Рубрики
МЕНЮ
Мария Чиренко
Президент США Дональд Трамп в суботу, 2 листопада, висловив бажання, щоб президент України Володимир Зеленський відвідав Білий дім.
Експерти розповіли "Коментарям", варто Зеленському скористатися цією "пропозицією", враховуючи, що Трампу загрожує імпічмент.
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що у разі поїздки в США у Зеленського є ризик з новою силою бути втягнутим у політичну боротьбу.
"Пропозицію озвучено з метою замортизувати ситуацію з процедурою імпічменту. Показати, що Трамп нібито не використав Україну в своїх корисливих політичних цілях. Мотивація цього запрошення – абсолютно внутрішньоамериканська", — сказав експерт, не виключивши, що українську сторону можуть змусити грати на конкретній стороні.
Однак політолог припустив, що візит Зеленського в Білий дім може мати сенс, якщо буде затягуватися зустріч у "нормандському форматі".
У той же час, експерт корпорації стратегічного консалтингу "Гардарика" Костянтин Матвієнко переконаний, що у разі офіційного запрошення летіти на зустріч необхідно.
"Зустріч з Трампом завжди несе ризики. Готовий Зеленський до такої зустрічі – складно сказати. Але уникати нового "побачення" з Трампом – ще гірше. Зустріч має бути підготовлена, щоб результатом стали не лише спільні фотографії, а конкретні документи", — підкреслив експерт.
На думку Матвієнка, ця зустріч може стати предтечею нового формату замість мертвонародженого "нормандського". Йдеться, зокрема, про залучення до переговорів з врегулювання конфлікту країн-підписантів Будапештського меморандуму.
Голова Правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко також упевнений, що Зеленському потрібно летіти в Штати у випадку офіційного запрошення.
"Ця зустріч потрібна президенту США, щоб використовувати її у внутрішньополітичних розборках. Зеленський, враховуючи зацікавленість Трампа у зустрічі, може і має домогтися включення своїх питань до порядку денного. І найважливішим з них має бути питання сприяння США у забезпеченні переговорів у "Будапештському форматі", — підкреслює Жовніренко.
Експерт нагадав положення Будапештського меморандуму. Перше: у разі порушення Меморандуму сторони зобов'язані розпочати проведення консультацій (тобто переговорів у форматі саме чотирьох підписантів: Великобританії, США, РФ і України). Друге: гарантії суверенітету і цілісності дані для всієї території України в її міжнародно визнаних кордонах (включаючи Крим).
Політолог звернув увагу, що Крим в переговорах не фігурує. Але якщо ці чотири сторони зберуться, то можна обговорювати питання виконання Меморандуму. І країни-гаранти повинні шукати вихід із ситуації.
Жовніренко додав, що Великобританія і США уходять від виконання Меморандуму, але Україна "нічого не просить понад те, що Захід узяв на себе".
Новини партнерів
Новини