Coinspot 28.01.2020

BTC/USD

8 573,14

ETH/USD

165,11

LTC/USD

55,91

НБУ 28.01.2020

USD/UAH

24,33

EUR/UAH

26,84

RUB/UAH

0.393

Рубрики

МЕНЮ

Головна Новини Політика зовнішня політика Легше не стане: експерти підвели підсумки «нормандської зустрічі»
НОВИНИ Всі новини

Легше не стане: експерти підвели підсумки «нормандської зустрічі»

Експерти відзначають, що на нормандській зустрічі домовилися домовлятися

10 грудня 2019, 13:51
Автор:

• Мария Чиренко

У Парижі 9 грудня пройшла зустріч лідерів країн "нормандської четвірки", за підсумками якої було оприлюднено спільне комюніке.

Експерти поділилися з виданням "Коментарі" головними висновками після "нормандської зустрічі": хто виграв, хто програв, що буде далі.

Путін не обмовився

Керівник проектів Центру досліджень проблем громадянського суспільства, аналітик Марія Кучеренко називає неприпустимим той емоційний фон, який супроводжував саму "нормандську зустріч".

"Більшості українських ЗМІ варто було б переглянути своє ставлення до висвітлення таких заходів: нагнітання хвилювання і істерики точно не йдуть нікому на користь", - пояснює експерт.

За підсумками саміту Марія Кучеренко зазначила кілька ключових позицій.

"Цілком очікувано - ніякого відведення важкої артилерії уздовж лінії розмежування не погодили. І що б не говорила російська сторона і особисто Путін з цього приводу, відведення важкої артилерії невигідний саме РФ, адже так серйозно звужуються можливості провокувати ескалацію на лінії розмежування. Очевидно, попередньо РФ наполягала на відводі уздовж лінії розмежування, маючи на увазі, що він буде одностороннім", - зазначає експерт. - А ось створення нових "сірих зон" через відвід на трьох нових пілотних точках вигідно РФ".

За її словами, взимку ніякого нового відведення сил не буде і бути не повинно, оскільки обладнати позиції дуже складно. Крім того, зазначений у документі термін до кінця березня 2020 року має переглядатися залежно від погоди.

Діалог про відкриття нових пунктів пропуску, за словами керівника проектів в ЦДПГС, очевидно актуалізує старе "побажання" РФ, артикульоване через бойовиків - про КПВВ в Щасті на Луганщині.

"Відкриття КПВВ в цій зоні неприпустимо і це має лишатися твердою українською позицією. Незайвим буде нагадати РФ про взяте нею зобов'язання по відкриттю КПВВ в Золотому, яке було обіцяно в обмін на відвід", - вважає Кучеренко.

Позитивним, за словами аналітика, є тема визволення заручників.

"Але не варто думати, що все пройде дуже легко: адже мова знову йде про всіх встановлених на всіх встановлених, а не просто про формулою "всіх на всіх", як про це говорять у медіа, - підкреслює Кучеренко. - Бойовики, підконтрольні РФ, повернуться до старих прийомів – не підтверджувати місцезнаходження тих чи інших в'язнів, не допускати представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста до утримуваних осіб незважаючи на всі домовленості".

Закон про особливий статус Донбасу не просто так був названий Путіним "договором", упевнена аналітик.

"Ця обмовка - серйозна і багатозначна, і саме відображення цієї багатозначності ми бачимо в підсумковому тексті: закон пропонується узгодити в Тристоронній контактній групі і "нормандській четвірці". Закони України не можуть і не повинні узгоджуватися з РФ. Очевидно, на цьому Росія не зупиниться – стара риторика про "погодження закону про особливий статус безпосередньо з ЛДНР" буде задіяна РФ знову і знову" - резюмує Кучеренко.

Чотири місяці до статус-кво

Народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов зазначає, що підсумкове комюніке паризької зустрічі виглядає досить лаконічно, але містить ключові базові положення для подальших переговорів.

"Новий український президент підтвердив прихильність повному виконанню Мінських домовленостей, підписаних його попередником, - говорить Попов. - Нагадаю, що в комплексі заходів контроль України над кордоном з'являється тільки після проведення виборів. Закон про особливий статус планується прийняти на постійній основі, але поки буде продовжено дію старого закону, орієнтовно на рік. У новому законі буде врахована "формула Штайнмаєра". Тобто, особливий статус стає постійним відразу після позитивного висновку місії ОБСЄ за підсумками виборів".

За словами експерта, сторони протягом 4 місяців будуть працювати над текстом нового закону і модальністю виборів. А за цей час будуть вирішуватися економічні питання – контракт про прямі постачання газу, контракт про транзит газу і закон про продаж землі.

Якщо за чотири місяці сторони не прийдуть до компромісу, нас чекає продовження статусу-кво, вважає експерт УІМ.

Зрада скасовується

Політолог, кандидат політичних наук Максим Ялі вважає результати зустрічі лідерів "нормандської четвірки" абсолютно передбачуваними.

"Домовилися ще чотири місяці домовлятися щодо спірних питань, серед яких найскладніші стосуються контролю кордону, часу та умов проведення місцевих виборів в ОРДЛО, - підкреслює експерт. - Всі залишилися "при своїх" і змогли "зберегти обличчя" для внутрішньої аудиторії".

Інше питання, зазначає Ялі, чи існують таємні домовленості щодо закону про "особливий статус" та імплементацію "формули Штайнмаєра" в українське законодавство, про що також йдеться у підсумковому комюніке.

"Про це ми незабаром дізнаємося з дій та ініціатив від "слуг" у Верховній Раді, - упевнений політолог. - Очевидно, що буде продовжено діючий закон "Про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО" і почнеться підготовка до прийняття нового закону до наступної зустрічі "четвірки" в Берліні".

Невідомі поки підсумки газових переговорів, але, судячи за наявними коментарями, українська сторона не згодна відмовитися від своєї перемоги в Стокгольмському арбітражі, що називалося умовою з боку Кремля для початку переговорів про довгостроковий контракт по транзиту російського газу через Україну, зазначає Ялі.

"Можливо, як крайній варіант, взимку нас очікує чергова російсько-українська "газова війна", політичні та економічні ставки в якій будуть як ніколи високими, - продовжує політолог. - На наступні чотири місяці запасів газу у сховищах Україні вистачить, але ось чи витримає президент Зеленський тиск з боку Франції і Німеччини, особливо якщо будуть сильні морози, і Росія "закрутить вентиль"... Поки ж можна з упевненістю стверджувати, що "зрада" скасовується".

За словами Ялі, Зеленський не перейшов "червоних ліній", отримав важливий досвід переговорів на такому високому рівні без іміджевих втрат і цілком може розраховувати на зростання рейтингу найближчим часом. Особливо, якщо обмін полоненими до Нового року відбудеться.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини партнерів

Новини

????????...