Летіти або не летіти: експерти висловилися про бажання Трампа зустрітися із Зеленським
Цей візит може бути вигідний не тільки Трампу, але і Зеленському
Президент США Дональд Трамп в суботу, 2 листопада, висловив бажання, щоб президент України Володимир Зеленський відвідав Білий дім.
Експерти розповіли "Коментарям", варто Зеленському скористатися цією "пропозицією", враховуючи, що Трампу загрожує імпічмент.
Зеленський - "амортизатор" для Трампа
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що у разі поїздки в США у Зеленського є ризик з новою силою бути втягнутим у політичну боротьбу.
"Пропозицію озвучено з метою замортизувати ситуацію з процедурою імпічменту. Показати, що Трамп нібито не використав Україну в своїх корисливих політичних цілях. Мотивація цього запрошення – абсолютно внутрішньоамериканська", - сказав експерт, не виключивши, що українську сторону можуть змусити грати на конкретній стороні.
Однак політолог припустив, що візит Зеленського в Білий дім може мати сенс, якщо буде затягуватися зустріч у "нормандському форматі".
Більше, ніж просто фото
У той же час, експерт корпорації стратегічного консалтингу "Гардарика" Костянтин Матвієнко переконаний, що у разі офіційного запрошення летіти на зустріч необхідно.
"Зустріч з Трампом завжди несе ризики. Готовий Зеленський до такої зустрічі – складно сказати. Але уникати нового "побачення" з Трампом – ще гірше. Зустріч має бути підготовлена, щоб результатом стали не лише спільні фотографії, а конкретні документи", - підкреслив експерт.
На думку Матвієнка, ця зустріч може стати предтечею нового формату замість мертвонародженого "нормандського". Йдеться, зокрема, про залучення до переговорів з врегулювання конфлікту країн-підписантів Будапештського меморандуму.
Потрібно міняти формат
Голова Правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко також упевнений, що Зеленському потрібно летіти в Штати у випадку офіційного запрошення.
"Ця зустріч потрібна президенту США, щоб використовувати її у внутрішньополітичних розборках. Зеленський, враховуючи зацікавленість Трампа у зустрічі, може і має домогтися включення своїх питань до порядку денного. І найважливішим з них має бути питання сприяння США у забезпеченні переговорів у "Будапештському форматі", - підкреслює Жовніренко.
Експерт нагадав положення Будапештського меморандуму. Перше: у разі порушення Меморандуму сторони зобов'язані розпочати проведення консультацій (тобто переговорів у форматі саме чотирьох підписантів: Великобританії, США, РФ і України). Друге: гарантії суверенітету і цілісності дані для всієї території України в її міжнародно визнаних кордонах (включаючи Крим).
Політолог звернув увагу, що Крим в переговорах не фігурує. Але якщо ці чотири сторони зберуться, то можна обговорювати питання виконання Меморандуму. І країни-гаранти повинні шукати вихід із ситуації.
Жовніренко додав, що Великобританія і США уходять від виконання Меморандуму, але Україна "нічого не просить понад те, що Захід узяв на себе".