Рубрики
МЕНЮ
Сергей Медведев
На тлі посилення поширення коронавирусной інфекції в окупованій частині Донецької області ввели нові штрафи від 300 тисяч до 1,5 млн рублів – за публічне поширення завідомо неправдивої інформації про обставини, що становлять загрозу життю і безпеці громадян ДНР". У разі особливої тяжкості – за це можна загриміти у в'язницю на термін від року до трьох років. Експерти висловили виданню "Коментарі" думки про ці "нововведення".
Керівник Експертної робочої групи при Офісі президента України з питань економічного відновлення Донбасу Олексій Стародубов впевнений, що драконівські штрафи вводяться на окупованій частині Донеччини з метою припинити розмови про справжні масштаби зараження коронавірусом. При цьому навіть "офіційні дані" – понад 130 підтверджених випадків, виглядають істотно. Але реальні дані, як запевняють експерти, в рази більше.
"З урахуванням рівня пандемії, який є на сьогоднішній день в Україні і Росії, говорити про те, що все добре в так званих "ДНР" і "ЛНР" – не доводиться, – зазначає Олексій Стародубов. – Зрозуміло, що у них немає такої кількості тестів, що дозволило б перевірити всіх. Так само як немає і відповідного медобслуговування. Люди з вуст в уста передають пов'язану з пандемією інформацію – і за це можуть бути покарані. Робити вигляд, що все добре, якщо ви не протестував потрібну кількість людей – це не вихід. А штрафувати за це вже верх цинізму".
На думку експерта, офіційний Київ зобов'язаний реагувати на подібного роду "закони" і "укази", що з'являються на окупованій частині України.
"Організації, які не є державами, не можуть вводити жодних каральних заходів по відношенню до громадян України, які стали заручниками у зв'язку з окупацією частини Донбасу, – підкреслює Олексій Стародубов. – Виходить, що наших громадян можуть, по суті, полонити або оштрафувати незаконним способом. Це пряме порушення прав людини. Обов'язково необхідно звернутися до Місії Міжнародного Червоного Хреста (ММКК), в ОБСЄ, підняти питання в рамках мінської міжнародної контактної групи. Основний посил – в "ЛДНР" ніякі законодавчі норми встановлюватись не можуть. Це не визнані, по суті, незаконні об'єднання".
Багато держави вводять різного роду обмеження і відповідальність пов'язані з пандемією. Але всі заходи, які запроваджуються на підконтрольних територіях, не мають законної сили. Адже "республіки" – не визнані. Тому все так зване законодавство в "Л-ДНР" – незаконно, підкреслює директор громадської організації "Українська правова консультативна група" член комісії з реінтеграції Донбасу при президентові України Надія Волкова.
"Так як ОРДЛО знаходяться під ефективним контролем Росії, саме РФ несе відповідальність за ці території. Але законодавство, яке де-юре діє, це законодавство – українське, – пояснює Надія Волкова. – Тому офіційний Київ повинен реагувати на такі "нововведення", роблячи офіційні заяви. Таким чином фіксуючи їх так само як порушення міжнародного права і зобов'язань, які в подальшому можуть і повинні лягти в основу міжнародних позовів до Росії".
Політичний експерт Дмитро Воронков розцінює дії окупаційної влади як посилення контролю за громадянами.
"Інше питання – навіщо це "владі" ОРДЛО. Можливо, з метою придушити народні настрої, які близькі до протестних спалахів, – вважає Воронов. – Ситуація з поширенням коронавирусной інфекції там негативна. І щоб приборкати імовірні заворушення, приймається тактика посилення".
Політексперт не думає, що Київ має якось реагувати на чергові "законодавчі вибрики" в ОРДЛО.
"По-перше, Київ і сам не безгрішний – і встановлювані їм карантинні заборони межують з режимом Надзвичайного стану, а не надзвичайної ситуації, – пояснює Воронков. – А по-друге, реакція Києва ніяк не вплине на ситуацію".
Як повідомляв портал "Коментарі", Франція і Німеччина впевнені, що бойовики на Донбасі використовують коронавірус як прикриття.
Новини партнерів
Новини