Головна Новини Політика внутрішня політика Ті самі «посадки» навесні: експерти розповіли, чи чекати нових кримінальних справ і хто може потрапити під удар
commentss НОВИНИ Всі новини

Ті самі «посадки» навесні: експерти розповіли, чи чекати нових кримінальних справ і хто може потрапити під удар

Експерти спрогнозували, хто може стати кандидатами на "посадки", які обіцяла Зе-команда

3 березня 2020, 11:32 comments3683
Поділіться публікацією:
Ті самі «посадки» навесні: експерти розповіли, чи чекати нових кримінальних справ і хто може потрапити під удар

Глава партії "Слуга народу" (СН), заступник голови однойменної фракції у Верховній Раді Олександр Корнієнко запевняє, що цієї весни точно почнуться "посадки". Чи відбудеться це, і хто може стати кандидатом на "посадку", експерти розповіли виданню "Коментарі".

За словами Корнієнка, прийшла весна, багато хто очікує від Зе-команди "посадок", які були обіцяні ще в минулому році. Минулої весни, пояснює голова СН, цього зі зрозумілих причин зробити не встигли (Володимир Зеленський став президентом лише у травні, а зміцнився у парламенті завдяки достроковим виборам тільки наприкінці літа). Але цієї весни "посадки" будуть. Про це, зокрема, мають намір говорити з керівництвом Генпрокуратури та антикорупційних органів 4 березня на позачерговому засіданні Верховної Ради.

""Посадки" стануть сприйматися як репресії"

Очевидно, команда Зеленського дещо фрустрована результатами соцопитувань, які свідчать про стрімке падіння довіри виборців до Зеленського і "Слуги народу". Тому шукають "фішку" для підняття рейтингу, коментує обіцянку "посадок" політексперт, кандидат політичних наук Олександр Палій.

"Але це вже навряд чи спрацює, – вважає політексперт. – Падіння довіри досягло таких масштабів, що велика частина "посадок", якщо вони будуть явно необгрунтовані, стануть сприйматися як репресії – і ще більше знижувати рейтинги влади".

На думку Палія, зараз для зупинки падіння популярності влади необхідно демонструвати не піарні "фішечки", а адекватність в політиці, економіці, безпеці.

"В суспільстві втрачено довіру до влади як до джерела адекватних рішень, в результаті яких суспільство може себе почувати спокійно, – пояснює політексперт. – Якщо ж влада буде звертатися до беззаконня і репресій, це швидко делегітимізує її. Тому осудність і законність мають бути орієнтиром для Зеленського та його команди. Але поки не схоже, що президент це розуміє. Можливо, причина в тому, що, як зізнався сам Зеленський, йому ніколи думати стратегічно".

"Прокуратура як державна інституція майже повністю розвалена"

Адвокат, голова ГО "Антирейдерський центр" Дмитро Йовдій нагадує, що "посадки" нам обіцяють вже давно. Але, на жаль, надії на ефективну роботу правоохоронної системи не виправдалися.

"Ті процеси, які відбуваються в правоохоронних органах (зокрема в прокуратурі), реформою назвати не можна, – упевнений експерт. – Під красивими гаслами просто відбувається постійна перестановка кадрів, не більше. За суттю, за останні півроку прокуратура як державна інституція майже повністю розвалена і більше не здатна виконувати своїх функцій".

На думку Дмитра Йовдія, щодо притягнення до кримінальної відповідальності топ-чиновників ми спостерігаємо ту ж картину, що і при попередньому генпрокурору: спортивний принцип "затримали-"оквиткували"-відпустили". І поки, наголошує адвокат, немає ніяких тенденцій, здатних змінити ситуацію на краще.

"Разом з тим, як і раніше, органи Національної поліції та СБУ продовжують використовуватися в якості інструменту тиску на бізнес. Останнім часом така тенденція тільки посилилася, про що свідчать чисельні обшуки, "маски-шоу" в офісах компаній", – резюмує експерт.

"Навряд чи вдасться посадити п'ятого президента"

Експерт Українського інституту політики Микола Спиридонов звертає увагу, що боротьба з корупцією при новій владі залишилася на тому ж рівні, що і при попередній. А саме – фіктивною.

"Свинарчука-Гладковського якийсь час потримали і відпустили (він тепер навіть судиться з Національним агентством з питань запобігання корупції). З заступником міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Гримчаком – та ж історія. Пашинського і зовсім не за корупцію брали – і він теж вільний, – нагадує експерт. – А народ у нас, як у Стародавньому Римі, вимагає хліба і видовищ. З "хлібом" (зростанням добробуту) в нас проблеми. Економіка скорочується, а глобальна світова криза, про яку давно говорять і яка може прискоритися в зв'язку з епідемією коронавірусу, вдарить по Україні болючіше, ніж по іншим країнам. Тож потрібно демонструвати видовища. І "посадки" в цьому сенсі – саме воно".

Але для початку, швидше за все, проведуть певні кадрові перестановки. І є велика ймовірність, відзначає Спиридонов, що своїх посад позбудуться генпрокурор Рябошапка, директор Національного антикорупційного бюро України (НБУ) Ситник. А потім, треба вважати, розпочнеться "полювання".

"Як би декому не хотілося, але навряд чи вдасться посадити п'ятого президента – Порошенка. Численними викликами на допит (поки як свідка) в Держбюро розслідувань його швидше вимотують. Як рибак велику рибу, яку важко витягнути, але можна вимотати, – пояснює експерт УІП. – Порошенко витрачає гроші на адвокатів, переписує бізнес, змушений скасовувати ті чи інші поїздки, щоб прийти на бесіди зі слідчим. Нервує... І поки цього новій владі достатньо. Тим більше, що навіть самі виклики Порошенка на допит – це вже в якомусь роді шоу".

Спробувати ж "посадити" можуть людей рівня заступників міністрів (як того ж Гримчака), політиків другого ешелону, вважає Спиридонов. І швидше за все – часів Порошенка. Представників "попередньої злочинної влади". Втім, не виключено, що удари будуть наноситися і представникам влади часів Януковича.

"Команди "фас" для того, щоб садити представників нинішньої влади, поки не було. Але якщо човен буде сильно хитатися, а рейтинг продовжувати летіти вниз, можуть посадити і когось із Зе-команди, – не виключає Спиридонов. – Не будемо забувати і про те, що приблизно на дві третини мерів у правоохоронців та спецслужб є певні "татусі" з перерахуванням їх правопорушень. Тож багато градоначальників "підвішені на гаку". І якщо будуть надмірно самостійні, ці справи можу активізувати. Це стосується, наприклад, градоначальників Харкова та Одеси – Кернеса і Труханова. Під місцеві вибори це буде дуже актуально".

Експерт впевнений, що можливі вручення повісток, супроводження у СІЗО, судові процеси над чиновниками будуть використовуватися владою для відволікання народу від насущних проблем. До того ж, підкреслює Спиридонов, затриманих за звинуваченням у корупції та інших зловживання найчастіше "доять", отримуючи від них певні кошти (і офіційно – в якості застави, і неофіційно), а потім відпускають.

Раніше "Коментарі" писали, що експерти розповіли, які кадрові перестановки в уряді можна очікувати на цьому тижні.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: comments.ua
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!