна політика "умиротворення" Заходу на шкоду Східу працює все гірше, підкреслює аналітик.

"Електорат на Південно-Сході хоч і пасивний, але становить ядро "Слуги народу" (СН). Отже, прямо впливає на рейтинги влади, – підкреслює Попов. – Західноукраїнський виборець ж більш активний, проте голосує за кого завгодно, тільки не за СН. Акції протестів набирають обертів, скандали йдуть один за іншим – умиротворення Заходу провалилося. Все що зміг запропонувати тут Бородянський, який відповідає за "культурний компроміс" в Кабміні, це закон "про дезінформацію" і ізольований канал для Донбасу, який інша частина країни дивитися не повинна. Але якщо одна стратегія дає збій, то її міняють, як і виконавців. І ми вже бачимо кадрові рішення президента в Офісі президента. Кабмін і Бородянський – на черзі".

Міністр культури, на думку аналітика, просто йшов у фарватері реформ Порошенка і Гройсмана, нічим крім скандалів і спроб цензури не запам'ятався.

"Бородянський повинен був забезпечити хоча б видимість компромісу між Заходом і Сходом, якийсь культурний обмін, а не "гру в одні ворота". Але він не впорався, – вважає Попов. – І я не думаю, що російські соцмережі хтось буде реабілітувати. І чи потрібно це взагалі, враховуючи що вони доступні всім бажаючим через VPN. А ось спроби заборони VPN це малоймовірно т. к. дуже дорого".

Аналітик припускає, що до літа-осені ситуація може змінитися.

"Якщо враховувати фактор виборів, то Зеленському доведеться знову переконувати своє електоральне ядро, що він вірний ідеї "компромісу". А значить – давати якісь послаблення в мовній політиці доведеться, – вважає Попов. – Але вони навряд чи будуть масштабними, щоб не дратувати радикалів. Швидше за все, ми побачимо "обхідні маневри", щоб і Схід переконати у своїй підтримці, і Захід не злити. Ставка буде на харизму гаранта. Багато чого буде залежати від нових кадрів у верхах, які без сумніву з'являться у зв'язку з провалом нинішніх діючих осіб".

Як повідомляв портал "Коментарі", министр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський заявив, що Кабінет міністрів не буде переглядати мовну політику України.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!